İrem yoğun bakımda

İrem yoğun bakımda
Geçtiğimiz günlerde gıda zehirlenmesi nedeniyle hastaneye kaldırılan ve 20-23-24 Eylül'deki konserlerini iptal eden İrem Derici, önceki akşam yeniden fenalaştı ve yoğun bakıma alındı. Acıbadem Fulya Hastanesi Yoğun Bakım Servisi'nde tedavi gören 30 yaşındaki şarkıcının sağlık durumuyla ilgili açıklama yapıldı. Hastanenin başhekimi Prof. Dr. Reha Baran, Derici'nin durumuyla ilgili şu bilgileri verdi: "Hastamız İrem Derici; gastroenterit ve idrar yolu enfeksiyonu tanıları ile takip edilirken gelişen elektrolit dengesizlikleri, vücut toplam su dengesi bozuklukları ve solunum zorluğu nedeniyle yoğun bakım ünitesinde izleme ve tedaviye alınmıştır. Hastamızın tedavisi sürmektedir." Son dönemde aşırı kilo vermesiyle gündemde olan Derici'nin sık sık hastalandığı konuşuluyordu. Doktor raporu nedeniyle konserlerini iptal eden ünlü şarkıcı, Instagram'da "Sizlerle buluşmam için bana bol bol dua edin" notunu düşmüştü.

'Toparlanıp ayağa kalkacak'
Yoğun bakıma alınan İrem Derici'yi hastanede ilk ziyaret eden isim Merve Özbey oldu. Bir hayli üzgün olduğu görülen Özbey, "Sağlık durumu hakkında çok fazla bilgim yoktu. İyileşeceğine inanıyorum; İrem toparlanıp ayağa kalkacak" dedi.

UZMANLAR NE DİYOR?

Yard. Doç. Dr. Engin TÜRKMEN (Medical Park Bahçelievler Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı)

'Anoreksiya tetiklemiş olabilir'
"Vücudumuz; sodyum, potasyum ve sıvı kaybı sebebiyle, diyet de yapılırsa, kalori kaybına bağlı olarak adaptasyon zorluğu çekerek iflas edebilir. Organlara fazla basınçlı kan gitmemesi, organ yetmezliğine yol açıp yoğun bakım şartları oluşturabilir. Vücudumuzun yüzde 60'ı sudur. Ateşli hastalıklar, ishal ya da ağır diyet durumlarında, yeterince sıvı alamayıp elektrolit kaybına maruz kalırsak; tansiyon düşüklüğü, şok ve organ yetmezliği tablosu oluşabilir. Bu, acil tedavi edilmesi gereken bir durumdur ve her yaşta görülebilir. Dikkat edilmesi lazım. Tedavi olarak; damar yolu açılıp serum tedavisi, su ile birlikte tuz ve kalori tedavisi yapılması lazım. Vücut ağırlığının yüzde 10'unun kaybedilmesi çok ciddi bir durumdur. Üç ay içinde yüzde 10 kilo kaybı, ciddi bir hastalık belirtisidir. Anoreksiya bunu tetiklemiş olabilir, ishal de üstüne eklenmiştir. İdrar yolları enfeksiyonu da tuzu biberi olmuştur."

Prof. Dr. Selim CANDAN (Okan Üniversitesi Yoğun Bakım Sorumlu Hekimi)

'Durumu çok ilerlemiş'
"İrem Derici'nin durumunun çok ciddi olduğunu düşünüyorum; yoğun bakıma alınması da bunu destekliyor. Hastada kilo kaybı, sıvı kaybı ve kandaki elektrolit denilen bazı maddelerin eksikliği belirtilmiş. Hastada idrar yolları enfeksiyonu ve gastroenterit denilen bağırsak rahatsızlığı da var. Sonunda da solunum sıkıntısı gelişmiş. Bu tablonun birçok nedeni olabilir. Bağışıklık sistemindeki bozukluk, arka planda bulunan kötü huylu hastalıklar ve kuvvetli bir enfeksiyon varlığı olabilir. Durumun bu kadar ilerlemesi, hastanın hastaneye geç başvurduğunu gösterebilir. Altta yatan tedaviye dirençli veya tedavisi olmayan bir hastalığın varlığı ise düşük olasılık. Peki 30 yaşındaki birisinde bu kadar ağır bir durum görülebilir mi? Bu durum, anoreksiya denilen psikiyatriye bağlı bir rahatsızlıktan kaynaklanabilir mi? İkisine de cevabım, evet. Hastada anoreksiya var ise, bu bahsedilen tablo açıklanabilir. Uzun süre devam eden beslenme yetersizliği; tüm bu belirtilere neden olabilir."
BİZE ULAŞIN