Onlar kedisiz bir hayat düşünemiyor

Sosyal medya onların fotoğraflarıyla şenleniyor. Kedilerinin hikayeleri dilden dile dolaşıyor, adlarına Twitter hesapları açılıyor. Peki nedir kedileri kadınlar için bu kadar özel kılan? Marie Claire dergisinden Deniz Ece Pir, ünlülerle kedilerini konuştu

EZGİ ASAROĞLU (Oyuncu) / Kit
ÖZGÜR KARAKTERİ NEDENİYLE ÖZEL
Kedim Kit ile 2005'te tanıştık. Kit'i annemin bir arkadaşından aldım. İran-Ankara cinsi özel bir kedi.
Kedim sayesinde tüm hayvanlara ürkmeden yaklaşıyorum ve hepsine karşı daha duyarlı ve sorumluluk sahibiyim.
Kedileri; özgür karakterleri, sevecen ama kişilikli duruşlarıyla kendime yakın buluyorum. Onların yeri benim için farklı!

KEDİ ÇOCUĞUN YERİNİ TUTMAZ
Her kedinin kendine has bir karakteri var. Mesela Kit, kendi istemediği zaman ona dokunulmasından hoşlanmaz, fazla ilgi bunaltır. Kucakta kalma süresi de azdır.
Bir şeyin yerini doldurmak için hayvan sahibi olmak, bencilce ve vicdansızca bir düşünce. Tabii ki bir kedi, asla bir çocuğun yerini tutmaz.
Genelde kedi sahibi kadınların 'yalnız' oldukları söylenir. Bence bu son derece önyargılı ve kadını aşağılayan bir söylem. Bence kadının yalnız kalamayacağı varsayımını pekiştirmek için söylenmiş bir söz!

ELİF CIĞIZOĞLU (Tasarımcı) / Matilda ve Max
KÜÇÜKKEN DE SEVİYORDUM
Çocukluğumdan itibaren kedi ve köpekle büyüdüm ben. Çocukken de hayvanları çok seviyordum.
Kedilerim Mathilda ve Max ile tanışmamın hikayesi çok ilginç. Eşim, Levent'te bir parkta kafesleri içinde terk edilmiş olarak buldu onları.
Eşimin de hayvan sevmesi büyük bir şans. Zaten kedilerimize daha sonra dişi köpeğimiz Chanel eklendi.
Her iki kedimin de en büyük özelliği bence her zaman aç olmaları!
Çocuk ve hayvan sevgisi birbirinden çok farklı iki şey. Şu anda çocuğumuz yok ama bence böyle bir ayrım hiç doğru değil. Her sevgi farklıdır.
Kedilerimin fotoğraflarını sosyal medyada paylaşmaktan büyük keyif alıyorum. Birçok kişi de bu fotoğrafları takip ediyor.
Hayvanlara kötü davranılması tahammül edemeyeceğim bir şey. Şu an benimle olan bu iki güzel kedinin de nasıl terk edildiğini anlayamıyorum.

GÖKSUN ÇAM (Oyuncu) / Alex
KEDİLERLE ANLAŞAN HERKESLE ANLAŞIR
Evde beslediğim ilk kedi bir İran kedisiydi; adı da Elizabeth'ti. Şimdi de üç aylık kedim Alex benimle.

BENİM İÇİN AYRI BİR ZEVK
Alex, bana bir arkadaşımın hediyesi. Alex, üç aylık olduğu için her bebek gibi çok meraklı. Onunla ilgilenmek benim için ayrı bir zevk!
Bir oyuncu olarak da kedilerin karakterlerini keşfetmekten ayrı bir zevk alıyorum. Kedilerle anlaşabilen bir insan herkesle anlaşabilir.
Bebek sevgisiyle hayvan sevgisi birbirinin yerini tutmaz.
İnsanın baktığı hayvanın fotoğraflarını sosyal paylaşım sitelerinde paylaşması bence çok güzel.

MİNE TUGAY (Oyuncu) / Ninja
ÇOCUK VE KEDİ EĞLENCELİ OLUR
Kedim Ninja diğer birçok kediye göre çok farklı. Onu aldıktan sonra eve götürürken hiç miyavlamadı, hiç aksilik yapmadı.
Veterinere götürdüğümde çok fazla hastalığı olduğu ortaya çıktı. Veterinerimiz onunla ilgili çok umutsuz konuştu ancak Ninja çok mücadeleci bir çocuk.

KÖTÜ DAVRANMAK OLMAZ
Ninja, ban kahvaltı yaparken karşımdaki sandalyeye oturur bana eşlik eder bazen. Karnını sevdirmeyi çok sever, oyuncakları en fazla beş kere oynamalıktır, sıkılıp bırakır hep.
Çocuğun da, kedinin de yeri farklı ama bir arada çok eğlenceli olacağı kesin.
Yalnız kadınların kedi seviyor olmasına dair laflara inanamıyorum. Öyle genellemeler bana her zaman tuhaf geldi.
Bazı kendini bilmez insanların sokak hayvanlarına ve hatta evde besledikleri hayvanlara bile kötü davranıyor oluşu çok umut kırıcı. Hayvanlara kötü davranmak olmaz.

BİZE ULAŞIN