Sahne sırası beklerken çocuk kitabı yazdım

Sahne sırası beklerken çocuk kitabı yazdım

Oyuncu Dilşad Çelebi, yazdığı ikinci çocuk kitabı 'Kunikul'un Peşinde' ile adından söz ettiriyor. Çelebi, "Bugünün Saraylısı' dizisinde sette sahne sırası beklerken bu kitabı yazdım. Ben her yerde konsantre olup yazabilirim" diyor

En son ATV'de yayınlanan 'Bugünün Saraylısı' dizisinde rol alan Dilşad Çelebi, oyunculuğunun yanı sıra yazarlıkta da yoluna başarılı bir şekilde devam ediyor. 'Kunikul'un Peşinde' isimli ikinci çocuk kitabını çıkaran Çelebi'yle kitabını ve evlilik hazırlıklarını konuştuk...
Kitabı ne zaman yazdınız? Kitap, 1.5 yıl önce bitti aslında. Sette sahne sırası beklerken yazdım. Ben her yerde konsantre olup yazabilirim.
Çocuklara yönelik bir kitap yazarken pedagojik bir eğitim aldınız mı; nelere dikkat ettiniz? Hayır, almadım ama son aşamada zaten kontrolden geçti. Osmanlıca bazı cümleleri kitaptan çıkardılar. Yani kitapta çocukların anlamayacağı ya da onları yanlış yönlendirecek bir şey yok.
Çocuk kitabı yazma fikri nasıl olgunlaştı? Çocukken uyumadan önce hayal kuruyordum. Oyun oynamaktan sıkılınca, arkadaşlarıma hikaye uydurur, spontane fantastik hikayeler anlatırdım.

ÜÇÜNCÜ KİTAP ÇIKACAK
İlk kitapta ne anlatmıştınız, bu kitapta ne anlatıyorsunuz?
'Şatşat' ve 'Kunikul' adında iki arkadaş var. Gecenin olmadığı, simit şeklindeki bir evrende yaşıyorlar. İlk kitapta 'Şatşat'ın, yıldızlardan etkilenip onları bulmaya giderken başına gelen olayları anlattım. Yıldızlara doğru yol alırken 'Şatşat', başına gelen bir olay sonrası dünyaya geri dönmek zorunda kalıyor. İkinci kitapta ise 'Kunikul', 'Şatşat'ın amacını gerçekleştirmek için yola devam ediyor. Sonra 'Şatşat', 'Kunikul'u bulmak için yola çıkıp onun peşine düşüyor. Hikaye üçüncü kitapta da devam edecek.

Kitabı, çocukların sevgisini kazanmak için mi yazdınız?
Önceliğim o değildi. Kitabı yazarken, kendi çocukluğuma da döndüm. Ben bunu 100 tane bassam, en kötü arkadaşlarıma dağıtırım diye düşünüyordum. Ben kitabımı 'Çok satsın' diye çıkarmadım ama çocukken hep bestseller bir yazar olmayı hayal ediyordum. Bu kitapları çıkararak o hayalimi bir anlamda gerçekleştirmiş oldum ama bestseller olmama daha var. (Gülüyor)

ÖLÜM KORKUM VAR
Neden yazar olmak istiyordunuz?
Biraz ölüm korkusuyla alakalı sanırım. Ergenlikle gelen bir şeydi. Bu şekilde ölümsüz olacağımı sanırdım. Ben ölürsem, en azından kitaplarım yaşar diye düşünüyordum. Şimdi en azından hiçbir zaman ölümsüz olacağımı düşünmüyorum.

Oyunculukta ölümsüz olursunuz belki...
Olabilir ama oyunculuk daha farklı. Yazarlıkta düşüncelerinin yaşaması söz konusu. Kendim yazıp oynadığım bir şey olsa, o zaman olur belki. Ben yazarken kendimi çok daha iyi ifade ettiğimi düşünüyorum.

Kendi kitabını raflarda görmek nasıl bir duygu peki?
Ben arkadaşımın kitabını görünce bile heyecanlanıyorum; kendi kitabımı görmek çok keyifli ve heyecan verici. Oyuncağını bulmuş, oyun oynuyor gibiyim.

'ŞATŞAT' BEN DEĞİLİM!
Hikayenin kahramanlarının adlarını nasıl buldunuz? 'Şatşat' ve 'Kunikul' ne demek?
'Şatşat'ın bir anlamı yok. Anneannem bana 'Şatşat' derdi; oradan aklımda kalmış. 'Kunikul' da; Latince tavşan, 'Kunikulus' demek. O kelimenin kökünden geliyor. İkinci kitapta Sümerce ve Latince kelime kökü olan çok sözcük var. Tavşan takıntım hep vardı bende.

Baş karakteriniz 'Şatşat' siz misiniz?
Hayır, değilim ama 'Şatşat'ın yerinde olmayı ve o dünyada yaşamayı gerçekten çok isterdim. Bedenimi götüremediğim yere 'Şatşat'ı gönderdim. Bütün her şeyi bırakıp hayalinin peşinde gidiyor olması çok güzel. Ben de hayallerimin peşindeyim.

Peki başka tür bir kitap yazma düşünceniz var mı?
Tabii ki sadece çocuk kitaplarıyla sınırlı kalmayacağım. Şu an tarihi bir roman üzerinde çalışıyorum. 17'nci yüzyıl dönemini araştırıyorum.

ÇOCUK SAHİBİ OLMAK İSTİYORUM
Dizi bitince boşluğa düşmüş gibi oldunuz mu?
Tabii biraz bocaladım ama kitabın heyecanını yaşıyorum. Yaz aylarında evlenmeyi düşünüyorum. Şu sıralar evlilikle alakalı işlere ağırlık verdim. Evleneceğim kişi; Hayal Kahvesi'nde çalan Frapan grubunun solisti Samet Evci. Yönetmen Selim Evci'nin kardeşi. Birbirimizi 14 yıldır tanıyoruz, beraber büyüdük diyebilirim.

Çocuk sahibi olmak ister misiniz?
Tabii ki isterim. Çocukları seviyorum ama çocuk sahibi olmak büyük sorumluluk.
BİZE ULAŞIN