Tiyatro dolu günler başlıyor

21’inci İstanbul Tiyatro Festivali için heyecan başladı. Festival kapsamında 18 mekanda 54 gösteri sahnelenecek

Tiyatro dolu günler başlıyor
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş'ın sponsorluğunda düzenlenen 21. İstanbul Tiyatro Festivali, 13-26 Kasım tarihleri arasında zengin bir programla perdelerini açıyor. İlk kez 1989 yılında gerçekleştirilen festivalde bu zamana kadar 5 bin 600 sanatçının 700 performansını 441 bin kişi izlemiş. Festival ayrıca 34 ortak yapıma imza atmış. Festivalin bu yıldan itibaren artık her yıl Kasım ayında yapılacağının açıklanması tiyatroseverleri heyecanlandırmıştı.

YERLİ DE VAR, YABANCI DA
Sunulan programla bu heyecan ikiye katlandı. 'Tiyatro Bağımsızlık Yapar' sloganını taşıyan 21. İstanbul Tiyatro Festivali'nde yurt dışından beş, Türkiye'den 13 olmak üzere 18 tiyatro dans ve performans topluluğunun 54 gösterisi sahnelenecek. 13 Kasım'da Pürtelaş Tiyatro tarafından sahnelenen Çehov klasiği 'Mart'ıyla başlayacak olan festivalde birbirinden iddialı yerli ve yabancı yapımlar seyirciyle buluşacak. Yerlilerden, Sami Berat Marçalı'nın yazıp yönettiği 'Yuva', Semaver Kumpanya topluluğundan yönetmen Volkan M. Sarıöz'ün rejisiyle Herman Koch'un aynı adlı romanından uyarlanan 'Akşam Yemeği', Mesut Arslan'ın yönettiği 'When in Rome', Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından Özen Yula yönetiminde, usta edebiyatçı Nahid Sırrı Örik'in bugüne dek hiç sahnelenmeyen yapıtı' İhanet' adlı oyunlar öne çıkıyor. Yabancı yapımlarda da Fransız Angelin Preljocaj'ın son yapıtı 'Fresk', antik Yunan tiyatrosunun efsanevi yönetmeni Theodoros Terzopoulos'un 'Bir Daha', Lübnan asıllı Kanadalı oyun yazarı ve yönetmen Wajdi Mouawad'ın yazıp yönettiği ve oynadığı 'Yalnız' adlı oyunlar dikkat çekiyor.


'Bir Daha'

FESTİVAL OYUNLARI İKİ YAKADA
Festival oyunları En Yüksek Katkıda Bulunan Mekan Sponsoru Zorlu PSM (Ana Tiyatro, Drama Tiyatrosu, Studio) başta olmak üzere; Moda Sahnesi, ENKA İbrahim Betil Oditoryumu, Çevre Tiyatrosu, Caddebostan Kültür Merkezi, Yunus Emre Kültür Merkezi (Turhan Tuzcu Sahnesi, Müşfik Kenter Sahnesi), DasDas, Kenter Tiyatrosu, ve MSGSÜ Bomonti Yerleşkesi Şebnem Selışık Aksan Sahnesi salonlarında izlenebilecek.
BİZE ULAŞIN