Çocukların zekası hafife alınmamalı

Çocuklar için yürüttüğü projelerle dikkat çeken İş Sanat’ta, ‘Orman Lokantası’ adlı yeni bir müzikli masal dinletisi başlıyor. ‘Hansel ve Gretel’ masalından uyarlanan oyun, ilk kez 18 Mart’ta sahnelenecek. Gökçe Bahadır’ın anlatıcılığını üstlendiği oyunu Serdar Biliş yönetiyor. Biliş, “Çocuk tiyatrosu; onların zekasıyla alay etmemeli, hayal güçlerini beslemeli” diyor

Çocukların zekası hafife alınmamalı
İş Sanat, çocuklar için bir kez daha kolları sıvadı. Geçtiğimiz yıldan bu yana kapalı gişe oynayan ve çok sevilen çocuk oyunu 'Fantastik Hikayeler Makinesi' bu yıl da sahnelenmeye devam ederken, yeni bir oyun daha izleyiciyle buluşuyor. İş Sanat tarafından bu sezon ilk kez sahnelenecek 'Evvel Zaman Dışından Masallar' serisinde, bilindik masallar yeniden yorumlanacak. 'Fantastik Hikayeler Makinesi'; çocukları, uçağın mucidi Wright Kardeşler, Hezarfen Ahmet Çelebi ve sinemanın mucidi Lumiere Kardeşler'le tanıştırıyordu. 'Evvel Zaman Dışından Masallar' serisinin ilk masalı 'Orman Lokantası' ise bir 'Hansel ve Gretel' uyarlaması... Yekta Kopan'ın kaleme aldığı, Gökçe Bahadır'ın anlatıcılığını üstlendiği oyun, 18 Mart'ta prömiyer yapacak. Oyunun yönetmenliğini üstlenen Serdar Biliş'in; İBB şehir Tiyatroları'nın ödüllü oyunu '12. Gece', 'Savaş' ve sahnelenmeye devam eden 'Martı' gibi oyunlarda da imzası var. Çocuk tiyatrolarının çok önemli olduğunu vurgulayan Biliş, 'Evvel Zaman Dışından Masallar'ı anlattı...

'Evvel Zaman Dışından Masallar' serisinin doğuş hikayesini ve önemini sizden dinleyebilir miyiz? Masalların çocuk dünyasındaki önemine dair neler söylemek istersiniz?
İş Sanat ile 'Fantastik Hikayeler Makinesi' oyunuyla başlayan bir iş birliğimiz var. 'Evvel Zaman Dışından Masallar', İş Sanat'ın bu sezon çocuklar için programına dahil ettiği müzikli bir dinleti...
Bu proje için, hepimizin bildiği masalların yeniden yorumlanması diyebiliriz aslında.
Klasik çocuk masallarını, çağdaş yazarlarımız yeniden kaleme aldılar.
Yekta Kopan, 'Hansel ve Gretel'den esinlenerek 'Orman Lokantası'nı, Gonca Vuslateri de 'Kırmızı Başlıklı Kız Uzayda' masalını yazdı. Yine her masal, bir anlatıcı eşliğinde çocuklara sunulacak.
'Orman Lokantası'nı Gökçe Bahadır, 'Kırmızı Başlıklı Kız Uzayda' masalını da Alican Yücesoy anlatacak. Masallara, canlı bir orkestra eşliğinde dansçılardan ve oyunculardan oluşan bir ensemble eşlik edecek. Söz konusu bu hikayelerin her birinin çocukların ve insanın gelişim sürecinde çok önemli olduğunu düşünüyorum.

BABA OLUNCA İLGİM ARTTI
'Orman Lokantası' nasıl bir dinleti?
Çocuklara ne sunuyor?
'Orman Lokantası', bir 'Hansel ve Gretel' uyarlaması. Hikayenin bütününü anlatarak büyüsünü bozmak istemiyorum ama şunu söyleyebilirim; Yekta Kopan bu versiyonunda masalı o sahip olduğu korkutucu, cezalandırıcı dilinden arındırdı. Biraz güncel deneyimlerimiz doğrultusunda çocukların, hızla dönüşen hayatlarımızdaki deneyimlerini göz önünde bulundurarak yeniden yazdı.
İş Sanat'ın 'Fantastik Hikayeler Makinesi' oyununun yönetmen koltuğunda da sizi görüyoruz. Çocuk oyunlarını sahneye koyarken nelere dikkat ediyorsunuz?
2 yaşında bir oğlum var. Oğlum Can doğduğundan beri çocuk oyunlarına ilgim arttı. Bir tiyatro insanı olarak da en zor mecranın bu alan olduğunu düşünüyorum. Çocuklar şaşmaz bir samimiyet ölçer gibiler. Oyun fikrini örseleyen her türlü davranışa tepkilerini direkt ve biraz da acımasız olarak gösteriyorlar. Bu direkt ve dürüst ilişki kurma biçimi benim de özlemini çektiğim bir durum. Küçük yaş gruplarını anlamak ve onlara yönelik işler üretmek konusunda genelde bir kısırlığın olduğunu düşünüyorum. Tam da bu yüzden İş Sanat gibi platformlar çok değerli.
Çocuk tiyatrosu, çocukların zekasıyla alay etmediği zaman heyecanlı hale geliyor. Onların engin hayal gücü; terbiye edilmeye değil, beslenmeye ihtiyaç duyar. Bu anlamda İş Sanat'taki çocuk oyunlarında daha yaratıcı bir pedagoji gözetiyoruz.
Çocuk oyunu yönetmekle yetişkin oyunu yönetmek arasında nasıl bir fark var? Ya da bir fark var mı diye soralım...
Oyuncuların, seyirciyi 'çocuklar' olarak genellememesi ve onları birer birey olarak kabul edip öyle sahneye çıkması çok önemli. Çocuk oyunları o yaş grubunun merakına ve cesaretine eşdeğerde olmalıdır. Çocuklar kurcalamak ister. Onlara doğruyu ve yanlışı öğreten değil araştırma, keşfetme duygularını aşılayan oyunlar daha ilgi çekici olur diye düşünüyorum.

HEPSİ MİNİKLER İÇİN
Yıldız oyuncuları, minik sanatseverler için bir araya getiren İş Sanat'ın yeni müzikli dinletisi 'Orman Lokantası', 18 Mart Pazar saat 15.00'te prömiyer yapacak. Alican Yücesoy'un anlatıcılığını üstleneceği 'Kırmızı Başlıklı Kız Uzayda' ise 8 Nisan'da perde diyecek. Geçtiğimiz yıldan bu yana kapalı gişe oynayan 'Fantastik Hikayeler Makinesi' de 29 Nisan'da bir kere daha sahnelenecek. Çocukların neşeyle dolacağı etkinliklerin biletleri, İş Sanat Ana Gişesi ve Biletix'te satışta... Bilet fiyatları şöyle: Tüm kademeler 20 TL, indirimli 15 TL.
BİZE ULAŞIN