Gastronomi şehri Gaziantep’ten iftara özel lezzetler

Gaziantep denince akıllara ilk olarak dillere destan mutfağı gelir. İşte UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağı’na seçilen Gaziantep’in iftar ve sahur sofralarında aileleri, komşuları, dostları bir araya getiren meşhur lezzetleri...

Gastronomi şehri Gaziantep’ten iftara özel lezzetler
Tarih kitaplarında ve seyahatnamelerde bolluk ve bereketi ile nam salan Gaziantep'in mutfağı, en az tarihi kadar çeşitli ve leziz... Gastronomisiyle UNESCO'nun Yaratıcı Şehirler Ağı'na seçilen Gaziantep, damaklarda enfes tatlar bırakan, kendine has mutfak mirası ile ziyaretçilerine Ramazan ayında da zengin yemek seçenekleri sunuyor. Nam-ı diğer gastronomi şehri Gaziantep'te 11 ayın sultanı Ramazan da bir başka güzel. Birbirinden lezzetli ve yöresel tatların yanı sıra geleneksel ile modern sunumların buluştuğu Gaziantep mutfağında Ramazan'a özel lezzetler arasında neler yok ki! Meşhur tatlıları, et yemekleri, kebapları ve pidelerinin yanı sıra coğrafi işaret tescilini alan yuvarlaması ya da Ramazan kahkesi, meyan şerbeti ve içli köftesi... İşte Gaziantep'in meşhur iftar ve sahur sofralarında aileleri, komşuları, dostları bir araya getiren Gaziantepli Ramazan lezzetleri...

MEYAN ŞERBETİ
Yazları ve özellikle Ramazan aylarında oldukça fazla tüketilen meyan şerbeti, akşam olmaya yakın evlere dönerken neredeyse her köşe başında bir meyancının elinde sunuma hazırdır. Üstelik iftarda ve sahurda da bol bol içilen bu şerbetinin vücutta su tutucu özelliği de kanıtlandı.

YUVALAMA
Ramazan bayramlarının özel yemeği, coğrafi işaret tescilini sene başında alan yuvalama... Yapımı oldukça zahmetli olan bu yöresel lezzet, Ramazan'da komşuların bir araya gelerek bayram sabahına özel olarak hazırladığı geleneksel bir tat...

İÇLİ KÖFTE
Sofraların en özel yemeklerinden içli köfteyi bir de Gaziantep'te yiyin. Tadına doyum olmaz bu lezzet; hem tok tutuyor, hem sofraları şenlendiriyor.

ZEYTİNYAĞLI DOLMA
Gaziantep'in meşhur kurulukları ile yapılan zeytinyağlı dolma; iftar sofralarının en özel tatları arasına çoktan girdi. Benzer şekilde kuruluklarla hazırlanan ve sıcak tüketilen bir lezzet olan patlıcan ve domates dolması da iftar sofralarının baş tacı.SEBZELİ PEYNİR BÖREĞİ
Gastronomi şehri Gaziantep'in etli lezzetlerine göre hafif ama lezzetinden asla eksilmeyen böreklerden biridir sebzeli peynir böreği... Bu özel lezzet; Ramazan ayında ana yemekten önce veya çorba ile tüketilebilir. Lezzetini ise baharın taze tadını taşıyan meşhur Antep peynirinden alır.

ÖZ ÇORBA
Gaziantep mutfağının en sade ancak en kıymetli çorbalarından biri öz çorba... Ramazan sofralarında çok sık rastlanan bu çorba, adını buğdayın özünden alıyor. Tadı ise lezzetli mi lezzetli et suyundan geliyor. İftarda başlangıç olarak içilebilecek harika bir lezzet.

RAMAZAN KAHKESİ
Gaziantep'in Ramazan ayında vazgeçilmezi olan Ramazan kahkesi neredeyse her akşam iftarda ve sahurda yenen, sokaklarını mis gibi kokutan özel bir lezzet... Bu kahkenin en dayanılmaz özelliği; mahlepin kendine özgü aromasından geliyor.

PEYNİRLİ İRMİK HELVASI
Gaziantep'te tatlı deyince akla ilk baklava gelse de peynirli irmik helvası keşfedilmeyi bekleyen gerçek bir lezzet şöleni... Antep'in geleneksel tatlısı haline gelen peynirli irmik helvası sıcak olarak tüketiliyor, Antep fıstığı ve dondurma ile ikram ediliyor. Tatlının lezzeti, Antep peynirinin kısık ateşte eriyerek irmik arasında kaybolmasından geliyor.
BİZE ULAŞIN