'Bütün sanatçılar at sahibi olmalı, kültür devam etmeli'

Sahibi olduğu iki yarış atı Fast Whisper ve Party Lover ile bir koşuya katılan türkücü Yavuz Bingöl, bütün sanatçıların at sahibi olmaları gerektiğini söyledi

'Bütün sanatçılar at sahibi olmalı, kültür devam etmeli'
Türk halk müziği sanatçısı Yavuz Bingöl, atçılık camiasının en yeni üyelerinden... Atları çok sevdiğini her fırsatta ifade eden sanatçı, at sevgisini bu sene başında pistlere taşıdı. Bingöl'ün geçtiğimiz salı günü 75. Yıl Ankara Hipodromu'nda yarışan Fast Whisper ve Party Lover isimli atları, yarışları kazanarak sanatçıya büyük mutluluk yaşattı. Tatildeyken telefonla www.tjk.org'a konuşan Bingöl, çok heyecanlandığını, atlarının her ikisinin de yarışı kazanmasından dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. Özellikle Fast Whisper'ın ilk yarışını kazanmasından dolayı çok sevinçli olduğunu söyleyen sanatçı, ilerisi için de atından umutlu olduğunu ifade etti. Bingöl, sağlığın her şeyden önemli olduğuna dikkat çekerek "Biz sanatkarlar duygusal insanlarız, tabii ki kazanmak isteriz ama daha da önemlisi sağlık" dedi.

'İTALYA'DAN AT ALDIM'
Atçılığın farklı bir kültür olduğunu ve bu kültüre sahip çıkılması gerektiğini söyleyen sanatçı, "Biz sanatçılar, bu kültüre destek vermeliyiz" diye konuştu. İtalya'dan da at aldığını söyleyen Bingöl, bundan sonra atlara daha çok zaman ayırmak istediğini sözlerine ekledi.

'ANNEM DE İYİ AT BİNERDİ'
Ailesinin de atçılıkla ilgilendiğini söyleyen Yavuz Bingöl, şöyle konuştu: "Annem memleketimiz olan Kars'ta çok iyi ata binmesiyle nam salmıştır. Genç kızlığından itibaren atlarla ilgilenmiş ve binicilik yapmıştır. O yörede güzel bir kız olarak at binmesiyle dikkat çektiğini söylerdi. Ayrıca dayım da atlara çok meraklıydı. Onlardan bana kalan güzel bir miras diyebiliriz. Ben de çocukken memleketimizde at binmiştim. Atçılığa 'Karagül' dizisinin yönetmeni arkadaşım Murat Saraçoğlu sayesinde başladığımı söylemeliyim. Murat'la beraber at sahibi olmayı düşünüyorduk. O benden önce at alarak başladı. İlk atım Vaka Coba Coba'yı Murat Akça'dan alarak atçılığa başladım. Daha sonra eski TJK başkanımız Serdal Adalı bey bana Party Lover isimli tayı hediye etti. Fast Whisper'ı ise 1 yaşındayken aldım."
BİZE ULAŞIN