Film için yepyeni bir dünya kurduk

Geçtiğimiz cuma günü vizyona giren ve fantastik bir tarza sahip olan 'Uyumsuz' filminin yönetmeni Neil Burger, film için yepyeni bir dünya kurduklarını ve hikayenin bu dünyada geçtiğini söylüyor

Başrollerini Shailene Woodley, Theo James ve Kate Winslet'ın paylaştığı, yönetmenlik koltuğuna usta isim Neil Burger'ın oturduğu 'Uyumsuz', cuma günü izleyiciyle buluştu. Amerika'da 124 milyon dolar hasılat elde eden filmin yönetmeni ve başrol oyuncuları Shailene Woodley, Theo James; GÜNAYDIN'ın sorularını yanıtladı...

Bu filmi çekmeye nasıl ikna oldunuz?
NEIL BURGER:
Beni ilk etapta Veronica Roth'un kalemi etkiledi. Bir yönetmen için en önemli şey, yeni bir dünya yaratılmasıdır. Senaryoda yazan dünyayı yeniden yaratmak ve uygun platoları kurmak çok kıymetli duygular. Bu filmle çok iyi bir konu ve görüntü elde edeceğime emindim. 'Uyumsuz'; 'Ben kimim? Neredeyim? Kime aitim? Kendime sadık mıyım? Gerçekten ne için yaşıyorum?' gibi sorulara cevap veren bir film. Filmin hikayesi, oyuncuları ve kurulan yeni dünya şahaneydi. Bu yüzden bu filmin altına imzamı attım ve yaptığım işten gurur duyuyorum.

DEVAMI DA GELECEK
Büyük bütçeli ve dünyayı sarsan bir filmde yer almak size ne hissettirdi?
SHAILENE WOODLEY:
Büyük bütçeli filmlerde oynadığınızda; sıradanlığınızı kaybettiğinizi, bundan sonraki her hareketinizin hesaplı olması gerektiğini söylüyorlar. Benim inandığım tek bir şey var; eğer siz kim olduğunuzu, nereye ait olduğunuzu biliyorsanız, sıradanlığınız asla değişmez. Rolünüzün dışında bir hayatınızın olduğu fikrini beyninize iyice sokmanız gerekiyor, yoksa çok zor. Bu yüzden gelecek günlerden sadece heyecan duyuyorum. Theo James, Kate Winslet ve Neil Burger'la çalışmak bana kendimi çok iyi hissettirdi. Film için yeni bir dünya kurulması da beni en çok etkileyen şeylerden biri oldu.

THEO JAMES: Bir anda tüm dünyanın tanıdığı oyuncu olmak çok zor olmasa gerek. Yaşayıp göreceğiz. Bu filmin devamı da gelecek ve biz o filmlerde de yer alacağız. Biz güvendiğimiz bir işe imza attık ve filmimiz tüm dünyada fenomen oldu, daha güzel ne olabilir ki?

Daha önce bu tarz bir film için görüşme yapmış mıydınız?
S.W.:
Evet, daha önce 'Açlık Oyunları' filminin deneme çekimlerine katılmıştım. 'Uyumsuz' filmine dahil olmamda da, 'Açlık Oyunları' filminin yıldızı Jennifer Lawrence'ın emeği çok büyüktür. Film teklifi geldiğinde ilk önce onu aradım. Ona, böylesine farklı bir projede yer almanın avantajlarını ve dezavantajlarını sordum. Bana kesinlikle bu filmde rol almam gerektiğini, onun hayatının olumlu yönde çok güzel değiştiğini anlattı. T.J.: Ben 'Star Wars'un yeni filminde 'Chewbacca'nın oğlu rolü için görüştüm. Henüz netleşmedi, benim için olumlu düşüncelerinizi evrene gönderin.

Filmden önce kitabı okumuş muydunuz?
S.W.:
Film henüz gündeme gelmeden kitabı okumuştum. Çok şanslıyım ki kitap 'Tris'in gözlerinden anlatılıyor ve ben 'Tris'e hayat veriyorum. Çok etkilendiğim kitabın başrollerinden biriyim. Senaristimiz Veronica'yla uzun zaman 'Tris' ne hissediyor diye düşünerek rolü yoğurmaya çalıştık.

Bu filmden önce genç kızları bu kadar çılgına çevirmemiştiniz. Hayatınızda neler değişti?
T.J.:
Kendimi gayet iyi hissediyorum, bu şöhrete biraz geç ulaştım. Uzun zamandır aşık olunacak güçlü ve fantastik bir erkek arayan genç kızlar o duyguyu benimle doldurdular. Ben çok mutluyum. İnsanların sevgisi olmadan hiçbir yere varamazsınız. Umarım sevgileri her zaman böyle büyük olur.

AŞK SAYESİNDE UYANIP KÖTÜLERLE SAVAŞIYOR
Setin en güzel anı neydi?
S.W.:
Lunaparka gidip dönmedolaba tırmandığımız an en güzeliydi. O sahne için 12-13 saat çalıştık ama hiç yorulmadım. Theo'yla zirveye vardığımızda dolunay vardı. Hayatımın en büyüleyici anlarından biriydi.

T.J.:
Benim için de 'Four'un serum yediği ve kendinde olmadığı sahneler en güzeliydi. 'Tris'e ölümüne aşık olan 'Four', onunla kavga etmeye başlıyor. Yerden yere vurduğu kadın ona duyduğu aşkı ve kendini hatırlatmaya çalışırken bir anda aşk sayesinde uyanıyor ve kötülerle savaşmaya başlıyor.

Canlandırdığınız karakterin en çok hangi özelliklerini sevdiniz?
T.J.:
'Four'un çok derin bir gücü ve erkekliği var. Sahip çıktıkları için sonuna kadar direnebilecek bir adam. Yaşadığı acıları gömüp yeniden doğmuş.
S.W.: Ben 'Tris'e hayran kaldım. Güçlü olmak için verdiği savaş, dostluk ve aşk için hissettikleri şahane şeyler.
BİZE ULAŞIN