‘Bu söz kadına şiddeti normalleştirir’

Müzik ve TV dünyasının ünlü kadınları, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun skandal sözlerine ateş püskürdü. Ünlüler, “Bu, kadına şiddeti normal göstermek için bahane bulmaktır” dedi

‘Bu söz kadına şiddeti normalleştirir’
Kılıçdaroğlu'nun sözlerine tepkiler çığ gibi büyüyor
"Eve yeteri kadar para gelmiyorsa, erkek gelir hıncını karısından alır" diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na ünlüler dünyasının tepkisi büyüyor. Kılıçdaroğlu'nun kadına şiddeti meşrulaştırmaya çalıştığını söyleyen ünlü isimler, 'Ekonomik durumun güçlüğü dayağa bahane edilemez' görüşünde birleşti. İşte ünlü kadınların Kılıçdaroğlu'nun sözlerine tepkileri...

Elif Kaya
'SEBEBİ İMAN EKSİKLİĞİ'
"Sevgisiz, eğitimsiz, şükürsüz insan bu gaflete düşer, sonra da bir canavara dönüşür. Bence bunun en büyük sebebi iman eksikliği çünkü akıl, imanın olmadığı yeri terk eder. Kurban edilenler; bazen çocuklar, bazen de kadınlar olabiliyor maalesef. Toplum kendini var edemiyor ve var edemedikçe kendini güçsüz, çaresiz hissediyor. Tek söz geçirebildiği yer evi ve orada yaptığının büyük bir kötülük olduğunun farkına varamadan çocuklarını ve karısını mağdur ediyor. Hiçbir kadın böyle bir şeyi göz ardı etmemeli, gücünün farkında olmalı."

Sera Tokdemir
"Dayak meşrulaştırılamaz. Kadını seven erkek adamdır; dövenler ise ne adam, ne de erkek olabilir."

Zeynep Özyağcılar
"Hepimizin yarası bu. Daha yapılacak çok şey var. Artık gündüz vakti tecavüz ve siddet vakaları şehrin göbeğine inmiş halde. Bir taraftan vazgeçmeyen, savaşan nice kardeşim var. Hayvanlara, çocuklara, yaşlılara, kadınlara ve erkeklere şiddet artarken; sevgiye, şefkate, hoşgörüye hizmet edenler de aynı hızla artıyor aslında. İyiye hizmet etmeye, mücadeleye ve gücümüzün farkında olmaya devam. Sevgide kalalım ve sevgiyi çoğaltalım."

Ece Gürsel
"Her şeyden önce çocukların, kadına yöneltilen şiddete tanık olması ve bu travmayı yaşaması; gelecekteki hayatlarını inşa ederken onları son derece olumsuz etkileyecektir. Kadına şiddete daima hayır!"

Gizem Özdilli
"Şiddet nakitle, güçle ve varlıkla doğru orantılı olsaydı, dünya üzerinde binlerce zengin ve güçlü adam karısını, sevgilisini dövmezdi. Bu tip bir açıklama; yapılan şeye kılıf bulmaktır. Şiddete bahane yaratıp bunun normal kabul edilmesini sağlamaktır. Şiddetin tek nedeni; eğitimsizlik ve bozuk psikolojidir. Ekonomik durum, asla ardına sığınılacak geçerli bir neden olamaz."

Betül Demir
"Kadına şiddet; bu yüzyılda da her yaştan ve her gelir düzeyinden erkeğin sözde güç gösterisi olmaya devam ediyor ne yazık ki. Kadın-erkek eşitliği için eğitim ailede başlıyor. Kadın sustukça, erkek tüm zayıflığını örtmek için şiddete başvuruyor. Bu konuda; aile içi eğitim sonrası kreşlerde ve ilköğretim okullarında daha çok eğitime yer verilmeli."

Zeynep Mansur
"Kadına şiddet, yani kendinden güçsüze şiddet; bir insanın özbenliğine saygı duymamasıdır. Bu kişi karşısındakine de saygı duyamaz. Güçsüz, zavallı, aciz insan; kendisindeki yetersizlik hissiyatıyla şiddet uygular. Şiddete eğilimi olan kişilerin eğitilebileceğine inanmıyorum. Bu yüzden cezalar caydırıcı olmalı ve diğerlerine örnek teşkil etmeli. Şiddet gören kişinin teninde açılan yaradan çok ruhundaki yaranın tedavisi daha zordur."
BİZE ULAŞIN