Artık takım inşa edecek

Kurumsallaşma adına hep sabırlı davrandıklarını belirten Yıldırım, yeni dönemde futbol takımında köklü revizyona gideceklerini ve savaşan Fenerbahçe ruhunu mutlaka geri getireceklerini söyledi

Cumartesi 16.05.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 16.05.2009
ABONE OL
1- Önümüzdeki dönemde hedefimiz 3 yıl üst üste şampiyonluk
2- Aragones'le ilgili kararı sezon sonu yeni yönetimle vereceğiz
3- Yönetici hem ekonomiden hem spor yöneticiliğinden anlamalı
4- Yeni dönemde de yatırımlarımız tüm hızıyla devam edecek
5- Kulüpler Birliği olarak hakemler hakkında konuşmuyoruz
6- Avrupa'daki rakiplerimizi, bütçelerini yakalayarak geçebiliriz
7- Muhalefetle kişisel sorunum yok, isteyen herkes aday olabilir

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, dün Faruk Ilgaz Tesisleri'nde spor ve ekonomi medyasının yöneticileriyle gerçekleştirdiği kahvaltılı sohbet toplantısında adaylığını resmen açıkladı. "10+3: Değişim mutlaka tamamlanmalı" sloganıyla basının karşısına çıkan Yıldırım, bütün altyapı hazırlıklarının tamamlandığı bir dönüm noktasında olduklarını belirtti. Bundan sonraki 3 yılda, son 10 yıldakinden daha hızlı bir şekilde gelişmenin ve elde edilen başarıların kalıcı hale getirilmesinin şart olduğunu belirten Yıldırım kongre üyeleri ve sarı-lacivertli taraftarlara umut dolu mesajlar verdi. İşte bazı satırbaşları:

BU SENE SON OLACAK!
Bir spor kulübünün vitrinindeki branşın futbol olduğunu biliyoruz. Bu sene yaşananlar Fenerbahçeli olan herkesi derinden üzmüştür. Bunun farkındayız ve söz veriyoruz: Köklü bir revizyona gideceğiz. Kurumsallık anlayışımız bugüne kadar sabırlı olmamızı emretti. Ama taraftarın Fenerbahçe ruhunu geri istediğini biliyoruz. Gerekeni yapacağız. Fenerbahçe ruhunu geri getireceğiz.
Şampiyonlar Ligi'nin önemini biliyoruz. Ekonomimize olan katkısını da göz ardı edemeyiz. 10 yılda 7 kez katılma hakkı elde ettiğimiz Şampiyonlar Ligi'ne bundan sonra her yıl katılacak bir takım yaratacağız. Söz veriyorum; bu sene Şampiyonlar Ligi'nden uzak kaldığımız son sene olacak.
Avrupa'nın en zengin kulüplerinin temsil edildiği "Para Ligi"nde 111 milyon Euro'luk yıllık gelirimizle, 5 büyük Avrupa ligi takımları dışında yer alan tek takım biziz.
Geriye dönüp baktığımızda yaptıklarımızı azımsamak istemiyorum. Bu bize bugüne kadar büyük destek veren kongre üyelerine, divan kurulu üyelerine ve taraftarlarımıza haksızlık olur. Ama işimizi yarım bırakamayız. Tamamlamamız gereken işlerimiz var. Çok adaylı ve demokratik bir kongre olmasını arzu ederdik. Şu an için böyle bir ortam görünmüyor.

KULÜPLERE YOL GÖSTERDİK

Yeniden aday olacağım. Bunun başlıca sebebi, değişimin mutlaka tamamlanması gerektiğine olan inancımdır.
Bugüne kadar hep ilkleri başarmış bir spor kulübü olmanın yanı sıra, ülkemizin en güçlü sivil toplum örgütüyüz. Dünya standartlarında bir stadyum inşa ettik. Fenerium mağazalar zinciri, Fenerbahçe taraftar kartı ve Fenercell gibi öncü projeleri hayata geçirdik. Bütün bu ilkler, diğer spor kulüplerine yol gösterdi. Biz bu cesur adımları atmasaydık, Türkiye'de spor bugün bulunduğu noktadan çok uzakta olurdu.
Şüphesiz daha dinamik, tutkulu ve proaktif bir yönetim modelini benimseyeceğiz. Kaliteli bir sporcu fabrikası, dev bir spor kulübü, ekonomik anlamda daha büyük atılımlar yapabilecek daha güçlü bir oyuncu olacağız.

Cimbom'a gönderme
Toplantının soru-cevap bölümünde Galatasaraylı olduğunu belirten bir gazetecinin "Fenerbahçe olarak UEFA Kupası'nı bir türlü alamadınız" şeklindeki sözlerine, Aziz Yıldırım'ın cevabı salondaki herkesi güldürdü. Yıldırım bu sözler üzerine gülerek "Yanlış anlaşılmasın, ama kulüp elden gidiyor" yanıtını verdi. Yıldırım bu bölümde art arda yaptığı esprilerle eskisinden farklı bir görüntü sergiledi.

'Yıldırım'ı ekibe alacağım'
Fenerbahçe eski yöneticisi Şadan Kalkavan, başkan seçilirse takdirde, "Tesisleşme Şubesi" açıp, Aziz Yıldırım'ı o şubenin başkanı yapacağını söyledi. Kalkavan, Yıldırım'ın ancak o şubede başarılı olabileceğini vurgulayarak, göreve gelir gelmez hesapları da inceleyeceğini söyledi. Kalkavan'ın listesinde eski yönetici Selim Soydan kesin olarak yer alacak. Turizmci Mehmet Nazif Günal, Rizespor eski başkanı Mehmet Cengiz, Rixos otellerinin sahibi Fettah Tamince gibi isimlerin yanı sıra eski başkan Ali Şen'in oğlu Metin Şen'in de listede yer alabileceği bildirildi.

Dede, Fener'e taksit yaptı!
İspanyol teknik adam Aragones'in kendileriyle pazarlığa oturmak isteyen Fenerbahçeli yöneticilere, "Avukatlarımla görüşün" dediği öğrenildi. Avukatlar ise Fenerbahçeli yöneticilere Dede'nin 3.5 milyon euro'dan asla aşağı inmeyeceğini iletti. Çaresiz kalan Fenerbahçe sezon sonunda sözleşme feshi için 3.5 milyon euro'ya anlaşmak zorunda kaldı. Sarılacivertlilerin tazminatı Aragones'e 10 taksit halinde ödeyeceği öğrenildi.

Uslu-Olcay listede yok
Geçtiğimiz seçimlerde Aziz Yıldırım'la görüşüp ayrılmak istediğini belirten, buna gerekçe olarak da "Aile şirketimle ilgilenemiyorum. Zarara uğruyorum" diyen Vedat Olcay'ın yeni yönetimde yer almayacağı öğrenildi. Kulüp tüzüğüne aykırı olarak aylık 15 bin dolar maaş bağlandığı ileri sürülen Olcay'ın yerine Talat Yılmaz'ın getirilebileceği öğrenildi. Öte yandan Ali Koç başta olmak üzere birçok genç yöneticiyle ters düşen Mahmut Uslu'nun da yeni yönetimde olmayacağı gelen haberler arasında.