Hep psikopat rolleri gelse de komediyi de iyi oynarım

Daha çok asi, psikopat kadın rolleriyle dikkat çeken Başak Daşman: İlk dizimde öyle bir karakteri oynadığım için ‘Başak psikopat rollerini iyi oynuyor’ diye akıllarda kaldım. Oysa hayatın içinde komik biriyim, komedi oynadığım zaman da fena yapmıyorum

Hep psikopat rolleri gelse de komediyi de iyi oynarım

İLİŞKİLERDE ÖNEMLİ OLAN DENKLİK

Aslında her kadın sizin gibi özgürlüğünü kendi eline almak istemiyor. Evlenip, düzen kurup; eşinin kendisini yönetmesini isteyenler de var...
Doğru söylüyorsun. Acaba kadınlar rahat etmek mi ya da güvende olmak mı istiyorlar? Sorun tembellik ya da çalışmamak değil. Bütün sorumlulukları başkasına vermek, sosyal anlamda kendini güvensiz hissetmekle alakalıdır. Bu durumu anlıyorum ama bana hiç uymuyor. Bugüne kadar karşımdaki kimseye tam anlamıyla teslim olmadım.
'İpler benim elimdeydi' mi diyorsunuz?
Alamamışlardır. (Gülüyor) Mesele ip halat meselesi değil, önemli olan denkliktir. Mesela hayatımdaki adam yere de düşebilir, ağlayabilir de; ben tutar onu kaldırırım. 'Bir adam ağlar mı?' gibi gerçekten ilkel bir düşünceye kapılmam. Hayatımdaki insanın ağlamışlığı vardır, zaten ağlamasa bir tuhaflık bulurum. Ağlamamak çok tehlikeli bir şeydir, ağladığın zaman fizyolojik olarak rahatlarsın.
Sizin için 'Sorgulayıcı, çılgın ve meraklı bir kadın' yorumları yapılmış. Hayatınızda neyi arıyorsunuz?
Güzel bir soru ama aslında tam olarak neyi aradığımı bilmiyorum. Yolda olmak diye bir şey var ya, galiba öyle yaşıyorum. İnsanların ahlak kuralları, hayattan beklentileri ya da son nefesini aldığını düşünerek 'Hayatımda beni ne mutlu eder?' sorusunu sorması yollarını belirler. Bütün hayatım boyunca kendimi özgür, mutlu ve aşık hissetmek istiyorum. Hayatta herkesin bir misyonu vardır; içimde kimi zaman karamsar duygular taşısam da, dışarıya enerji ve umut veren biriyim.
Oyuncularda 'Oldum' tavrı ve insanlarla aralarında duvarlar vardır ama o duvarların arkasında daha duygusuz hayatlar başlar. Sizde de böyle bir durum oldu mu?
Bende öyle işlemedi, tersi oldu. Geçmişe bakarsak, gençlik yıllarımdan itibaren çok fazla duvarların arkasında yaşadım. Bunun sebebi de, kendimi hayatta bir sürü şeyden korumak içindi. Sonra, 'Bu ne saçma şey?' dedim ve onu kırdım. Eskiden insanlardan hiçbir şey isteyemezdim, bunu kendime yakıştıramazdım; bir gün birinden bir şey isteyerek bu duyguyu kırdım. 'Pencereyi kapatır mısın?' gibi basit isteklerle başladım; çünkü onu bile isteyemeyip kendim yapıyordum.

BİZE ULAŞIN