"Türkiye'ye gelebilirim"

Pazartesi 08.06.2009 11:07
Güncelleme: Pazartesi 08.06.2009 11:08
ABONE OL
Her transfer döneminde ismi Türk takımlarıyla anılan Frederic Kanoute, birkaç kulüple temasının bulunduğunu; ama İspanya'da mutlu olduğunu söyledi.

Sevilla ile sözleşmesini 2012'ye kadar uzatan 32 yaşındaki Malili golcü, "Türkiye'ye bir gün gelebilirim. Kim bilebilir ki?" dedi. Müslüman futbolcu, Fenerbahçeli Semih'e de selamlarını gönderdi. İsmi son günlerde sık sık Türk takımlarına transfer olacak diye gündeme gelen ve özellikle de Fenerbahçe'yle adı anılan Sevilla'nın Malili golcüsü Frederic Oumar Kanoute, Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamayla transfer söylentilerine de son noktayı koydu.

Galatasaray'ın da teklif götürdüğü iddia edilen Kanoute, Türkiye'den birkaç kulüple iletişiminin olduğunu doğruladı. Şu an itibarıyla hiçbir takımla anlaşmadığını açıklayan Müslüman futbolcu, "Türkiye'ye bir gün gelebilirim. Kim bilebilir ki?" diyerek açık kapı bıraktı.

İspanya Ligi'nde Sevilla, Şampiyonlar Ligi'ne katılmayı garantilerken, Frederic Kanoute de La Liga'da attığı 18 golle takımının en etkili forveti oldu. Zorlu sezonun ardından Cihan'a önemli açıklamalarda bulunan yıldız oyuncu, Şampiyonlar Ligi 2. turunda Fenerbahçe ile oynadıkları o günlere gittiğinde ısrarla Sarı - lacivertli ekibin 23 numaralı (Semih Şentürk) futbolcusu üzerinde durdu. O zaman Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu'nda Sevilla'yı 3-2 mağlup eden Fenerbahçe, rövanşta aynı skorla kaybetmesine rağmen penaltılarla turu geçmişti.

Maç sonunda büyük üzüntü yaşadığını belirten Frederic Kanoute, bir Türk futbolcusundan aldığı övgüyle gururlandığını ve az da olsa teselli bulduğunu söyledi. Maçtan sonra yanına yaklaşan, 23 sırt numaralı Fenerbahçeli oyuncunun (Semih Şentürk) kendisine, "Seni seviyorum." dediğini anlatan Kanoute, "Ona mutlaka iletirseniz sevinirim, ben de onu çok seviyorum. Sizin aracılığınızla ona selam söylüyorum." şeklinde konuştu.

Fenerbahçe'nin kendisine transfer teklifinde bulunup bulunmadığını sorduğumuz Frederic Kanoute, "Fenerbahçe ile sadece oynadığımız maçta kontak kurdum." derken, Sevilla ile sözleşmesini 2012 yılına kadar uzattığını, Türk basınında hakkında çıkan haberlerin dedikodudan ibaret olduğunu belirtti.

Türk futboluyla ilgili fazla bilgisinin olmadığına değinen Kanoute, İngiltere'de oynadığı dönemden Tugay Kerimoğlu'nu ve 2002 Dünya Kupası'ndaki performansıyla yıldızlaşan Hasan Şaş'ı tanıdığını ifade etti.

IRKÇILIK ÜZÜCÜ; AMA İSPANYA'DA OYNAMAMA ENGEL DEĞİL


Avrupa'da sıkça yaşanan ırkçılıkla ilgili sorularımıza da sami ve içten cevaplar veren Frederic Kanoute, haklı olarak dert yanmaya başladı. İngiltere Premier Ligi'nde Tottenham formasını giyerken bu tür olaylarla karşılaşmadığına dikkati çeken Frederic Kanoute, İspanya'da üzücü şeyler yaşadığını dile getirdi.

Bunun kurbanları arasında sadece kendisinin yer almadığına işaret eden Kanoute, "Buna tepki olarak elbirliği içerisinde sesimizi yükseltmeliyiz. Müslüman olarak bazı zorluklarla karşılaşıyorum, bu doğru. İslamiyet bir disiplin ve çaba gerektiriyor. İspanya'da hemen etrafında camiler ve mescitler yok. Ama Allah'ın yardımıyla bu tür engellerin üstesinden geliyorum. Olumsuz tepkiler almam, burada futbol oynayamayacağım anlamına gelmiyor. Elbette kariyerimi İspanya'da rahatlıkla sürdürebilirim. Avrupa'da ırkçılık yok diyemeyiz maalesef var. İngiltere'deyken bu tür olaylar yoktu fakat İspanya'da oldu. Bunun kurbanı sadece ben değilim ancak bu oldu, daha kötü hale gelmemesi lazım ama oluyor, buna karşı da tepki olarak sesimizi yükseltmeliyiz, tepkimizi duyurmalıyız ki bu tür olaylar son bulsun. Müslüman futbolcu olarak Avrupa'da yaşamak zor ama ben alışkınım sürekli Avrupa'daydım. Müslüman olarak Avrupa'da yaşamaya alıştım. İslamiyet bir disiplin ve çaba gerektirir. Müslüman futbolcunun Avrupa'da yaşaması ve işini yapması zor olabiliyor. Avrupa'da sadece Müslüman futbolcu olmak değil normal bir Müslüman insan olmak da zor olabiliyor. Etrafta mescitler yok camiler yok, ama Allah'ın yardımı ile her şeyi başarabilirsiniz. İstediğimizi başarabilmek için gayret göstermeliyiz.'' diye konuştu.

İspanya da tepkiler almasının burada futbol oynamayacağı anlamına gelmediğini de belirten Frederic Kanoute, ''Herşeye rağmen burada kariyerime devam edebilirim.'' dedi. Müslümanların, nefret peşinde koşmaması gerettiğini de belirten Frederic Kanoute, dönüp dolaşıp dünyada büyük yankı uyandıran 'Filistin' yazılı tişörtle gerçekleştirdiği İsrail protestosuna söz geldiğinide, aynı şeyi yine yapabileceğini söyledi.

7 Ocak'ta Deportivo ile yapılan İspanya Kupası maçında attığı golden sonra formasının içindeki 'Filistin' yazılı tişörtü göstererek Gazze saldırılarını kınayan Frederic Kanoute, sarı kart gördüğüne de hiç pişman değil. Gazze'de yaşananlara tüm dünyanın şahit olduğuna dikkati çeken Kanoute, "Bunlara karşı duyarsız kalamazdım. Bir adaletsizlik varsa buna karşı tepkimizi ortaya koyabilmeliyiz. Benim yaptığım da buydu. Avrupa'da bu başkaldırış daha iyi duyulabiliyor. İnsanların bu tür olaylara reaksiyon gösterebilmesini sağlayabiliyorsunuz. Bir anlamda sesiniz daha yüksek çıkıyor." ifadelerini kullandı.

Sivasspor forması altında ter döken İsrailli Pini Balili'ye Türk halkının ilgisini takdirle karşılayan Kanoute, "Herhangi bir problem yaşanmaması bizleri de sevindiriyor. Çünkü biz Müslüman olarak nefret peşinde koşmuyoruz. İyi örnekleri görmek istiyoruz." diye konuştu.

TÜRKİYE'DEN TEKLİFLER ALMIŞTIM, AMA SON HABERLER ASILSIZ

Türkiye'den bazı kulüplerle birkaç temasının olduğunu ama o zaman transferinin gerçekleşmediğini de belirten Frederic Kanoute, ''Ama gelecekte olabilir, bilemeyiz.'' dedi.

Son günlerdeki Türk basınında çıkan haberlerle ilgili olarak Sarı-Lacivertli kulübün kendisine öneride bulunup bulunmadığını sorduğumuz Frederic Kanoute, esprili bir cevap verdi ve "Fenerbahçe ile sadece oynadığımız maçta kontak kurdum." diyerek röportajı tamamladı.

Türkiye'deki son haberler üzerine Suudi Arabistan'da bulduğumuz ve telefonla görüşlerini aldığımız Frederic Kanoute, Galatasaray ile hakkında çıkan son haberle ilgili olarak dedikodudan ibaret olduğunu ve kendisinin bugün itibariyle kimseyle görüşmediğini ve bir organizasyon için Arabistan'da olduğunu söyleyerek bunun da röportaja eklenmesini ısrarla istedi.