Türk dizileri dünya için bir mucizedir

Türk dizileri dünya için bir mucizedir

'Muhteşem Yüzyıl' dizisinde canlandırdığı 'Behram Paşa' karakteriyle tanınan Adnan Koç, şimdi Rusya'da iki sezondur devam eden 'Doğu Batı' adlı dizide başrol oynuyor. Rusya'nın Kıvanç Tatlıtuğ'u olarak anılan Koç, Türkiye adına gurur verici bir iş yaptığını söylüyor. Rusya'da başrol oynayan ilk Türk olan Koç, geçen yıl diziyi 30 milyon kişinin izlediğini belirterek "Rusya'da star olduğumu hissediyorum" dedi. Koç, GÜNAYDIN'ın sorularını yanıtladı...

Kariyerinizde nasıl bir dönemdesiniz?
Rusya'da geçen sezon rol aldığım 'Doğu Batı' dizisinin ikinci sezonu devam ediyor. Rusya, Ukrayna, Türkiye ve beş farklı ülkede yayınlanan bir dizide başrol oynuyorum. Dizim devam ettiği için şu an Türkiye'de sinema filmleri dışında bir şey çekemiyorum. Ama Rusya bizim açımızdan da çok önemli.

Rusya'da çok ünlü bir yıldız oldunuz. Nasıl hissediyorsunuz kendinizi?
Arkamızda bir basın ordusu var. Ama Türkiye'nin daha ilgili olması gerektiğini düşünüyorum çünkü çok önemli bir iş yapıyoruz. Bodrum'u, Antalya'yı, Sultanahmet'i, hatta simidin tarihçesini bile anlatıyoruz. Ülkemize inanılmaz katkısı olan bir iş... Her bölüm 55 dakika olarak çekiliyor. Çok düzenli bir çalışma ortamı var. Kendini bir star gibi hissetmenin ne demek olduğunu anlıyorum orada. Çok mutluyum.

Dizi sayesinde Rusça'nız ilerledi mi?
Dizide bir jinekolog doktoru canlandırıyorum. İlginç ve sürükleyici bir senaryomuz var. Kulağım çok sağlam olduğu için Rusça öğrenmeye başladım. Anlaşabilecek kadar Rusça öğrendim. Bana senaryonun Türkçe'sini veriyorlar ve karşımdaki arkadaşın da sözlerini ezberliyorum. İngilizce oynadığım bölümler de var.

Ruslar, Türk dizilerine nasıl bakıyor?
Zaten Rusya'ya bir Türk dizisinde oynadıktan sonra gittim. 'Muhteşem Yüzyıl'da 'Behram Paşa'yı canlandırmıştım. Oradan tanıdıkları için benimle çalışmak istediler. Rusya'ya gittiğimde pasaport memuru yüzüme bakıp "Behram Paşa" dedi. Dizi izleme kültürü açısından Hindistan'dan sonra ikinci sıradayız zaten. Şimdi bunu Ortadoğu'ya aşıladık. Avrupa ve Asya ülkeleri de bizim gibi dizi meraklısı oldu. Bizim dizimiz, şu an Rusya'da birinci sırada.

Türk dizileri dünyada marka haline geldi artık...
Türk dizileri bir mucizedir şu anda. Bizim izleme şeklimizle yabancılarınki biraz farklı. Mesela 'Game of Thrones'ta bir sahne var; dağdaki bir kayalıkta iki kişi konuşarak yürüyor. Beş dakikalık bir replik var. Onların kim olduğunu beş dakikanın sonunda anlıyorsun. Bizdeyse tüm çekimlerde yüzün görünecek, kamera gözüne kadar girecek illaki. Biz bir mucize gerçekleştiriyoruz; bir haftada 100-120 dakikalık dizi çekmek her babayiğidin harcı değil.

Peki Rusya'da çalışmanın zor yanları var mı?
Türkiye'deyken vatanındasın en azından; bu bir avantaj. Akşam eve, ailenin yanına gidebiliyorsun. Orada öyle bir şey yok. İstediği kadar konforlu olun; sonuçta farklı bir kültür, farklı yemekler. Bir de Türk kahvesi yok... Bizimki gibi yemek kültürleri yok. Biz yemek için yaşayan bir toplum olduğumuz için beni açmıyor oradaki yemekler.


"Geçen yıl başrolünü oynadığım 'Siccin 3: Cürmü Aşk' filmi Yılın En İyi Korku Filmi seçildi. İlk defa bir korku filmiyle ödül aldım."

KADINA SAHİP ÇIKMAMIZA BAYILIYORLAR

Ülkemiz dışarıdan nasıl görünüyor?
Ben bir Türkiye milliyetçisiyim. Şu anda ülkemizde şükretmemiz gereken önemli gelişmeler yaşanıyor. Mardinli'yim ve Doğu'nun geçmişteki halini çok iyi biliyorum. Tabii bugünkü durumunu da... Bugün Türkiye'nin dünyadaki imajı eskisinden çok daha iyi. Ukraynalılar bize aşık; bizi çok seviyorlar. Toplum olarak erkek-kadın ilişkisindeki sahiplenme duygumuza hayranlar. Bu yüzden Türk erkeklerine bayılıyorlar. Bir erkek çalışıyorsa kadın ona tapıyor, bu kadar net. Setteki çalışanların yüzde 70'i kadın. Kadınlar inşaatta sıva işi yapıyor, sette takoz kaldırıyor. Bunlara bakınca bir eksik görmüyorum Türkiye'de. Bizim kendi içimizde çözmemiz gereken ufak tefek sorunlarımız var. İnşallah onları da çözeceğiz.
BİZE ULAŞIN