Kendini güvende hisseden çocuk daha kolay uyur

Bebeği uykuya alıştırmak, ebeveynler için zorlu bir süreç olabilir. Bebeği uyutmadan önce; ninni ve hafif sallamalar gibi ritüeller yaratabilirsiniz. Sağlıklı bir uyku için; bebeğin uyuduğu odanın çok sıcak veya soğuk olmamasına, onu aşırı sıkı giydirmemeye dikkat etmelisiniz

Kendini güvende hisseden çocuk daha kolay uyur
Çocuk Gelişim Uzmanı Şenay Yılmaz, bebeklerin uykuya alıştırılması sürecinde dikkat edilmesi gerekenleri anlattı...
Bebeği uykuya alıştırmak her annenin nasıl yapacağını bilemediği kaygılı bir tecrübedir.
Genelde iki yol seçilir. Ya eve geldiği gün itibariyle odası ve yatağı ayrılır ya da belli bir yaşa kadar beklenir daha sonra ayrılır. İki seçenek de doğrudur ancak ikinci seçenekte yaşın çok ileri taşınmaması gerekir. Genelde 1.5-2 yaşından itibaren odasının ayrılması uygundur. Bu yaşa kadar bebek beşiğiyle anne, babasının odasında kalır, zamanla kendi odasına geçişi sağlanır.

AYAKTA SALLANMAMALI
Mutlaka bebeği uyutmadan önce ritüeller yaratın. Bu aynı ninni, aynı melodi ya da hafif sallamalardır. Çocuklar ritüellere bayılır ve kendilerini güvende hissederler. Bu tekrarlar, onun kendini güvende hissetmesini sağlar.
Bebek; ne yumuşak ne sert bir yatakta, ne soğuk ne da sıcak bir ortamda uyutulmalıdır. Üzerini çok sıkı veya çok ince giydirmemeye de dikkat edilmesi gerekir. Uyutma aşamasında, ayakta sallama gibi yöntemlerden mümkün olduğunca kaçınılmalı. Yatağına yatırılarak bebeğin uyuması beklenmeli.
Bebeğin gün içinde uyanık kaldığı süre uzatılarak, uyku süresi daha kaliteli hale getirilebilir.
Çocuklar, 2 yaşından itibaren kabus görmeye başlayabilir. Bu genelde vahşi bir hayvan ya da korkutucu bir çizgi film kahramanı olabilir. Gerçek ve hayali karıştıran çocuk, gördüklerini gerçek sanıp korkuya kapılır. O sırada üzerine gidilmemeli; sarılıp sırtını okşayarak sakinleştirilmeye çalışılmalıdır. Sonra çocuğa, rüyanın beynimizin bir oyunu olduğunu ve gerçek olmadığını anlatabilirsiniz. Ancak çocukların gerçekle rüyayı ayırabilmesi 4 yaşını bulabilir. Paniğe kapılırsanız, çocuğu da ürkütebilirsiniz.
Çocukların uyku esnasında çiş kaçırması sık görülen bir sorun. Çiş kaçırmanın genelde iki nedeni vardır; ya genetiktir ya da çocuğun yaşadığı travmanın etkisiyle bir dışavurumdur. Çocuk tuvalet eğitimi aldığı halde düzenli olarak çiş kaçırıyorsa, travmatik bir durum söz konusu olabilir. Bir şeyden korkmuş ya da kızdığı bir şeye tepki verememiş olabilir. Önce sorunun nedeni araştırılıp ona göre gerekli ise psikoterapi tekniklerinden faydalanmalı. Ayrıca takvim, saat ya da alarm yöntemi denenebilir. Gerekliyse ilaç kullanımıyla eğitsel ve tıbbi yöntemlere de başvurulabilir. Çiş kaçırdığı zamanlarda çocuk dışlanmamalı, eleştirilmemeli, kızılmamalı ve cezalandırılmamalı. Gerekli görülen durumlarda mutlaka bir uzmandan destek alınmalı.
Uyku sırasında çocuğun bir şeye sarılarak uyuması normaldir. Bu sayede çocuk kendini güvende hisseder ve uykuya geçişi kolay olur.MASAJ UYKU KALİTESİNİ ARTIRIR
Bebeğinize masaj yaparak, onun ruhsal ve bedensel gelişimine katkı sağlayabileceğinizi biliyor muydunuz? Masaja, bebeğiniz 2 haftalık olduktan sonra başlayabilirsiniz. Bebeğin vücudunda yeni duyular ve yeni uyarıların açığa çıkmasını sağlayan bu uygulama; anne ile bebeğin daha da yakınlaşmasını sağlar. Masajın faydalarını ise şöyle sıralayabiliriz:
Masaj, bebeğin bağışıklık sistemine destek olur. Solunumunu ve dolaşımını iyileştirir.
Bebeğin hızlı kilo almasına yardımcı olurken, sindirim ve boşaltım sistemlerini de uyarır.
Gaz ve kolik sancısı şikayetlerini azaltan masaj, bebeğin uykuya daha kolay dalmasına da yardımcı olur.
Masaja başlamadan önce ellerinizi yıkamalısınız. Masaj yaparken ellerinizin rahat hareket etmesi için elinize bir miktar masaj yağı ya da bebe losyonu sürebilirsiniz.
Bebeğinize, temiz bir alt açma minderi ya da banyo havlusunun üzerinde masaj yapabilirsiniz.
Masaj için en ideal zaman banyo sonrasıdır. Masaja önce hafif dokunuşlarla başlayın, bebeğiniz alıştıkça basıncı biraz artırabilirsiniz.
Sessiz ve rahat bir odada bebeğinize masaj yapın. Oda ne çok sıcak, ne de soğuk olmalı. Rahatlatıcı bir müzik de, bebeğin rahatlamasına yardımcı olur.
BİZE ULAŞIN