Bir oyun dört oyuncu dokuz karakter

Bir oyun dört oyuncu dokuz karakter
Bugüne kadar sahnelediği kalabalık kadrolu oyunlarla ödüller kazanan ve kendine has bir kitle edinen Tiyatroadam 11'inci yaşına, iki yeni oyunla girdi. Fatih Koyunoğlu önderliğindeki topluluk, Duşan Kovaçeviç'in kara mizah tarzında kaleme aldığı, Emrah Eren'in yönettiği, 'İntiharın Genel Provası' oyunu ve Ümit Aydoğdu yönetimindeki Brecht oyunu 'Kafkas Tebeşir Dairesi' adlı oyunla seyircilerini selamlıyor. İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda sekiz sezondur sahnelenen 'Profesyonel' adlı oyunun da yazarı olan, 20'nci yüzyılın Balkanlar'dan çıkmış en keskin kalemlerinden biri olarak anılan Duşan Kovaçeviç'in yazdığı, İntiharın Genel Provası'nı önceki akşam Trump Gösteri ve Kültür Merkezi'nde izledim. Aynı zamanda Emir Kustrika'nın 'Underground' filminin de senaristi olan Kovaçeviç'in kendine has üslubuyla, kara mizah tarzında kaleme aldığı oyun alaycı ve sarsıcı bir sistem eleştirisi.

İNTİHARA TEŞEBBÜS
Oyun, borçları sebebiyle intihar etmek üzere Tuna köprüsüne çıkan mimarın; önce sevgilisi, sonra bir balıkçı, daha sonra da bir kaptan tarafından ikna edilme çabaları ve gelişen enteresan olayları anlatıyor. Oyunda mimarı Kadir Çermik, sevgilisini Selen Öztürk, balıkçıyı Fatih Koyunoğlu, kaptanı ise Erdem Akakçe oynuyor. Kilo veren Akakçe, oyunda altı farklı rolü canlandırıyor. Kaptanı, onun zengin ve şişman işadamı kardeşini ve biri avukat, diğeri psikiyatrist ağabeylerine hayat veriyor ve bunu inandırıcı kılmayı başarıyor. Akakçe, oyun boyunca iki sürprizli rolü daha canlandırıyor. Fatih Koyunoğlu'nu diğer Tiyatroadam oyunlarından biliyorum. Yine çok dinamik ve tüm hücrelerine kadar hissederek oynamış. Kadir Çermik, intihar etmek isteyen ama bir yandan da hayata tutunmak için bir çıkış yolu arayan karakterin çaresizliğini çok iyi yansıtıyor. Oyunun gizli kahramanı ise Selen Öztürk. Güzel oyuncu karakterinin gelgitli hallerini aktarmakta oldukça başarılı.

FİNALİ ŞAŞIRTIYOR
Aslında intihar etmek isteyen adamın içler acısı hali tam bir dram, hatta oyun da trajedi gibi başlıyor ama sahneler ilerledikçe içinden çıkılmaz bir komediye dönüşüyor. İki perde ve yaklaşık iki saat süren oyun sürprizli finaliyle dikkat çekiyor. Yazar sadece intihar edecek adama değil seyirciye de gol atıyor. Fatih Koyunoğlu, üç ay prova yaptıklarını ve oyuncu seçimlerinde çok titizlendiğini, doğru kişiyi bulana kadar iki ay beklediklerini anlattı.Tiyatroadam'ın geçtiğimiz sezon oynadığı 'İvan İvonoviç Var mıydı, Yok muydu?' oyununun da yönetmeni olan Emrah Eren; oyunu anlamı gölgede bırakmadan, seyir zevki yüksek bir şekilde sahneye taşıyor. Oyunun dekor ve kostüm tasarımında Barış Dinçel, ışık tasarımında Yakup Çartık, müziklerinde ise Tevfik Kulak imzası var.

LEYLEĞİ HAVADA GÖRDÜLER
Tiyatroadam, Aralık ayında 'İntiharın Genel Provası' ve 'Kafkas Tebeşir Dairesi' oyunlarıyla İstanbul, Ankara, Kocaeli, Çanakkale, Adana, Mersin olmak üzere altı şehirde, 12 farklı sahnede, toplam 17 temsil yapacak. 'İntiharın Genel Provası', bu akşam Caddebostan Kültür Merkezi'nde sahnelenecek.
BİZE ULAŞIN