Emeklinin maaşı kıymetli

Türkiye'de yaklaşık 10 milyon emekli, artık istediği bankadan maaş alabiliyor. Bankalar 122 milyar liralık bu pastadaki paylarını artırmak için türlü kampanyalar düzenliyor. Kampanyalar hem kazandırıyor, hem de emekliyi tasarrufa yöneltiyor

Türkiye'de emeklilerin sayısı 10 milyon rakamını aştı. Birçok ülke nüfusundan daha fazla olan emeklilerin yıllık maaş tutarları ise 122 milyar liralık bir hacme ulaşıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu, her ay emekliler için bankalara ve PTT'ye 10 milyar lira yatırıyor. Bu büyük maaş pastası finans kurumlarının da iştahını kabartırken, ortaya çıkan rekabet emeklilere yarıyor. Düzenlenen kampanyalarla değişik hediyeler kazanan emekliler, bu yarış sayesinde tasarruf imkanı da buluyor.

AVANTAJLI KAMPANYALAR
Daha önce sadece kamu bankalarından maaş alabilen emekliler, bugün PTT ile birlikte 22 ayrı bankadan maaşlarını alabiliyor. Böylece ortaya çıkan seçenekler rekabeti de beraberinde getirdiği için kazanan emekliler oluyor. Bankalar; emekliler için düzenledikleri kampanyalarla nakit para, altın gibi hediyelerin yanında, bankacılık işlemlerinde kolaylıklar da sunuyor. Hiçbir komisyon ve ücret ödemeyen emekliler, bankacılık işlemlerini kolaylıkla yapabiliyor. Üstelik tasarruf etmek isteyen emeklilere yüksek faiz ya da kredi çekmek isteyenlere düşük faizler uygulanıyor.

FARK AZALIYOR
Emekliler böylece gerek ikramiyelerini gerekse maaşlarını daha avantajlı şartlarda değerlendirme imkanı buluyor. Bu yarışın, önümüzdeki günlerde daha da büyüyerek yeni kampanyalar ortaya çıkması bekleniyor. Böylece emekli olduğunda, çalışırken aldığı maaştan daha az ücret alan emekliler, bu tür kampanyalarla kayıplarını da gidermiş oluyor. Öte yandan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), bankalarla görüşmeler yaparak emeklilere promosyon ödenmesi için de çalışmalarını sürdürüyor. Bu görüşmeler tamamlandığında emekliler maaş aldıkları bankalardan anlaşma yapılan dönem içerisinde belli bir parayı promosyon olarak alacak. Bu konuda öncelikle kamu bankalarıyla görüşmeler yapıldı. İkinci aşamada ise özel bankaların da pazarlık masasına gelmesi bekleniyor.

RAKAMLAR NE DİYOR?
Emekliler PTT dahil 22 bankadan maaş alıyor.
Bir yılda emeklilere ödenen para 122 milyar lira.
Her ay bankalara 10 milyar lira emekli maaşı yatıyor.
Emekli maaşlarının yüzde 80'ini kamu bankaları ödüyor.
Özel bankaların maaşlardaki payı yüzde 20.

EMEKLİ SAYILARI
Kurum Emekli sayısı SSK (işçi) 5 milyon 966 bin Bağ-Kur (esnaf-çiftçi) 2 milyon 454 bin Emekli Sandığı (memur) 1 milyon 878 bin
TOPLAM 10 MİLYON 402 BİN

130 ülkenin nüfusunu geride bıraktılar
Türkiye'de 10 milyon kişiyi aşan emekli sayısı, başta Avrupa'nın birçok farklı noktası olmak üzere, dünyadaki 100'den fazla ülkenin nüfusunu geride bırakmış durumda. Daha önce Bağ-Kur, Emekli Sandığı ve SSK olmak üzere üç ayrı kurumdan maaş alan ve 2008'den sonra Sosyal Güvenlik kurumu (SGK) çatısı altında birleşen emeklilerin sayısı; İsrail, Bulgaristan, Danimarka, Arnavutluk, Macaristan, Avusturya, Yeni Zelanda, Norveç, Azerbaycan, Kırgızistan, Somali, Gürcistan ve Libya gibi 130 ülkenin nüfusunu geçti.

Düşen gelire önlem
Memur emeklilerinin en büyük sorunlarından biri; emekli olduklarında maaşlarındaki azalma. Bu günlerde Ankara'da sürdürülen torba yasa çalışmaları çerçevesinde bu sorunun çözümü için bir çalışma yürütülüyor. Ek gösterge artışı ile memurların hem çalışırken, hem de emekli olduklarında maaşlarında belli oranlarda artış yaşanacak. Bu artış emekli ikramiyelerine de yansıyacak. Böylece memurlar emekli olduklarında görevdeyken aldıkları maaşlara yakın ücretlerle hayatlarını devam ettirebilecek.
BİZE ULAŞIN