İşte son şampiyon

Mircea Lucescu'nun çalıştırdığı Ukrayna'nın Shakhtar Donetsk takımı, tarihinde ilk kez bir Avrupa Kupası kazandı.

Perşembe 21.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 21.05.2009 19:28
ABONE OL
UEFA Kupası finalinde Almanya'nın Werder Bremen takımını uzatmalarda 2-1 yenerek kupaya ulaşan, Mircea Lucescu'nun çalıştırdığı Ukrayna'nın Shakhtar Donetsk takımı, tarihinde ilk kez bir Avrupa Kupası kazandı.

Daha önce Avrupa kupalarında büyük bir başarısı olmayan Shakhtar Donetsk, İstanbul'daki finalde UEFA kupasını müzesine götürmeyi başarırken, bu kupa aynı zamanda Ukrayna takımlarının elde ettiği ilk UEFA kupası olarak da tarihe geçti.


UKRAYNALILAR'IN SEVİNCİ

Maçın bitiş düdüğü ile birlikte Shakhtar Donetsk futbolcuları ve tribünlerdeki Ukraynalı taraftarlar büyük bir sevinç yaşadı.

Futbolcular, teknik heyetle birlikte saha içinde birbirlerine sarılarak şampiyonluklarını kutlarken, daha sonra tribünlere giderek taraftarlarını selamladı. Bazı futbolcular da çocuklarını kucaklarına alarak sevinç gösterilerine katıldı.

Werder Bremenli futbolcular ise maçın bitmesinin ardından büyük bir üzüntü yaşayarak oldukları yere çöktüler.

KUPAYI PLATINI VERDİ

Shakhtar Donetsk'li futbolculara şampiyonluk kupası ve madalyalarını UEFA Başkanı Michel Platini verdi.

Platini, önce finali kaybeden Werder Bremenli futbolculara madalyalarını takarken, daha sonra kupayı Ukrayna takımının kaptanı Srna'ya verdi. Shakhtar Donetsk'li futbolcular ile taraftarlar büyük bir sevinç yaşadı.

Futbolcular daha sonra sahada kupayla basın mensuplarına poz verdikten sonra şampiyonluk turu atıp, taraftarlarının bulunduğu tribünün önüne gitti.

BAŞBAKAN ERDOĞAN, FUTBOLCULARI KUTLADI

UEFA Kupası final maçını izleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da iki takım oyuncuları ve teknik heyetini kutladı.

MAÇIN ADAMI JADSON

UEFA Kupası finalinde maçın adamı olarak Shakhtar Donetsk'in Brezilyalı futbolcusu Jadson seçildi.

Jadson, 97. dakikada takımının ikinci golünü kaydederek, Shakhtar Donetsk'in UEFA Kupası'nı almasında büyük pay sahibi oldu.

Polislerin devreye girmesiyle olaylar büyümeden önlendi.