Boğaziçi’nin yansıması tek bir projede buluşuyor

Nef Kandilli projesinin mimarı Emre Arolat, İstanbul’un bu yeni yaşam alanında tüm Boğaziçi’nin yansımasını görecegimizi söylüyor

Boğaziçi’nin yansıması tek bir projede buluşuyor
İstanbul'un incisi boğaz herkesin gözdesi. Herkes Boğaz'da yaşamak istiyor. Haliyle de şirketler, Boğaziçi'nde yaşam alanları yaratmak için birbiriyle yarışıyor. Ama artık Boğaz'da boş arazi bulmak imkansız. Duyduğumuza göre kalan son araziyi Nef almış ve orada Nef Kandilli adıyla yeni bir yaşam alanı yaratmak için ünlü mimar Emre Arolat ile anlaşmış. Biz de Nef Kandilli'yi kouşmak için Arolat'ı aradık...

Nef Kandilli nasıl bir proje olacak? Proje için ilham aldığınız, esinlendiğiniz bir şeyler var mı?
Nef Kandilli, genetik yapısı itibarı ile büyük ölçekte İstanbul'a, daha daraltılmış bir çerçevede ise Boğaziçi'ne eklemlenir. Boğaziçi'nin su kenarı yapıları ve kıyı konaklarının ayrıştırıcı özellikleri, Nef yapılarının da ana unsurları olarak öne çıkar. Geniş saçaklarla gölgelenen katlar, görüş perspektiflerini artıran ve çevresel eğimlere göre şekillenen çıkmalar, cephe tasarımının altyapısını oluşturan çatkı düzeneği ve topografyayla kurulan barışçıl ilişkiler… Hepsi, birkaç yüzyıl öncesinin yapısal geleneğinden türeyen, ancak güncel bir yorumla ete kemiğe bürünen özgün bir karakteri ortaya koyar. Farklı toprak renklerini bir araya getiren özel bir kaplama ile doğal ahşabın yumuşaklığı, her defasında dokunmak, hatta okşamak isteyeceğiniz bir yüzey örüntüsü oluşturur. Manzara yönünde tasarlanan kesintisiz şeffaf yüzeylerle yan cephelerde kullanılan artikülasyon dili, yapılara tek defaya özgü bir kimlik kazandırır.Bu projenin, diğer Nef projeleriyle ortak ve farklılaşan yanları var mı, varsa neler?
Nef, hiç kuşku yok ki bu coğrafyada konut üretimini en nitelikli şekilde yapan kuruluşlardan biri. Ancak projelerinin ortak ve ayrıştırıcı olan bir başka özelliği, kullanıcıya sunduğu konut dışı alanların çeşitliliği. Bu projede de konutlar için ayrılan alanlar titizlikle tasarlandı. Ancak konut dışı ortak alanlar da bir o kadar hassasiyetle düzenlendi. Hem açık, hem de kapalı bölümleri olan ve çeşitli işlevlerin bir araya getirildiği cazip ortak alanlar, bu projenin de önemli özellikleri arasında. Bu projeye ilişkin bir diğer özellik de tüm otoparkların yer altında çözülmüş ve yer üstünün sadece yaya kullanımı ile zengin bir peyzaj dokusuna ayrılmış olması.

Siz yatırımcı olsanız, neden bu projeden bir ev alırsınız? Sizce Nef Kandilli, İstanbul'a nasıl bir değer katacak?
Nef'in inşa ettiği projelerin genel kalitesi ve başarısı ortada. Nef Kandilli projesi bu serinin devamı niteliğinde. Kullanıcı konforunu önceleyen bir planlama yönelimi ve nitelikli mimari tasarımıyla öne çıkan bu projenin yer aldığı bölgenin İstanbul için de hayli önemli bir nokta olduğunu söylemeliyim. Boğaziçi siluetinde farklı perspektiflerden algılanacak olan projenin, üzerinde yer aldığı alanla topografik bağlamda hemhal olması önemli bir özellik. Bölgenin eğimli yapısını bir tür avantaja çeviren tasarım, bir yandan kullanıcısına geniş bir panorama sunarken diğer yandan da kentin bu bölgesine olumlu bir katkı koyacaktır.
BİZE ULAŞIN