Kâhin değilim

SABAH, Mustafa Denizli’ye sordu: “Hocam siz kahin misiniz?” İşte Denizli’nin yanıtı: “Ben kahin değilim. Yılların getirdiği bir birikim ve tecrübeyle fotoğrafı okuyorum. Analiz ediyorum. Bu tahminlerim bilimsel bir analizin ürünü. Takımların durumunu, bize karşı neleryapabileceklerini iyi okumaya çalışıyoruz.”

Pazar 11.05.2009
Güncelleme: Pazartesi 11.05.2009
ABONE OL
Önce 26. haftayı işaret etti: "Havlu atmadık, 26. haftada çok şeyin değişmiş olacağını göreceksiniz. 26. haftaya gelindiğinde Beşiktaş lider olamadı ama rakipleriyle arasındaki büyük farkları kapatarak Sivas'ın ensesine yerleşti. Ardından "Liderlik için 2-3 hafta daha gerek" dedi ve Fenerbahçe maçını gösterdi. Ancak Fenerbahçe'yi yenerek Ankara'ya lider olarak gitmenin planlarını yaparken İnönü'de beklemediği bir kazaya uğradı. Maç gecesi futbolcularına inancını göstermek için Ümraniye'de "4 maçı kazanalım, şampiyon olmazsak ben bir şey bilmiyorum. B u mesleği bırakırım" açıklamasını yaptı. Ve daha bir hafta geçmeden Ankaraspor'u yenen Beşiktaş, Sivas'ın mağlubiyetiyle liderlik koltuğuna oturdu ve Mustafa Denizli bir kez daha haklı çıktı. Biz de Denizli'ye sorularımızı yönelttik.
Tahminleriniz hep tutuyor. Size "Kahin" yakıştırmaları yapılıyor. Böyle bir şey söz konusu mu? Ben kahin değilim. Yılların getirdiği bir birikim ve tecrübeyle fotoğrafı okuyorum. Analiz ediyorum. Bu tahminlerim, tamamen bilimsel bir analizin ürünü. Takımların durumunu, ne yapabileceklerini iyi okumaya çalışıyoruz. Zaman zaman bunları kamuoyuyla paylaşıyorum. İnanmadığım hiçbir şey söylemem. Bunlar da Mustafa Denizli'yi Denizli yapan özelliklerin bir sonucu. Size bir hikaye anlatayım: "Çok zengin bir iş adamı bir gün Picasso'ya gelmiş. Reddedemeyeceği büyük bir para önermiş ve karşılığında portre resmini yapmasını istemiş. Picasso iş adamının cazip teklifini kabul edip 5 dakikada iş adamının resmini çizmiş. Bunun üzerine iş adamı tepki göstermiş. 'Bu kadar ısrar ettim, bu kadar para ödüyorum, bunun karşılığı 5 dakika mı? 5 dakikada resim mi olur?' deyince Picasso gülümseyerek yanıt vermiş: 30 yıl artı 5 dakika." Tecrübe ve birikim çok önemlidir.
Lider bir takımın hocası olarak uyanmak nasıl bir duyguydu? Neler hissettiniz? Lider bir takımın teknik direktörü olarak uyumak daha güzeldi bence. Önümüzde biri kupa finali olmak üzere 4 önemli maçımız daha var. Lider olmak zordur. Doğru zamanda liderlik koltuğuna oturduk. Bir hafta gecikmiş olabiliriz. Fenerbahçe maçında oturmayı planlamıştık. Bundan sonra altımızdaki takımlar bizden çok daha fazla stres yaşayacaklardır. Futbolcularıma Fenerbahçe maçından sonra şampiyon olmak istiyorlarsa neler yapmaları gerektiğini anlattım. Ankara maçında sorumluluğu aldıklarını ve kendilerine yakışanı yaptıklarını söyleyebilirim. Bu bilinçle sahada oldukları sürece hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyorum.

"Çok özlediğimiz ve hasretle
Ankara'dan İzmir'e geçen Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören'e SABAH, Mustafa Denizli'ye de sorduğu soruyu yöneltti: "Sayın Başkan; lider bir kulübün başkanı olarak uyanmak, güne başlamak nasıl bir duyguydu?" Demirören bu soruya, "Çok hoş, özlediğimiz ve beklediğimiz bir duygu. Ama önemli olan sezon sonunu da lider olarak tamamlamak. Ben hocamıza, takımıma olan güvenimi hiçbir zaman kaybetmedim. Bu mesajı iletmiştim: İnanmalıyız, kenetlenmeliyiz" yanıtını verdi. Başkan şunları söyledi: "3 haftada ilginç bir periyot yaşadık. Fenerbahçe maçından önce şampiyonluğun favorisiydik. Yenilince şampiyon olamayacağımız ifade edildi. Şimdi lideriz, önemli olan bunun devamını getirmek. Rehavete kapılmamamız lazım. Zor maçlar var. Her an her şey olabilir, hiçbir şeyin garantisi yok. Rakiplerimiz de zorlanacaktır. Hedefimiz şampiyonluğa ulaşmak." Kupa finaliyle ilgili olarak da, "Biz zaten bir değil iki kupayı müzemize götürmeyi istiyoruz" diyen Demirören, Ankaraspor maçı sonrası döktüğü gözyaşları için de, "Çok mutluydum. Duygusal bir ortamdı" yorumunu yaptı.

SAKIN İNÖNÜ'YÜ UNUTMA!
A nkaraspor maçından sonra oyuncularını soyunma odasının kapısında tek tek karşılayan ve ellerini sıkan Mustafa Denizli, maç gecesi futbolcularıyla özel bir görüşme yapmamıştı. Tecrübeli çalıştırıcı, öğlen yemeği için takımını topladığında kısa bir konuşma yaptı. Beşiktaş Teknik Direktörü, "Ligdeki görüntü ortada. Analizlerimiz, yorumlarımız, hesaplarımız tutuyor. Liderlik hayırlı olsun. Şimdi geriye 3 maçı da kazanıp bu işi mutlu sonla bitirmek kaldı" dedi. Denizli, Fenerbahçe maçını hedef gösterirken, ilginç bir motivasyonda bulundu: "Şimdilik tek bir şey söyleyeceğim. İnönü'yü unutmayın. İnanıyorum ki Fenerbahçe İnönü'deki kadar rahat oynayamayacak. Fenerbahçe'ye karşı yaşadıklarınızı tekrar hatırlayın" diye konuştu.