TURKCELL İMSAKİYE
TURKCELL İLE RAMAZAN

Genç sinemacılara canlı yayında Forum’u anlattı

Genç sinemacılara canlı yayında Forum’u anlattı
?54'üncü Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında bu yıl dördüncüsü yapılacak olan Antalya Film Forum'a başvuru yağıyor. Direktörlüğünü Zeynep Atakan'ın üstlendiği Forum'un yeni platformları, sinemacılardan büyük ilgi görüyor. Bu yıl, 22-26 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan Antalya Film Forum, sinema sektörüne verdiği desteği artırırken, yeni platformlarıyla sinemacılardan yoğun ilgi görüyor.
Forum'un direktörü Zeynep Atakan, sorulara cevap vermek ve genç sinemacılara yol göstermek adına sosyal medyada canlı yayınlar yapmaya devam ediyor. Atakan'ın geçtiğimiz gün yaptığı canlı yayını yaklaşık bin 200 kişi takip etti. Sinemacılar, yayında Atakan'a Forum ile ilgili yüzlerce soru yöneltti.
Genç sinemacılar, özellikle Forum'un yeni platformları YAP (Yapımcısını Arayan Projeler Platformu: Senaryo Geliştirme ve Projelendirme), Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu ile ilgili merak ettikleri konuları sordu. Aynı zamanda, bu yıl Forum'da ilk kez yer alacak olan kısa filmler de en çok ilgi gören konular arasındaydı.

'DÖRT KRİTER ÇOK ÖNEMLİ'
Zeynep Atakan; başvuruların nasıl yapılacağıyla ilgili yöneltilen sorulara yanıt olarak, başvuruda istenen materyallerdeki 'sinopsis', 'tretman' ve 'yönetmen görüşü' gibi terimleri de açıkladı.
Atakan; Antalya Film Forum'un danışma kurulu ve jürisinin neden çoğunlukla yabancılardan oluştuğu sorusuna ise şu yanıtı verdi:
"Forum, bir ortak yapım ve proje geliştirme marketi olarak, Türkiye'deki projelerin uluslararası düzeyde tanıtılması ve uluslararası iş birliklerinin artırılmasını hedefliyor. Bunu göz önünde bulundurarak, danışma kurulu ve jüri üyelerini uluslararası endüstri profesyonellerinden seçtik."
Filmlerin hangi kriterlere göre seçildiği konusunda da açıklama yapan Atakan, "Dört önemli kriter var; orijinallik, yaratıcılık, uluslararası potansiyel ve fizibilite" dedi.
BİZE ULAŞIN