Bayram bavulunuzu dikkatli hazırlayın

Bayram tatili için geri sayım başladı. Ancak birçoğumuz için tatile çıkmanın valiz hazırlamak gibi külfetli bir tarafı var. Oysa belli detaylara dikkat ederek ve sezonun trendlerini göz önüne alarak stil sahibi bir valiz hazırlamak sandığından çok daha kolay

Bayram bavulunuzu dikkatli hazırlayın
Upuzun bir yazı arkamızda bıraktık. Yorgun iş günlerinin ardından bayram tatili planınızı yaptınız, biletinizi aldınız, otel rezervasyonunuz da tamam. Tatile çıkmak ve kendinizi denize, incecik kumlara ya da doğanın yemyeşil bağrına atmak için sabırsızlanıyorsunuz. Peki, işin bavul hazırlama kısmı? Belki de birçok kişi gibi valiz hazırlamak size de zor geliyor ya da eşyaları toplamak gözünüzde büyüyor olabilir. O zaman pratik valiz hazırlama ipuçlarımız sizi çok mutlu edecek! Valiz hazırlamadan önce ilk yapmanız gereken, tatilde muhakkak ihtiyacınız olacak eşya ve kıyafetleri bir liste halinde sıralamak. Emin olun listeyi yaptıktan sonra valizi toparlama kısmı gözünüzde daha az büyüyecek. İkinci olarak yapacağınız şey ise, seyahatinizin uzunluğuna uygun bir valiz boyutu seçmek. Ayrıca unutmayın, valiziniz güvenlik nedeniyle açılarak kontrol edilebilir, bu nedenle düzenli olmakta fayda var. Dolayısıyla eşyalarınızı mümkün olduğunca muntazam ve valiz açıldığında ortalığa saçılmayacak biçimde yerleştirin. Aceleyle tıkıştırdığınız eşyalarınız düşüp kaybolabilir, bu yüzden çantanızın düzenine özen gösterin.

BİKİNİLERE YER AÇIN
Gittiğiniz yerde kaç gün kalacaksınız ve hangi geceler dışarı çıkma ihtimaliniz var, bunları düşünerek tatil programınızı bir kağıda dökün. Buna göre her gün için ayrı kombin düşünün ve ona göre kıyafetlerinizi seçin. Valizinizi hazırlarken önce mutlaka plaj kıyafetinizi ve akşam yemeklerini temel alın. Buna göre kafanızda her gün için ayrı kombinler düşünün. Yaptığınız kombinler dışında yanınıza ekstra kıyafet almamaya çalışın. Yanınıza alacağınız kıyafetlerin birbirine yakın renklerde olmasına çok dikkat edin. Böylece hem kombinleme şansınız olur, hem de her kıyafetin altına başka renk ayakkabı taşımaktan kurtulursunuz.

YANINIZA ÜÇ FARKLI AYAKKABI ALIN
Terlik ve sandaletler topuklu ayakkabılara göre daha az yer tutar, bu yüzden iki-üç tane alabilirsiniz. Topuklu ayakkabı takıntınız yoksa bir tane topuklu yeter. Yanınıza siyah bir elbise almayı unutmayın; mini siyah elbiseler hem gündüz, hem de gece kurtarıcınız olacaktır. Açık renkli tişört, gömlek, şort, etek, mayo ve bikini unutmamanız gereken diğer parçalar... Valizinizi hazırlamaya ilk olarak ayakkabılarınız ile başlayın. Ayakkabı çiftlerini birinin topuğu diğerinin burnuna gelecek şekilde yan yana dizin. Çoğumuz kıyafetlerin kirlenmemesi için ayakkabıları valize yerleştirirken plastik poşetler kullanmayı tercih ederiz. Fakat bu, ayakkabıların havasız kalmasına neden olur. Ayakkabıları valize yerleştirmeden önce altlarına plastik duş bonesi takmayı deneyin. Bu şekilde hem kıyafetlerle temaslarını hem de havasız kalmalarını önleyebilirsiniz. Hatta bulabilirseniz plastik galoş da kullanabilirsiniz. Elbette ki tatile giderken sadece bir çift ayakkabı ile yetinmeyeceğiz. Valizinize koyacağınız ayakkabıların içine gazete kağıdı sıkıştırarak şekillerini korumalarını sağlayabilirsiniz. Üstelik gazete kağıdı ayakkabıların içindeki fazla nemi emeceğinden kötü kokuları da önler.

GİYSİLERİ DOĞRU KATLAYARAK TORBAYA YERLEŞTİRİN

İşe, doğru boyutta bir valiz seçerek başlayın. Valizdeki her köşeyi ve fermuarlı kısmı doğru kullanmaya gayret edin. Unutmayın, düzensiz yerleştirilen bir valiz, boyutu ne kadar büyük olursa olsun eşyalarınız için yeterince büyük olmayacaktır.
Ayakkabı, tarak, saç kurutma makinesi gibi ağır ve sert cisimleri valizin en altına, tekerleklerin yan kısımlarına yerleştirin. Burada bir uyarıda bulunmakta fayda var; gereksiz yere fazla sayıda ayakkabıyı yanınızda götürmek yerine birçok kıyafetle rahatlıkla kombinlenebilen ve farklı işlevlere sahip birkaç ayakkabıyı yanınıza alın.
Pijama, tişört, iç çamaşırı ve kazak gibi az kırışacağını düşündüğünüz kıyafetleri rulo haline getirerek sert eşyaların arasına güzelce yerleştirin ve düz bir zemin elde edin.
Arada kalan boşluklara küçük eşyaları yerleştirin.
Çoraplarınızı daha az yer kaplaması için, iç içe geçmiş bir şekilde değil açıp düz bir şekilde bavula yerleştirin.
Katlama işlemi çok önemli. Pantolonlarınızı önce paçaları birleşecek şekilde, bel kısmından katlayın. Ardından da paçaları bel kısmına doğru katlayın ve düz bir bölüme güzelce yerleştirin. Etekleri de aynı şekilde önce yandan ikiye, ardından da boydan ikiye katlayın.
Gömlekleri düzgün bir şekilde katladıktan sonra özel torbalar içinde valize yerleştirmeniz, kırışmasını engelleyecektir.
Kozmetik eşyalarınızı, diş fırçanızı, makyaj çantanızın içine yerleştirin. Tabii ki kişisel bakım eşyalarınızı seyahat boyu alın.

BİZE ULAŞIN