Zorlukların üzerinden ilk eşim ile gelirim!

Başından beş evlilik geçen Mehmet Ali Erbil, Sedef Altuntaş dışındaki tüm eski eşleriyle çok iyi arkadaş kaldıklarını, hatta iki kez evlendiği Muhsine Kamiloğlu'nun hayatta kendisine her konuda destek olduğunu söylüyor: Artık onunla akraba gibi olduk. Bütün zorlukların üstünden beraber geliyoruz!

Mesleğinde 35 yılı geride bıraktı. 55 yaşında. Bugüne kadarki hayatına beş evlilik ve dört eş sığdırdı. Evliliklerinden iki kızı ve bir oğlu var. Mehmet Ali Erbil'den bahsediyorum... Jay Leno, David Letterman gibi dünyaca ünlü şovmenleri aratmayan Erbil; aynı zamanda son 10 yılda 25 milyon dolar geliri olan ve 5 milyon doların üzerinde vergi ödeyen bir sanatçı. Yani eğlence dünyasında en çok geliri olan ve vergi ödeyen isim o! Yeni bir televizyon programına başlamaya hazırlanan Mehmet Ali Erbil ile evinde bir araya geldik; eşlerini, "Var olma nedenim" dediği çocuklarını, dostlarına artık güvenmeme nedenini ve bugüne kadar hiç anlatmadığı yatırımlarını konuştuk. İşte karşınızda bilinmeyenleri ile Mehmet Ali Erbil...

DUALARLA YAŞIYORUM
Bugüne kadar dört evlilik yaptınız ve bu evliliklerden iki kızınız, bir oğlunuz oldu. Eski eşlerinize ayda 35 bin lira nafaka ödüyormuşsunuz. Her ay kendiniz ve çevreniz için en az ne kadar para kazanmalısınız?
Bunları karşılamak için ne kadar kazanmam gerekiyor diye muhasebeciye hiç sormadım. Belli bir gelirim zaten var. Ticari bir kafam yok benim. Yatırımımı gayrimenkul üzerine yapıyorum. Oradan gelen kiralar var. Çalıştığım zaman aldığım paralar oluyor. Birikimlerim var. Onlar giderleri karşılar zaten. "Çocuklarıma ne veriyormuşum?" diye bakmam hiç. Mali danışmanım hallediyor her şeyi. Allah veriyor rızkımı. Bu da çok önemli... Allah beni hastalıklardan, tehlikelerden bu şekilde koruyor. "Mehmet Ali bonkördür" diye bilinir. Sunduğum yarışmalarda da bu özelliğim ön plana çıkar. Hâlâ dua edenler var.
Her evlilikte sıfırı görüyor gibisiniz; öyle mi gerçekten? Bütün birikimleriniz eski eşlerinize gittiği için mi lüks içinde yaşayamıyorsunuz?
Tabii her evlilikte bir kilo kaybı oluyor ama yeniden toparlanıyorum. Benim için iyi oluyor. Osmanlı'nın yeniden dirilişi gibi... (Gülüyor) Her seferinde işlerime heyecanla sarılıyorum. Gelirimin hepsini eşlerime veriyorum gibi bir şey de yok. Varlıklarımın yüzde 90'ı çocuklarımın üzerinedir. Ne ben kendi egomu, ne de ayrıldığım eşlerim kendi egolarını ön plana çıkarır. Hepsinde çocuklarımızın sorumlukları ön planda gelir.
İlk eşiniz Muhsine Hanım ile sıkı dostsunuz. Madem kopamayacaktınız, neden evli kalmadınız?
Evlilik farklı bir şey. Onu beceremedik. İki kere denedik ama sonunda çok iyi dost olduk. Hatta akraba olduk. Akrabalar bile bu kadar haşır neşir değillerdir. Biz bunları aştık.
Arada fikir alışverişi yapıyor musunuz?
Her konuyu birlikte kotarırız, zorlukların üzerinden onunla geliriz. Benim yatak odamı bile o dekore eder.
Eşlerinizden ayrılık dönemizde de yanınızda oldu mu kendisi?
Hep yanımdaydı, hep destek oldu.
1.5 yıl evli kaldığınız, boşanırken 200 bin lira tazminat verip yıllık 11 bin dolar olan eğitim masraflarını üstlendiğiniz üçüncü eşiniz Sedef Altuntaş ile 2004'ten beri görüşmüyorsunuz; neden?
Demek ki yıldızlarımız uyuşmamış. Bütün eşlerim arasında Sedef en farklı olandı. Bazı şeyleri unutmadı. Belki çok sevdiği, belki çok genç olduğu için... Bazı şeylerin izleri onda çok ağır oldu. O yüzden onunla görüşemedik.
Bu evliliğinize hata der misiniz?
Hata diyemem. O bir aşk evliliğiydi. Birden birbirimize aşık olduk ve evlendik.
O istese görüşmeye devam eder misiniz?
O benim için çok özeldir. Çok gençti. Birçok şeyi benimle birlikte yaşayıp gördü.
1989-1996 yılları arasında evli kaldığınız ikinci eşiniz Nergis Kumbasar'dan Yasmin adlı bir kızınız var. En sık görüştüğünüz kişi Nergis Hanım'mış, neden?
Kafalarımız çok uyuşuyor. Mesleki anlamda da ortak noktalarımız var. Bana senaryo gelir, önce Nergis'e okuturum. Kendisi de yazıyor, çiziyor. O yüzden o konuda ona çok güvenirim. O karar verir. Ondan sonra okurum ya da okumam bile.

ASLA SÖZLEŞME YAPMAM!
Peki evlilikleriniz; kadınlara zaafınız nedeniyle mi bitiyor?
Belki bir evliliğim üçüncü bir şahıstan dolayı bitmiştir, yani bir kere başka birisine aşık olup eşimi bıraktım. Diğerlerinde öyle bir şey olmadı.
"Hep aşk evlilikleri yaptım, bu yüzden sözleşme yapmaya gerek görmedim" dediniz; sözleşme yapmadığınız için pişman mısınız?
Yine evlilik yapsam yine sözleşme yapmam. Karşındaki kişiye güvenmeyeceksen, imzayla evleneceksen ne diye evleniyorsun? O farklı bir şey; ticari anlaşma gibi... O zaman onun samimiyetinden, kendi samimiyetimden şüphe duyarım. O yüzden böyle bir şey aklımdan geçmedi ve geçemeyecek de.

BİZE ULAŞIN