Makul sayıda polis!

Emniyete “Stat içinde polis istemiyoruz. Ancak gerekli olursa makul sayıda polis görev yapabilir” diyen Futbol Federasyonu’nun bu kararı Kocaeli’nde yaşanan skandal görüntülerden sonra büyük tartışma yarattı

Pazartesi 11.05.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 11.05.2009
ABONE OL
İzmit İsmetpaşa Stadı'nda oynanan Kocaelispor- Trabzonspor karşılaşmasının 90 dakikası ve sonrasında ortaya çıkan skandal görüntüler, Futbol Federasyonu'nun maçtan 48 saat önce yayınladığı "Liglerde güvenlik zaafı yaşanmayacak" başlıklı bildiriyle ters düştü. Federasyon'un stadyum içi güvenliğin özel güvenlik görevlileri tarafından yürütüleceği ve 5 Mayıs tarihinden itibaren emniyet teşkilatının kademeli olarak stadyumlardan çekileceği açıklaması, cumartesi gecesi Heysel faciasının kenarından dönen İzmit İsmetpaşa Stadı'nda kağıt üzerinde yazılanların pratiği dökülmediğinin canlı kanıtı oldu.

GÜVENLİK ZAAFİYETİ
Tansiyonu yüksek karşılaşmada az sayıda polisin görev yaptığı ve çatıya çıkan taraftarlara zamanında müdahale edilemediğinden olayların tribünlere sıçradığı gözlemlenirken, onlarca minik taraftarın tribünde ezilme tehlikesi geçirmesi ve çocuklarının canlarını kurtarmak isteyen ailelerin paniği yeni düzenlemenin bir skandala dönüştüğünü ispatı oldu. Federasyon ve Emniyet Genel Müdürlüğü arasında yeterli iletişimin kurulamadığı ve görev tanımının yapılamaması nedeniyle İzmit'te yüzlerce taraftar maç sonunda elini kolunu sallaya sallaya sahaya daldı ve iki takımın da futbolcuları zorlukla soyunma odasına gidebildi. Geçtiğimiz hafta Berlin'de düzenlenen Final Four'da Olympiakos ve Panathinaikos arasında oynanan derbide "Almanya'da salona polis giremez" kuralı bir maçlığına rafa kaldırılmıştı.