Şefler Türk yemeklerine bayıldı

Uluslararası Gastromasa Konferansı için İstanbul’a gelen dünyaca ünlü şefler, GÜNAYDIN’A konuştu. Joan Roca kokoreçi, Poca Torreblanca ise baklavayı beğendiğini açıkladı

Şefler Türk yemeklerine bayıldı
'Daha önce kokoreçten lezzetli bir şey yememiştim'
İspanya'da 'Kralların Pastacısı' olarak anılan Paco Torreblanca ve The Best Chef ödüllü Joan Roca, önceki gün gerçekleşen Uluslararası Gastromasa Konferansı için Türkiye'ye geldi. Ünlü şefler GÜNAYDIN'A konuştu...
Türkiye'de olmak sizin için ne ifade ediyor?

JOAN ROCA: Türkiye'de olmaktan çok mutluyum. Dünyanın birçok ülkesinde organizasyonlar yapılıyor. Türkiye'de bu tarzda organizasyonların olması da bizi mutlu ediyor.
Sektöre yeni giren genç aşçılar için tüyolarınız var mı?
Tek bir amaçları olmalı; yaptıkları işten keyif almalılar. Sunmuş olduğun ürünler tüketici tarafından beğeniliyorsa ve iltifatlar alıyorsan, zaten kendi dünyanda ünlenmiş olursun.
Türk mutfağını nasıl buldunuz?
Türk mutfağı lezzetlerle dolu diyebilirim. Bir hafta boyunca Türkiye'de birçok ünlü isimle aynı mutfağı paylaşma imkanım oldu. Türk mutfağının birçok lezzetini kültürümle buluşturdum.
Daha önce herhangi bir Türk yemeği yaptınız mı?
Daha önceden bir Türk yemeği yapma imkanım olmadı ama yemeklerinizi yeme gibi daha önemli bir imkanım oldu. Türk mutfağı çok lezzetli; yapmaktansa yemeyi tercih ediyorum.
Dünyanın birçok yerini gezme imkanı buluyorsunuz; unutamadığınız bir yemek oldu mu?
İstanbul'u gezerken kokoreç yedim. Daha önce böyle lezzetli ve farklı bir yemek yememiştim. Yıllar geçse bile unutacağımı sanmıyorum.
Müşterilerinizin mutluluğunun sırrı nedir?
Müşterilerime çok güzel, çok lezzetli yemekler sunuyorum. Yemeklerin dışında müşterilerinizi en şekilde ağırlamanız ve misafirperverlik duygusunu hissettirmeniz gerekiyor.
'Bir restoranın en önemli noktası mutfağı mı, konumu mu, dizaynı mı?' desek seçiminiz nasıl olur?
Mutfak önemli olduğu kadar dizayn da önemlidir. Restoranın en önemli noktası bir bütün olabilmekten geçiyor. Garsonundan aşçısına, konumundan dizaynına kadar her şey önem taşıyor.

'BAKLAVAYI ÇOK BEĞENDİM'

Türkiye'de bulunmak nasıl bir duygu?
PACO TORREBLANCA: Türkiye benim için farklı bir konumda. Çeşitliliğin ve gastronomi alanının çok geniş olduğu bir ülke.
Türkiye'deki pastalar sizce nasıl?
Türkiye'deki tatlılarda çok fazla şeker kullanıldığı fark ettim. Baklava ve ülkeniz ile özdeşleşmiş tatlıları çok beğendim.
Baklava yapmayı denediniz mi?
Daha önce baklava yapmadım.
Almanya'da birkaç çeşit tatlı yaptım.
Türkiye'deki damak tadına yakın bir tat olduğunu söyleyebilirim.
Yaptığınız tatlıların bir sırrı var mıdır? Yapmak isteyenler için önerileriniz nelerdir?
Tatlılarımı yaparken dikkat ettiğim en önemli konu; tüketicide oluşturacağı mutluluk hissi ve damağında bırakacağı lezzet diyebilirim. Sürprizlerle dolu olması, farklı bir tat almak gerekir. Sırlarımı internet üzerinden paylaşıyorum. Obama ve İspanya Kralı'na tatlılar yapıyorum. Dikkat edilmesi gereken, karşı tarafın neler sevebileceğini tahmin edebilmenizdir.
Diyet yapan kişilere tatlı konusunda önerileriniz nelerdir?
Şekeri az olan ürünleri tercih etmeliler, bunu başaramıyorlarsa en güzeli meyve yemek diyebilirim.
BİZE ULAŞIN