G.Saray'dan gidecek isimler

Salı 09.06.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 09.06.2009 16:46
ABONE OL
Galatasaray Kulübü Futbol Şube Sorumlusu Haldun Üstünel, transfer konusunda kararı yeni teknik direktörleri Frank Rijkaard'a bırakmak istediklerini söyledi.

Kadrolarına dahil ettikleri Mustafa Sarp'ın imza töreninde basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Üstünel, teknik direktörleri Rijkaard'ın şu an geçmiş sezondaki maç görüntülerini izlediğini ifade ederek, ''Özellikle kötü oynadığımız ve UEFA Kapısı'nda yaptığımız karşılaşmaları özenle izliyor. Bir iki gün daha süre istedi izlemek için. Sonra kendisiyle bir görüşmemiz olacak. Ondan sonra transfer çalışmalarına başlayacağız. Transfer konusunda tercihi hocamıza bırakmak istiyoruz. Belirlediğimiz oyuncular var ama nihai kararı kendisinin vermesini istiyoruz. Kendisinin tercih ettiği oyunculardan kurulu bir transfer çalışmasında bulunmak istiyoruz'' diye konuştu.

Üstünel, Hollandalı teknik adamın şu ana kadar yaptıkları transferlerle ilgili bir yorumda bulunmadığını ifade ederek, ''Bu konuda kendisiyle ilgili görüşmem olmadı. Hafta içerisinde beraber olup, bunları değerlendireceğiz'' dedi.

Frank Rijkaard'ı transfer ettikten sonra övgü dolu mesajlar, telefonlar aldıklarını anlatan Üstünel, ''Futbolun çok önemli bir ismini Galatasaray markasıyla bağdaştırdığımızdan dolayı son derece güzel mesajlar alıyoruz. Kulüp başkanlarından yazılar alıyoruz. Bu bizleri mutlu ediyor. Çok güzel bir hava yakaladığımıza inanıyorum. Transfer döneminde de bunu daha güzel bir şekilde süsleyerek, sezona çok iyi bir başlangıç yapmak istiyoruz'' ifadelerini kullandı.

Haldun Üstünel, Rijkaard'ı uzun görüşmeler sonunda takımlarının başına getirmeye karar verdiklerini anlatarak, ''Finansal boyuttan daha fazla, Galatasaray'ın geleceğini düşünerek bu transferi yaptık. Çünkü yeni bir kurgu içerisinde olan kadromuza daha eğitici bir hocanın çok şey katabileceğine inanarak, böyle bir girişimi başlattık. Çok uzun bir süreçten sonra buraya geldi. İnşallah bundan sonra çok iyi olur'' değerlendirmesinde bulundu.

ÇOK FARKLI İSİMLERLE GÖRÜŞÜYORUZ

Haldun Üstünel, transfer konusunda çok önemli isimlerle görüştüklerini ifade ederek, şunları kaydetti:
''Bütçemiz doğrultusunda transfer yapacağımızı hocamıza söyledik. Her şeyi masaya yatırıp, hocamızın transferini o şekilde gerçekleştirdik. Galatasaray ismine layık olan futbolculara Galatasaray formasını giydireceğiz. Çok farklı, değişik isimlerle görüşüyoruz. Onlarla uzunca bir süredir temastayız. Bu konuda hocamızı bilgilendireceğim. Nihai kararı hocamız verecek. Galatasaray Kulübü'ne layık olan isimleri bünyemize katmak için elimizden geleni yapacağız. Programımızda bazı yerli oyuncular da var. Zamanı gelince hepiniz bilgi sahibi olacaksınız.''

Transferin önemli bir süreç gerektirdiğini vurgulayan Üstünel, ''Bir oyuncununu ikna edilmesinin haricinde menajerinin, ailesinin, kulübünün ikna edilmesi zaman alan süreç. Bu süreci en kısa zamanda tamamlayıp, yaz kampının sonuna kadar transferimizi bitirmek istiyoruz'' dedi.

ARDA'NIN GİDECEĞİ YER, ANCAK GALATASARAY ADASI OLABİLİR

Haldun Üstünel, bazı yıldız futbolcularına yurt dışından teklifler geldiğini, ancak bu futbolcuları bırakmaya niyetlerinin olmadığını dile getirdi.

Bir basın mensubunun ''Arda'ya İngiltere'den tekliflerin olduğu söyleniyor, Arda'nın 'Ada'ya gitmesi söz konusu olabilir mi'' şeklindeki sorusuna Üstünel, ''Önemli 2-3 oyuncumuza transfer teklifi geliyor. Resmi olarak da geliyor, menajerlerle de geliyor. Fakat biz bu konuda kesinlikle bir karar aldık, bu sene içinde yurt dışına oyuncu gördermeye niyetimiz yok. Bu kararı hocamızla da paylaşacağız. Arda'nın gideceği yer ancak Galatasaray Adası olabilir, başka bir adaya gidemez'' cevabını verdi.

HASAN, ÜMİT VE AYKUT'U HİÇBİR ZAMAN UNUTMAYACAĞIZ


Haldun Üstünel, sarı-kırmızılı takımdaki gelecekleri belirsiz olan futbolcular Hasan Şaş, Ümit Karan ve Aykut ile ilgili bir soruyu, şöyle cevaplandırdı:

''Yeniden yapılandırmaya gittik. Bu yapılanmada farklı tercihlerimiz olabiliyor. Hasan Şaş, Ümit Karan ve Aykut'un Galatasaray'a yaptığı hizmetler ortada. Onları hiçbir zaman unutmayacağız. Ama biz yeni bir yapılanma bir değişim içindeyiz ve bu doğrultuda ilerleyeceğiz.''

Ümit'in Yunanistan'ın Larissa takımına transfer olacağına dair haberlerin sorulması üzerine Üstünel, ''Şu anda bize ulaşan bir teklif yok. Menajeri vasıtasıyla gelen bazı teklifler var. Ama daha bir değerlendirmeye tabii tutulmadı'' ifadelerini kullandı.

Başkan yardımcısı Yiğit Şardan'ın çok başlı yönetimin futbol takımında başarısız sonuçlar doğurduğuna ilişkin sözlerinin hatırlatılması üzerine Üstünel, ''Bu tarz durumları kendi içimizde, bünyemizde tartışmayı tercih ediyorum. Bunu fazla polemik konusu yapmak istemiyorum'' dedi.

Üstünel, Fenerbahçe ve Beşiktaş kulüpleri arasında önemli bir soruna dönüşen Mehmet Topuz'un transferiyle ilgili bir soruyu da ''Bu konu bizi ilgilendirmiyor. Şu anki görüntü itibariyle iki kulübün arasında olan tatsız bir durum. Bizim ilgilenmediğimiz de bir oyuncu. Bu nedenle iki taraf için de hayırlı olsun diyorum'' şeklinde cevaplandırdı.

Haldun Üstünel, tecrübeli savunma oyuncuları Emre Aşık'ın sözleşmesini 1 yıl daha uzattıklarını da sözlerine ekledi.