Matuzalem'e ağır tazminat cezası

Çarşamba 20.05.2009 00:00
ABONE OL
Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS), Ukrayna temsilcisi Shakthar Donetsk'le olan sözleşmesini tek taraflı feshederek, İspanyol ekibi Real Zaragoza'ya transfer olan Brezilyalı oyuncu Matuzalem'i ağır bir tazminat cezasına çarptırdı.

CAS'tan yapılan açıklamada, Matuzalem ve İspanyol ekibi Real Zaragoza'nın Ukrayna temsilcisi Shakthar Donetsk'e 11.8 milyon euro (yaklaşık 25 milyon TL) tazminat ödemesi gerektiğine karar verildiği ifade edildi. Matuzalem 2004 yılında Shakthar'la 4 yıllık sözleşme imzalamış ve 2007 yılı Haziran ayında Ukrayna ekibine, sözleşmesini tek taraflı feshettiğini bildiren bir mektup göndererek İspanyol temsilcisi Real Zaragoza'ya transfer olmuştu.

Brezilyalı futbolcu daha sonra ise İtalyan ekibi Lazio'ya kiralık olarak gitmişti. Bu olayların ardından Shakthar, 25 Haziran 2007 itibariyle FIFA Uyuşmazlık Mahkemesi'ne 25 milyon dolar tazminat talebiyle dava açmıştı. Ancak mahkeme Shkathar'a 6.8 milyon euro tazminat ödenmesini kararlaştırınca, Shakthar, Zaragoza ve Matuzalem olayı en üst mahkeme olan CAS'a taşımıştı.