Alışverişten önce siteyi enine boyuna araştırın

Beğendiğiniz bir ürünü internetten satın almadan önce, sitenin kurumsal olup olmadığını araştırın. Site hakkındaki yorumlara bakın ve üye olurken zor bir şifre belirleyin

Alışverişten önce siteyi enine boyuna araştırın
Türkiye'de ve dünyada online alışveriş konusunda en önemli noktaların başında güvenlik geliyor. İnternetten alışveriş yaparken güvenlik konusunda sorun yaşamamak için bu noktalara dikkat etmelisiniz:

KURUMSAL BİR SİTE Mİ?
Online alışveriş yapacağınız sitenin kime ait olduğu ve ne kadar süredir faaliyette bulunduğuna dair kısa bir araştırma yapın. Sitenin kurumsal olup olmadığına bakın. Alışveriş yapmadan önce forumlarda veya sosyal medyada o marka hakkında paylaşılan bilgileri okuyun. Kullanıcı yorumlarının bulunduğu fiyat karşılaştırma sitelerine göz atın ve söz konusu siteye ait geçmiş deneyimleri inceleyin.

SSL SERTİFİKASI VAR MI?
Online alışveriş hizmeti sunan tüm siteler dünya çapında kredi kartı güvenliği için bir standart olan SSL sertifikası kullanmak zorundadır. SSL sertifikası olmadan hiçbir bankadan online POS alma imkanı bulunmamaktadır. Sitenin bu sertifikaya sahip olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

ORTAK KULLANIMDAN KAÇININ
Ortak kullanılan bilgisayarlardan alışveriş yapmayın. Bu bilgisayarlar üzerinden kredi kartı ve kişisel bilgilerinizi kesinlikle paylaşmayın.

SÖZLEŞME VE FORMA DİKKAT
Bir alışveriş sitesine üye olurken, başkaları tarafından kolay tahmin edilemeyecek bir şifre seçmeye özen gösterin. Online alışveriş siteleri, mesafeli satış sözleşmesi ve ön bilgilendirme formu sunmak zorundadır. Eğer alışveriş yapılan e-ticaret şirketi bu sözleşmeleri sunmuyorsa, bu sitelerden alışveriş yapmayın.

VERİLEN BİLGİLER DOĞRU MU?
Eğer bir online mağazadan ilk defa alışveriş yapacaksanız, öncelikle sitede bulunan iletişim ve adres linklerini inceleyin. muhatap olacağınız şirketin gerçek bir adresi ve telefon numarası bulunup bulunmadığını kontrol edin. adres ve telefon numarasını sitesinde paylaşmayan internet sitelerini tercih etmeyin. belirtilen numarayı aradığınızda telefonu açan kişinin o internet sitesinin ismini kullanması çok önemli. ürünü satın almak istediğiniz, stoklarında olup olmadığı ya da kargoya ne zaman verecekleri gibi basit sorular sormak işinizi kolaylaştırır.

3D ÖDEME SİSTEMİ
3D ödeme sistemi yani şifreli ödeme, e-ticaret işlemlerinin güvenliğinin artırılması amacıyla Visa ve Mastercard tarafından geliştirilmiş özel bir sistemdir. Yani hem satıcı, hem de alıcı için koruyucu bir güvenlik aşamasıdır. Alışverişte 3D ödeme seçeneği sunan siteleri tercih edin. Sanal kart da ödeme konusunda güvenli bir diğer alternatif... Belirli bir limit belirleyebildiğiniz bu kartları kullanmayı deneyin.

ŞÜPHECİ YAKLAŞIN
Alışveriş yaptığınız sitede bulunan ürünlerin fiyat bilgileri size inandırıcı gelmiyorsa, şüphelerinizi ciddiye alın ve araştırma yapın. Sitede gösterilen fiyat ile ürünü sepete attığınızda görünen fiyatın aynı olup olmadığını kontrol edin.
BİZE ULAŞIN