Ben müzik terzisiyim herkese şarkı yapabilirim

Son günlerin en çok dinlenen parçalarında imzası bulunan Eflatun: Şarkılarımı paylaşmak istediğim çok kişi var. Ben müzik terzisiyim, yıllarca dinlediğim müzisyenlerin her birine birer şarkı yazmak isterim...

Hit şarkıların kalemi olarak tanınan Eflatun, Burcu Güneş'le 'Oflaya Oflaya' ve 'Çıkmaz Sokaklar' şarkılarında yaptığı düetler ve Gülben Ergen'e verdiği 'Vıdı Vıdı', 'Masal Olalım' gibi bestelerle adından söz ettiriyor. Gerçek ismi Kaan Özdemir olan müzisyen, "Kızılderililer ve Orta Asya Türkleri, çocuklarına bir olaydan sonra isim verirmiş. Eflatun ismi de beni buldu ve kaderim oldu" diyor. Eflatun, yeni projelerini GÜNAYDIN'a anlattı...
Sizi biraz tanıyabilir miyiz?
9 Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda klasik Batı müziği eğitimi aldım. Yıllarca orkestralarda çalıştım. Bu arada şarkı yazmak aklıma düştü. Zaten içinizde var olan ve sizin onu keşfettiğiniz bir süreç oluyor. Ben onu erken yaşlarda keşfedip şarkı yazmaya başladım. Bir şeye ne kadar erken başlarsanız, onun çıraklığını da o kadar erken yaşar ve hatalarını erken yaparsınız. Müzikte şu anda usta olduğumu söyleyemem, müzikte hep çıraksınız.
Şarkı yaparken nelerden besleniyorsunuz?
Müzisyenler salt müzikten beslenemez. Sanatın diğer alanlarından, özellikle insanlardan beslenirim. Çok iyi müzisyenler, yaşadıkları ülkenin sosyal durumuna dikkat eder. O ülkenin sosyal algılarını, psikolojisini, yaşam biçimini bilmiyorsanız o ülkede yazdığınız müzik içselleşemez. Yani damarlarına enjekte olamaz. Bu konuda sosyoloji kitapları okuyorum, insanları tanımaya çalışıyorum. Resimden, renklerden, heykel sanatından besleniyorum.

ŞARKILARIN RENGİ EFLATUN
Popüler şarkıları nasıl buluyorsunuz?
Müzik sosyal yaşamdan ayrılacak bir şey değildir. Popüler şarkılar da, anında tüketilen şarkılar da var olmalı ama öteki tarafı da doldurabiliyor muyuz? 2000'lerden bugüne herkes popüler şarkılara yöneldi çünkü orada daha fazla para ve şöhret var. Öteki tarafta ise bir birikim olması gerekiyor. Geçmişimizden bir şeyler biriktirip, gelmelisiniz ki; evladiyelik bir şey yaratabilesiniz. Ben de o yönü seçtim; şu an bence tam ortasındayım. Popüler kültürün sığ olmayan haliyle edebi müzik yapmaya çalışıyorum.
sertab ile çalışa cağız
Burcu Güneş ve Gülben Ergen dışında kimlere şarkı vermeyi planlıyorsunuz?
Aslında şarkılarımı paylaşmak istediğim çok arkadaşım var. Yıllarca bu insanları dinlemiş ve müzik yapan biri olarak, aslında herkese tasarladığım bir şarkım var. Ben bir müzik terzisiyim. Herkese birer şarkı yazmayı çok isterim. Şebnem Ferah'la çok çalışmak isterim. Şimdi Sertab Erener'le bir çalışmamız olacak.
Eflatun ismini nasıl seçtiniz?
Eflatun, beni bulmuş bir isim! 14-15 yıldır bu ismi kullanıyorum. 'İsmin kaderindir' sözüne çok inanıyorum. Orta Asya'daki Türkler ve Kızılderililer bunu keşfetmişti. Hepsi çocuklarına bir olaydan sonra isim vermiştir. Benim ürettiğim şarkıların rengi Eflatun ama bunu ben tasarlamadım. Eflatun ismi benim kapımı çaldı ve o ismi giyindim. Ne zaman şarkı yazsam, altına Eflatun imzasını atmak, kendi içimde yeni bir kıta keşfetmek gibi oluyor.
Şöhret nasıl bir duygu?
İlk albümümde beni görselliğim değil, şarkılarım tanıttı. Genelde bunun tam tersi olur. İnsanların sokakta beni tanıması hoşuma gidiyor. Ben sokaktan vazgeçemiyorum; röportaja da metroyla geldim. Çoğu insan televizyonda gördüğü birini metroda görme alışkanlığı olmadığı için "Kesinlikle o değildir" diyor. Ben insanlardan besleniyorum. Allah popülerliğimden alsın ama bundan almasın. Hayat siyah camlı arabada yaşamak değildir.
Tarkan birçok ülkede tanınan bir isim, siz nasıl buluyorsunuz?
Tarkan çok iyi bir şarkıcı. Çok güzel sesli olana değil, anlatmak istediği hikayeyi iyi anlatana iyi şarkıcı denir. Tarkan, çok iyi anlatıyor, hissediyor, hissettiriyor. Müslüm Gürses ve Zeki Müren'de de bu özellik var...

BİZE ULAŞIN