Kim olduğunu internetten öğrendim!

Nisan ayında aramızdan ayrılan Meral Okay'ın mirasını Matematik Köyü'ne bağışladığı sözlü vasiyeti yakınlarınca yerine getirilmemişti. Sezen Aksu vasiyetin yerine getirilmesi için, dün TİM Show Center'da geliri Matematik Köyü'ne bağışlanmak üzere bir konser düzenledi. Matematik Köyü'nün kurucusu Ali Nesin, konser öncesi Şirin Sever'in a Haber'de sunduğu 'Jurnal'e konuştu:

SONRA ÖĞRENDİM
Meral Okay ile hiç tanışmadık; adını bile duymamıştım. Vefatından sonra öğrendim her şeyi.

EŞİNE OLAN AŞKI ETKİLEDİ
İnternete girdim; kim olduğunu, ne yaptığını öğrendim. Genç yaşta kaybettiği eşine olan saygısı ve sevgisi beni çok etkiledi. Meral Okay'ın pek çok seveni olduğu kadar sevmeyeni olduğunu da gördüm. Sevmeyenlerinin olmasına da sevindim; herkesin sevmesi iyi değil. Demek ki doğru bir insanmış. Sadece senaryosunu yazdığı diziyi (Muhteşem Yüzyıl) duymuştum.

TAHMİN ETMİŞTİM
Bir yakınından telefon geldi; vasiyetinde mirasını Matematik Köyü'ne bağışladığını haber verdiler. Sözlü vasiyetinde köyümüze bağış yaptığını öğrenince, bunun yerine getirilmeyeceğini tahmin etmiştim.

AKSU KÖYE GELDİ
Sezen Aksu, Ağustos ayında Matematik Köyü'ne geldi, yemek yedik. O zaman bize söz vermişti ve sözünü yerine getirdi. Nesin Vakfı ve gençler adına çok teşekkür ederim.

OKAY BİZİ ANLAMIŞ
TÜBİTAK'ın anlamadığını Meral Okay anlamış. Temel bilimler olmadan bir ülke ileri gidemez.

ÖNCE KÜTÜPHANE

"Konserden elde edilecek gelirle ilgili planlarım var; Sezen Hanım'a da sormam lazım. Öncelikle kütüphane olsun istiyorum. Bir de Matematik Köyü'ne komşu bir Felsefe Köyü kurmak niyetindeyim."

BİZE ULAŞIN