"Kötü gidişin sebebi derbideki kavga"

Galatasaray Kulübü İkinci Başkanı Mehmet Helvacı, Turkcell Süper Lig'deki gidişlerini, Fenerbahçe ile yaptıkları maçın son dakikalarında yaşanan olayların etkilediğini söyledi.

Perşembe 14.05.2009 00:00
ABONE OL
Galatasaray TV'nin sorularını yanıtlayan Helvacı, ligde kalan 3 maçlarını da kazanmak ve sıralamada en iyi yeri almak istediklerini belirterek, ''Matematiksel olarak şansımız hala sürüyor. Dolayısıyla bu 3 maçı kazanmaktan başka alternatifimiz yok'' dedi.

Bir soru üzerine, şampiyonluk yarışında kırılma noktasının, Fenerbahçe maçının son dakikalarında yaşananlar olduğunu anlatan Helvacı, şunları kaydetti:

''Daha çok Fenerbahçe maçının son dakikalarında yaşanan olaylar Galatasaray'ı etkiledi. Öyle söylemek lazım. Orada da Lugano'nun yaptığı hareket hakem tarafından anında değerlendirilip, gereken yapılmış olsaydı, meselenin bu kadar büyümesi engellenebilirdi. Fakat hakemin o pozisyonda sessiz kalması, olayların büyümesine sebebiyet verdi. Sonucunda istemediğimiz bu durum meydana geldi.''
Fenerbahçe ile 19 Mayıs'ta yapacakları dostluk maçıyla ilgili görüşlerini de dile getiren Mehmet Helvacı, Gençlik ve Spor Bayramı'nda bu maçı oynamalarının anlamlı olacağını, Türkiye'nin en köklü iki kulübünün böyle bir günde maç yapmasını eleştirenler varsa, bunu anlamanın da mümkün olamayacağını ifade etti.

Helvacı, ''Galatasaray ve Fenerbahçe ilk defa oynamıyorlar, ama rekabetleri dünyaca tanınan iki kulüp olduğu için, onların yaptıkları her maç önemli. 19 Mayıs gibi önemli bir bayramda yeni bir bayram eklenmesi olarak görebiliriz bunu. Galatasaray-Fenerbahçe maçları bayramdır. Her iki kulübün taraftarları açısından da bunu bayramla kutlamaktan daha iyi bir şey olamaz. Bu bir dostluk maçı. Bayramda, taraftarlara bundan daha değerli bir hediye düşünemiyorum'' diye konuştu.

MALİ SORUNLAR

Mehmet Helvacı, Galatasaray'ın sorunlarını herkesin bildiğini, en önemlisinin de mali sorunlar olduğunu söyledi.

Sorunlardan çıkış yollarının da belli olduğunu kaydeden Helvacı, ''Hazırlıkları beş yıldır yapılıyor. Sonuna getirildi. Bunları çok küçük gayretlerle nihayetlendirmek mümkün'' dedi.

Galatasaray'ın, dünyanın sayılı kulüpleri arasında olduğuna vurgu yapan Helvacı, şöyle konuştu:

''Bizim bundan sonraki hedefimiz, bu kulüpler arasında Avrupa'da birincilik. Galatasaray'dan, taraftarın ve bizim beklediğimiz şey bu olabilir. Bunun için mücadele ediyoruz. Bunun önündeki engel mali sorunlar. Bu mali sorunların aşılması da küçük gayretlere kaldı. O küçük gayretleri yerine getirip mali sorunları aşarsak, bundan sonraki gelecekte Galatasaray diğer alanlarda sahip olduğu büyüklüğü mali alanlarda da tamamlandıktan sonra, hiçbir engel kalmadan Avrupa'nın birinci kulübü olmak üzere gerekeni yapacaktır.''