'Sahne Beşiktaş'ta yetenek avına çıkacak

'Popstar' ile televizyon ekranlarında yeni yetenekleri keşfeden Osmantan Erkır, 'Sahne Beşiktaş' isimli yeni projesi ile de genç yeteneklere sahneye çıkma fırsatı verecek

Televizyonda hazırladığı yarışma ve şov programlarıyla tanınan Osmantan Erkır, bu kez tiyatro alanında yeni bir çalışmaya imza atıyor. Erkır, 'Sahne Beşiktaş' ismini verdiği projesinde, sahne sanatlarının farklı disiplinlerini bir araya getirecek ve genç oyunculara tiyatro sahnesine çıkma şansı tanıyacak. Beşiktaş'ta hizmete girecek mekan, sadece konser ya da tiyatro salonu olarak değil, genç sanatçıların kendilerini ifade etmesine imkan veren bir platform sunacak. Kasım ayında açılacak 'Sahne Beşiktaş'ta klasik ve modern tiyatro oyunları, doğaçlama gösteriler, stand-up şovlar, konserler düzenlenecek.

"HAYALİMDİ"
Son üç yılını 'Sahne Beşiktaş'ın hazırlıklarıyla geçirdiğini ve bu nedenle televizyon programlarına ara verdiğini söyleyen Erkır, bu projenin çocukluğundan beri aklında olduğunu anlattı: "Sahne benim için her zaman çok değerli ve büyülü bir yer oldu. Babam önce tiyatrocuydu, sonra televizyon yönetmenliği ve prodüktörlüğü yaptı. Ben de tiyatro okudum. Küçüklüğümden beri sahnede izlediğim her şey beni çok etkiledi. Büyüsüne inandığım için hep bir sahnem olsun istiyordum."

"AMAÇ PARA DEĞİL "
Bu konuda nasıl bir çalışma yapacağını uzun süredir tasarladığını ifade eden Erkır, "2009 yılında tiyatro olmaya uygun bir mekan aramaya başladım. 'Sahne Beşiktaş'ın binasını 2010'da buldum. Böylece hep hayalini kurduğum projem hayata geçmiş oldu." dedi. Bu projeyi para kazanmak amacıyla yapmadığını ifade eden Erkır, "Para kazanmayacağımı çok iyi biliyorum; zaten 'Sahne Beşiktaş'tan para kazanmak gibi bir niyetim yok. Önemli olan; ülkeme bir sahne kazandırmış olmak ve insanların tiyatro, konser ve farklı etkinlikleri burada takip edebilmeleri" diye konuştu. En büyük tutkusunun yetenek keşfetmek olduğunu belirten Erkır, "Burası çok amaçlı olacak. Tutkularımdan, iyi olduğum konulardan biri yetenek keşfetmektir. Her hafta bir gence tiyatroya kapımızı açacağız. Bunun dışında konser düzenleyeceğiz. Hem genç gruplara hem de uluslararası müzisyen ve gruplara sahnemizde yer vereceğiz. Uzun bir süredir üzerinde çalıştığımız bir kabare planımız var. Bir de benim de içinde olduğum bir doğaçlama komedi gösterisi yapacağız" diye konuştu.

ARŞİVİ SERGİLENECEK
Ünlü yapımcı, mekanda kendisine ait arşivi de sergileyecek. 180 kişi kapasiteli sahnenin fuayesini, 1950'ler atmosferine uygun biçimde dekore eden Erkır, burada lise yıllarından beri biriktirdiği, eski tiyatro ve konser biletleri, afişler ve programları ziyaretçilere açacak. "İyi bir taş plak koleksiyonum, fotoğraf ve plaklardan oluşan ciddi bir Zeki Müren arşivim de var" diyen Erkır, bir kısmı el yazısıyla yazılmış senaryolardan oluşan yüzlerce parçalık eski sinema senaryoları koleksiyonunu 'Sahne Beşiktaş'ta sergileyecek. Arşivini ilk kez meraklılarıyla paylaşacağı için çok heyecanlı olduğunu dile getiren ünlü yapımcı; sinema ve tiyatro tutkunlarının bu arşivi mutlaka görmesi gerektiğini söyledi.

109 YILLIK BİNA CANLANIYOR
'Sahne Beşiktaş'a ev sahipliği yapan 1903 yapımı bina, önce Hilal Sineması daha sonra ise Şen Sineması olarak faaliyet göstermişti. Mekan, 1960'lı yıllarda Rum gençlerinin lokali olarak kullanıldı. 1970'lerin sonunda salon DYP'ye devredildi. 2000'lerin ortasına kadar parti ilçe merkezi olarak hizmet veren salon, son yıllarda kullanılmıyordu. Geçmişte İstanbul'un kültür, sanat ve siyaset hayatına hizmet eden bina, 'Sahne Beşiktaş' için tarihi dokusu korunarak restore edildi.

NOSTALJİK ESİNTİLER
180 kişilik kapasiteye sahip 200 metrekarelik gösteri alanı koltuklu ve koltuksuz olarak kullanılabilecek. Mekanın balkonu, Yeni Melek Sineması'ndan getirilen koltuklarla düzenlenirken, iç mekanda kullanılan eski kapılar, İstanbul sokaklarında kullanılmış eski sokak lambaları, eski gösterilere ait afişler, İstanbul'un nostaljik eğlence hayatından izler taşıyor.

BİZE ULAŞIN