En büyük hayalim ücretsiz halk konseri vermek

10 yıldır sahnelerde şarkı söyleyen, geçtiğimiz günlerde ise ilk albümünü çıkaran İnci Mercan: 70’li, 80’li yıllarda Ferdi Tayfur, İbrahim Tatlıses gibi ustaların verdiği ücretsiz halk konserleri vardı ya; ben de öyle konserler vermek istiyorum

En büyük hayalim ücretsiz halk konseri vermek
'Berduş' isimli ilk albümünü çıkaran İnci Mercan; nasıl şarkıcı olduğunu ve ileriye yönelik hayallerini anlattı ve müzik piyasası hakkında yorum yaptı...

Albüm fikri nasıl oluştu?
Bir yıl devlet memurluğu yaptıktan sonra 2008 yılında istifa ettim ve müzik hayatına başladım. Son 10 senedir Türkiye'nin önemli mekanlarında aktif bir şekilde sahneye çıkıyorum. YouTube ve sosyal medyada kendi çapımda bir kitle yakaladım. Sosyal medya güzel bir geri dönüşüm getirdi bana. Ardından 'Bir albüm yapalım' dedik ve 'Berduş'u çıkardık.

Nasıl keşfedildiniz?
Yıldız Tilbe'nin sahnesine çıkıp bir şarkı söylemiştim. Beni orada şu anda menajerim olan Muzaffer Kılıç keşfetti.MÜSLÜM GÜRSES EKOLÜM

Tarzınızı nasıl tanımlarsınız?
Arabesk ama klasik türde değil. Batı sound'larıyla süslenmiş, içinde rock da var.

Memurluktan istifa ettiğinize göre müzik daha ağır basmış...
Aslında hayatımda müzik yoktu. Kendi kendime sesimi keşfettim. İlkokuldan itibaren hep koroda yer aldım ama aklımda müzik hiç yoktu. Üniversitede de sanat müziği korosundaydım. Ben sınıf öğretmenliği mezunuyum. Sırf sesim güzel diye okul hayatım boyunca müziğe doğru itildim. Sesimin iyi olduğunu biliyordum ama şarkıcı olma niyetim yoktu. Ben şarkıcılığı değil, müziği seviyordum yani sanatçı olmak çocukluk hayalim değildi. Ben hep avukat olmak istiyordum ama bir gün memur olmak için yaratılmadığımı anladım.

Asla dinlemekten vazgeçmediğiniz kimler var?
Müslüm Gürses ve Barış Manço ekollerim benim. Feyz aldığım, dinlediğim, repertuvarıma da aldığım isimler.

HAYATA BAKIŞIM ARABESK

Arabeskin yok olduğunu, yerini popüler müziğin aldığına inanıyor musunuz?
Modern hayatın eksileri bunlar. 2017 yılındayız. 1957 yılındaki müziğin hâlâ popüler olması beklenilemez. Zaman ilerledikçe insanların görüşleri, zevkleri, lüksleri değişiyor; bu kaçınılmaz son, yapacak bir şey yok. Belki beş sene sonra da bizim popüler dediğimiz müzik dinlenilmeyecek ama benim hayatım arabesk.

Çok mu acı çektiniz?
Hayır. Benim dünyaya bakış açım arabesk. Çok şükür acı olaylar yaşamadım. Rockçı arkadaşlara bakın, onlar normalde de öyle yaşıyorlar; saçları uzun, dövmeleri, deri kıyafetleri var. Adamın yaptığı müzik de, yaşam tarzı da rock. Benim tarzım da arabesk.

Evli misiniz?
Hayır, müzmin bekarım, Hatta evde kaldım diyebiliriz. 35 yaşındayım. Evlilikten korkmuyorum, şiddetle de istiyorum; kısmet.

Kendinizi nerede hayal ediyorsunuz?
70-80'lerde; Ferdi Tayfur'ların, İbrahim Tatlıses'lerin verdiği 100 bin kişilik halk konserleri vardı ya; öyle konserlerde sahneye çıkmak istiyorum. Hayalim ücretsiz halk konseri vermek. Paralı olan da, parasız olan da izlemeli.

PLAYBACK YAPARKEN MUTLU DEĞİLİM

Playback konserler hakkında ne düşünüyorsunuz?
İnsanların kendi tercihi; öyle mutluysa sahnede saygı duyarım. Müzik işi zevk işi. Ben playback yaparken mutlu değilim. Bana mikrofonu verecekler, ben okuyacağım. Beni dinlemeye gelenler mutlu ayrılsın istiyorum.
BİZE ULAŞIN