En absürt düğün fotoğrafçısı

Memiş Ali Yazıcı, Rize'de düğün fotoğrafçılığı yapıyor. Ama onun fotoğraflarında buğulu bakışlar, romantik pozlar yok. Yazıcı; gelin ve damadı akla gelmeyecek ilginç yerlerde, değişik pozlarla çekiyor

Memiş Ali Yazıcı bir düğün fotoğrafçısı. Ama bildiğiniz fotoğrafçılardan değil. O akla hiç gelmeyecek mekanlarda çekiyor gelinle damadı. Liman, cami, kilise, tersane, serbest ticaret bölgesi, çay fabrikası, tünel, üst geçit gibi mekanları kullanıyor çekimlerinde. Üstelik de klasik, göz göze bakmalı, sevgi dolu pozlar da verdirtmiyor modellerine. Çok daha ilginç sahneler yaratıyor. Mesela bir kumar masasına oturtabiliyor genç çifti ya da damadı bir tünelin önünde kelepçeleyebiliyor. Yeni Aktüel'den Ürün Dirier; Rize'de 100YAPIM adlı fotoğraf stüdyosunun sahibi olan Memiş Ali Yazıcı ile bu enteresan fotoğrafları hakkında konuştu.

ÖZEL OLMALI
Stadyum, tersane, tünel ve serbest ticaret bölgesi gibi değişik alanlarda düğün fotoğrafı çekme fikri nasıl doğdu?
Genel olarak düğün fotoğrafı dediğimizde insanların aklına kapalı stüdyolarda yapılan klasik çekimler gelir. Hatta benim için dış mekanlarda yapılan çekimler bile artık birbirinin aynı, klişe işler halini almaya başladı. Oysa ben her fotoğrafın ayrı bir hikayesi olması gerektiğini düşünüyorum. Herkesin fotoğrafı kendi dünyasına özel olmalı. Biz de güzel dış mekanları keşfettik ve çiftlerimize sunduk. İnsanlar da yaptığımız bu işi sevdiler. Çiftlerime bir film sahnesini aratmayacak düzeyde fotoğraf mekanları sundum. Böylece daha gerçekçi, sıcak ve eğlenceli bir düğün çekimi oluyor.

HİKAYEYE GÖRE MEKAN SEÇİMİ
Mekanları evlenecek çiftler mi talep ediyor yoksa siz mi tavsiyede bulunuyorsunuz?
Çekim yapılacak mekanlar konusunda önce çiftlerimizle karşılıklı fikir alışverişi yapıyoruz. Çiftimizle çekim öncesi tanıştığımız için onlara uygun mekanlar belirleyip beğenilerine sunuyoruz. Özel ilgi alanlarına, zevklerine, tanışma hikayelerine göre... Mesela bir çiftimizi dini inançları doğrultusunda camide çektik. Bir de Karadeniz sürprizlerle dolu bir yer, mesela çiftimizle çekim mekanına doğru giderken yol üzerinde gördüğümüz bir mekanı çekim alanı yapabiliyoruz.

"FOTOĞRAFA OKUL YOLUNU BULMAK İÇİN BAŞLADIM"
Fotoğrafa nasıl başladınız?
Ortaokulu Rize merkezde okudum. Fotoğrafla tanışmam da işte bu sebeple oldu. Şehirden köye giderken sanırım çok fazla hayal kurduğumdan her seferinde yolumu karıştırıyordum. Ben de bir fotoğraf makinesi alıp geçtiğim yolların fotoğrafını çekmeye karar verdim. Harçlıklarımı biriktirdim ve bir fotoğraf makinesi aldım.

Üniversiteye gittiniz mi?
Üniversite hayatım oldukça çalkantılı geçti. Üç ayrı üniversitede bulunup üçünü de bitirmedim. Evlenince Rize'ye geri döndüm. Bir kozmetik firmasında çalışmaya başladım. 2006'da boşandık. Fotoğrafa daha fazla vakit ayırmaya başladım; artık sevdiğim işi yapacaktım. Aynı yıl vatani görevimi yaptım. Askeriyede foto film kısmında çavuştum. Askeriyenin önemli gecelerini ve davetlerini görüntüledim. Askerden sonra İstanbul'da farklı ajanslarda çalıştım. Daha sonra moda, ürün ve katalog çekimleri yaptım. 2009'da tekrar Rize'ye dönüp 100YAPIM'ı kurdum.

MODELİNİ TANIMALISIN
Sizce bir düğün fotoğrafının en önemli unsurları nelerdir?
Bu fotoğrafçının kişisel özellikleriyle ilgili bir konudur. Eğer modelinizi tanımıyorsanız bence onun fotoğrafını da çekemezsiniz. Üstelik bir de evleniyorsa…


BİZE ULAŞIN