‘Yoldan çıkarmaya’ devam ediyorlar

‘Yoldan çıkarmaya’ devam ediyorlar
Zorlu PSM prodüksiyonu ve Talimhane Tiyatrosu iş birliğiyle sahnelenen 'Yoldan Çıkan Oyun', bu yıl üçüncü sezonuna başladı. Oyunu ilk sezonunda izlemiştim ve hikayede her şeyin ters gitmesinden çok memnun kalmıştım. Bir tiyatro grubunun, 1920'lerde yaşanmış bir cinayet hikayesini sahnelemek istemesiyle başlayan ancak yaşanan aksilikler sonucu bir türlü bunun gerçekleşememesini anlatan oyun, büyük bir seyirci kitlesi tarafından çok sevildi. Hatta tiyatro yapamamanın tiyatrosunu o kadar güzel sahnelediler ki; ilk sezonda 20'nci Yapı Kredi Afife Tiyatro ödüllerinde Haldun Dormen Özel Ödülü'nü kazandılar. Lerzan Pamir'in yönettiği, Talimhane Tiyatrosu'nun kurucusu Mehmet Ergen'in yapımcılığını üstlendiği oyun öncesinde; Lerzan Pamir ve oyunda rol alan Sarp Apak ile kadroya yeni dahil olan Haki Biçici'yle bir araya geldik. Bir yıl devam etme düşüncesiyle oyuna başladıklarını ancak yoğun ilgi sebebiyle sahnelemeye devam ettiklerini söyleyen Lerzan Pamir, "Oyunu üç-dört defa izleyenler bile var. Biletler hemen tükeniyor. Bu bizi inanılmaz motive ediyor" diye konuştu.

'KOLEJ RUHUNU YAKALADIK'
Sarp Apak ise oyunla ilgili "Komedi oyunlarında pek seçenek yok. İzleyenler memnun ayrılıyor. Bu sayede oyun kulaktan kulağa yayıldı" diye konuştu. Apak, şöyle devam etti: "En son rahmetli Gazanfer Hoca (Özcan) ile birlikte tiyatro sahnesine çıkmıştım. Ondan sonra altı yıl ara verdim. Bu oyuna başlayınca ne kadar çok şey kaçırdığımı fark ettim. Seyirciyle iç içe olmak çok güzel. Tiyatro; sinemadaki performansımı, hatta dublajımı bile etkiliyor. Her gün spor yapmak gibi bir şey; idmanlı olmak çok güzel. Biz burada kolej ruhunu yakaladık." Bartu Küçükçağlayan'ın yerine kadroya dahil olan Haki Biçici ise Sarp Apak'ı uzun yıllardır tanıdığı için ekibe alışmakta zorlanmamış. Biçici, kadroya dahil oluşunu şöyle anlattı: "Oyunu ilk sezonunda izleyip çok beğenmiştim. Bartu gidince, herhalde Sarp'ın eğlencesi bozulmasın diye beni önerdi. Ben başka bir şey yapmaya çalışıyorum. Sahnede başıma ne gelir diye korkum yok." Lerzan Pamir'e, "İzleyici oyuna mı geliyor, yoksa ünlüleri görmeye mi?" diye sorduğumda, şöyle cevap verdi: "Biz ekip işi yapmaya özen gösteriyoruz. Tabii ki Sarp'ın sahnede ne yaptığını merak ettikleri için gelenler de var. Onlar, Sarp'ın sahnedeki performansını görünce daha da etkileniyorlar. İlk başta izleyiciyi çeken afişteki isim olabilir belki ama oyunun bütününden memnun kalınca daha da mutlu ayrılıyorlar."

DÖRT YENİ OYUN GELİYOR
Talimhane Tiyatrosu; Sarp Apak ve Haki Biçi'nin rol aldığı 'Yoldan Çıkan Oyun' ve yedinci sezonuna giren 'Önce Bir Boşluk Oldu Kalp Gidince Ama Şimdi İyi' dışında, bu yıl dört yeni oyun daha sahneleyecek. Roman uyarlaması 'Mutluluk'un seyirciyle buluştuğunu söyleyen Lerzan Pamir, "Sırada 'Portakal Çiçeği Suyu', 'Her Bir Harika Şey' ve 'Eski Günler' oyunları var" dedi.
BİZE ULAŞIN