Ciddiye alınmayan pişik enfeksiyona sebep olabilir

Pişik deyip geçmeyin! Bebek derisinin yetişkinlerden daha ince, bezli bölgenin ise kapalı ve nemli olması; ciddi enfeksiyonlara neden olabilir. Bebeğinizin cildini temiz ve kuru tutun

Ciddiye alınmayan pişik enfeksiyona sebep olabilir
Bebeklerde en sık 0-18 ay arasında gözlenen pişik, bezli bölgede cilt tahrişi olarak başlar. Özellikle altıncı aydan sonra tamamlayıcı beslenme dönemi başladığında pişik daha fazla ortaya çıkar. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet İncioğlu, ilerlemesi halinde ciddi enfeksiyonlara dönüşebilecek pişiği ve bu soruna karşı alınabilecek önlemleri anlattı:
Pişik oluşan cilt; kuru, kabuklu, kızarık veya kanayan görüntüde olabilir. Oluştuktan sonra iyileşme süresi 1-10 gün arasında değişebilir. Bu süre zarfında bebekte pişikli bölgenin acıması ve sızlamasından kaynaklı huzursuzluk ve alt temizliği esnasında rahatsızlık gözlemlenir.
Bazı bebekler pişiğe diğerlerine oranla daha eğilimlidirler. Bebek derisinin yetişkin derisinden daha ince olması, ayrıca bezli bölgenin kapalı ve nemli olması; cildin iltihaplanma ve bölgesel enfeksiyonlara açık olma riskini ortaya çıkartır.

ÇİNKO OKSİTLİ KREM SÜRÜN
Bebeğin altı kirlenir kirlenmez hemen değiştirilmeli. Bu bölgedeki cildin temizliğinde dışkı atıklarını tam olarak temizleyebilmek için losyon içeren bir ıslak mendil kullanılmalıdır.
Oluşmuş pişiklerin iyileşmesini sağlamak için özellikle o bölgeye cilt onarımını hızlandırıcı maddeler sürülmeli. Çinko oksit, cildin yeniden yapılandırılmasını sağlayan kanıtlanmış bir maddedir. Her alt değişiminde yüzde 40 oranında çinko oksit içeren güçlü bir pişik önleyici krem uygulanmalı.
Pişiği önlemenin en önemli yolu; bebeğin cildini mümkün olduğunca kuru ve temiz tutmaktır. Bebeğin bezini sık sık değiştirin ve süper emici bezler kullanın. Bebeğin altını temizlerken cildi tahriş etmeyecek, alkolsüz ve yumuşak ürünler kullanın.
Doğru ölçülerde bebek bezi kullanın ve bezi çok sıkı bağlamayın. Önlemlere rağmen devam eden veya ağırlaşan durumlarda doktorunuza başvurun.BEBEK CİLDİYLE İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
'Bebek cildi yetişkin cildi gibi bakım görebilir, ekstra korumaya gerek yoktur':
Bebeğin cildi yetişkin cildine göre daha az nemlendirici faktör içerir. Suyu çok çabuk emer ancak çok da çabuk su kaybeder. Bebek cildi daha incedir. Bu nedenle, bebek cilt bariyeri daha hassas ve incedir; çok kolay bariyer özelliğini yitirip alerjenleri daha kolay cilt altına geçirebilir.

'Bebeğin temizliği için su yeterlidir':
Su tek başına etkili bir temizleyici olamaz. Yalnızca su kullanımı, bebek cildini 30 saniye kadar nemlendirir, ardından kurutur. Sağlıklı bir bebek cildinin pH seviyesi 5.5'tir, ancak suyun pH değeri 7.5 olduğundan su tek başına bebek cildinin pH seviyesini yükseltir.

'Bebek ürünlerindeki koruyucu maddeler sağlık açısından risklidir.'
Güvenle formüle edilen bebek ürünlerinin içine bozulmalarını engellemek, bu ürünleri zararlı bakteri oluşumundan korumak için koruyucu maddeler konur. İçinde kimyasal koruyucu madde olmayan organik ürünlerin, başta bebek cildi olmak üzere tüm ciltler için iyi olduğu iddia edilmektedir. Oysa bu koruyucu maddelerin eklenmemesi, organik ürünlerin bozularak bakteri üretmesine neden olur.

'Zeytinyağı, bebek masajında kullanılacak en iyi yağdır.'
Bazı yağlar, yüksek düzeyde asidik oldukları için cilt bariyerine hasar verebilirler. Anneler tarafından çok tercih edilen zeytinyağı, yüksek düzeyde oleik asit içerir. Cilt bariyeri incelmiş bebeklerde zeytinyağı kullanımı bebeğin cildine zarar verir. Bu nedenle bebek cildi için geliştirilmiş yağlar tercih edilmelidir.
BİZE ULAŞIN