F.Bahçe'nin 26 yıllık kupa özlemi

Fenerbahçe'nin eski futbolcuları Selçuk Yula ve Tavşan Mustafa Lakaplı Mustafa Arabacıbaşı, 26 yıldır sarı-lacivertli takımın bu kupayı kazanamıyor olmasının hayret verici bir durum olduğunu söylediler.

Salı 12.05.2009 00:00
ABONE OL
Fenerbahçe'nin Mersin İdmanyurdu'nu 2-1 yenerek son Türkiye Kupası'nı müzesine götürdüğü maçta golleri atan eski futbolcular Selçuk Yula ve Tavşan Mustafa Lakaplı Mustafa Arabacıbaşı, 26 yıldır sarı-lacivertli takımın bu kupayı kazanamıyor olmasının hayret verici bir durum olduğunu söylediler.

1982-1983 sezonunda o zamanki ismi Federasyon Kupası şimdiki adıyla Türkiye Kupası'nı Mersin İdmanyurdu'nu 2-1 yenerek 26 yıl önce son kez kazanan Sarı - lacivertli kadroda yer alan ve final maçında golleri atan Selçuk Yula ile Mustafa Arabacıbaşı CİHAN'a özel açıklamalarda bulundular.

Fenerbahçe'nin efsane futbolcularından Selçuk Yula, 26 yıldır bu kupanın kazanılamıyor olmasının hayret verici bir olay olduğunu belirterek, ''Tam 26 yıl önce Türkiye Kupası'nı alan kadroda yer aldım. Son final maçımızı Mersin İdmanyurdu ile oynamıştık. Golün birini ben diğerini Tavşan Mustafa atmıştı. Aradan geçen onca yıldan sonra Fenerbahçe'nin bu kupayı alamamasına hayret etmemek mümkün değil. Biri bana gelse Fenerbahçe 26 yıl bu kupayı alamayacak dese delimisin derdim. Malesef bu oldu'' dedi.

TARAFTAR İÇİN BU KUPALAR ÖNEMLİ

O yıllarda bu kupanın çok büyük önemi vardı diyen Selçuk Yula, ''Bizim dönemimizde bu kupa çok önemliydi. Herkes bu kupayı almak için mücadele ederdi. Şampiyon olan takım ile bu kupayı alan takım sadece Avrupa'da mücadele ediyordu. Bu yüzden büyük takımlar bu kupaya adeta saldırıyorlardı. Şimdi ise 5 takım Avrupa'ya gidiyor. Sanırım zaman içinde bu kupa özelliğini yitirdi. Ancak taraftar için bu kupalar çok önemli'' diye konuştu.

''FUTBOLCULARIN ÜÇ BÜYÜK BORCU VAR''

Yıllar geçtikçe hem futbolcu hemde taraftar üzerinde büyük baskılar oluştuğunu ifade eden Selçuk Yula, Fenerbahçeli futbolcuların üzerinde 3 büyük borcun bulunduğunu belirtti. Yula, ''Bence Fenerbahçeli futbolcuların üç borcu var. Birincisi aldıkları paraları haketmek adına kulüpleri için bu kupayı almaları. İkincisi ise taraftara olan borçları ki hiç olmazsa kupasız bir sezon yaşamamaları adına bu çok önemli. Fakat en önemlisi ise önümüzdeki sezon takımın üzerindeki Türkiye Kupası baskısını kaldırmaları için bu kupayı almaları gerek. Bu sezonda alınmazsa önümüzdeki sene ilk kupa maçında 27 senedir bu kupa alınmıyor diye medya yazmaya başlayacak. Şimdiki futbolcuların bir büyük borcuda bu.'' açıklamasını yaptı.

TAVŞAN MUSTAFA: ''İNANILMAZ BİR TAKIM ARKADAŞLIĞIMIZ VARDI''

Fenerbahçe'nin son kazanılan kupa maçında Mersin İdmanyurdu'na ikinci golü atan Mustafa Arabacıbaşı da Selçuk Yula gibi 26 yıldır sarı-lacivertli takımın bu kupayı nasıl olurda kazanamadığının şaşkınlığı içinde. Mustafa Arabacıbaşı, o sezon ligdeki tüm kupaları müzelerine götürdüklerini belirterek, ''26 Yıl önce son aldığımız Türkiye Kupası maçımızı Mersin İdmanyurdu'nu yenerek almıştık. Golleri Selçuk ve ben atmıştık. Hatta gol paslarını Selçuk bana ben de Selçu'a yapmıştık. Çok inanmıştık. Kupayı aldığımızda da çok mutlu olmuştuk. O günlerde bizim inanılmaz bir takım arkadaşlığımız vardı. Bir sezonda tam 5 kupayı müzemize götürmüştük. Lig şampiyonluğu, Cumhurbaşkanlığı kupası, Türkiye Kupasıydı bunlar. Şimdi dönüp baktığımızda 26 yıldır Türkiye Kupası'nın alınamaması hayret verici bir olay. Çok güçlü kadrolar da geldi. Rıdvanlı, Oğuz-Aykutlu kadrolar. Ama 26 yıldır Türkiye Kupası'nı alınamadı. Çok ilginç.'' dedi.

FUTBOLCULAR YÜREĞİYLE OYNAMALI

Tavşan lakaplı Mustafa Arabacıbaşı, bu sezon mutlaka kupayı kazanmaları gerektiğini ifade ederek, ''Uzun süreli lig maçlarında taktik, kondisyon çok önemlidir. Ancak bazı maçlar vardırki taktikle kondisyonla kazanılmaz. Ortaya yüreğinizi koyarsınız ve maçı alırsınız. İşte Beşiktaş ile oynanacak kupa maçı bunlardan biri. Çıkıp sahaya yüreğinizle oynarsanız maçıda kupayıda alırsınız.'' diye konuştu.