"WADA Başkanı ile bir anlaşmazlığım yok"

Çarşamba 20.05.2009 00:00
ABONE OL
Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) Başkanı Sepp Blatter, doping testlerini tümüyle onaylamamalarına karşın, Dünya Anti Doping Ajansı (WADA) Başkanı John Fahey ile herhangi bir anlaşmazlığının bulunmadığını söyledi.

FIFA Başkanı Blatter, bazı basın organlarında yer alan, WADA Başkanı Fahey ile kavgalı olduklarına ilişkin haberlere cevaben, ''Futbolculara uygulanacak olan doping testlerinde tam anlamıyla mutabık olmasak da aramızda bir anlaşmazlık yok'' dedi.

Söz konusu haberlerin çıkması üzerine, Fahey ile bir telefon görüşmesi yaptığını belirten Blatter, ''Aramızda kişisel bir anlaşmazlık yok. Dopingle mücadele için alınacak önlemler konusunda temelde anlaştık. FIFA, Dünya Anti-Doping Kodu'nu kabul ediyor. Sadece takım sporlarına ilişkin bazı noktalarda takıldık, sadece bu'' açıklamasını yaptı.

FIFA VE WADA ARASINDAKİ ANLAŞMAZLIK

FIFA Tıp Komitesi Başkanı Michel D'Hooghe, Şubat ayında WADA'nın şart koştuğu, ''Sporcu Yer Bildirim Formu''na, karşı olduklarını söylemişti. Kontrol için yer bildirimi uygulamasına getirilen yeni düzenlemelerle, WADA'yı ''Engizisyon Mahkemesi''ne benzeten FIFA yetkilisi, bu düzenlemeye göre, üst düzey sporcuların, gün içinde belirledikleri 60 dakikalık sürede nerede bulunduklarını, uluslararası federasyonlara bildirmek zorunda olduklarını hatırlatmıştı.

D'Hooghe, WADA görevlileri, bildirilen 60 dakikalık süre içinde sporcuyu belirtilen yerde bulamazsa, sporcunun anti-doping testini kaçıracağını da anımsatmış, futbolda 0,1'den daha az doping testinin pozitif çıktığına işaret etmişti.

UEFA Başkanı Michel Platini de teşkilatının, bir futbolcunun, yılın 365 günü teste tabi tutulabilecek olma fikrine ''tamamen karşı'' olduğunu belirtmiş, ''Futbolcular, tatilde iken bu testten muaf olmalılar'' ifadelerini kullanmıştı.

FIFA, 2-3 Haziran tarihlerinde Bahamalar'ın başkenti Nassau'da düzenlenecek olan kongrede, doping testlerini gündem maddesi olarak belirledi.