TFF'den Topuz açıklaması

Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, Beşiktaş ile Fenerbahçe kulüplerini karşı karşıya getiren Kayserisporlu futbolcu Mehmet Topuz konusunda kendilerine şu ana kadar herhangi bir başvuru yapılmadığını söyledi.

Salı 09.06.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 09.06.2009 13:57
ABONE OL
Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, tamamlanan 2008-2009 sezonunu değerlendirip, yeni sezondan beklentilerini anlattı.

Özgener, başkan vekilleri Lütfi Arıboğan ve Servet Yardımcı ile birlikte Swissotel'de düzenlediği toplantıda, sezonun değerlendirmesini yapıp, yeni sezondan beklentilerini aktardıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Özgener, konuşmasında sırasıyla tüm profesyonel liglerde yer alan yerli ve yabancı futbolculara, teknik kadrolara, hakemlere, kulüplerin başkanlarına ve yöneticilerine, Kulüpler Birliği Vakfı'na, futbol medyasına, yayıncı kuruluşlara, sponsorlara, taraftarlara ve yeni futbol yasasını çıkarttığı için Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne teşekkürlerini iletti.

Sezon sonunda kurullarıyla gerekli değerlendirmeleri yaptıklarını, spor kamuoyundan da buna paralel gelen görüşlerin kendilerini sevindirdiğini kaydeden Özgener, ''Ortak görüş son yıllarda yaşanan en rekabetçi, herkesin içine sinen tartışmalardan uzak bir ligin oynandığı yönünde. Unutulmaz bir sezon yaşadık. Heyecanın son haftalara taşındığı, gerginliğin, suçlamaların, polemiklerin değil futbolun galip geldiği bir sezonu geride bıraktık'' diye konuştu.

2008-2009 sezonunun lig tarihinin en çok sürpriz sonuçların alındığı rekabetin en üst düzeye çıktığı bir sezon olduğunu vurgulayan Futbol Federasyonu Başkanı, ''Tartışmasız en mücadeleci sezonlardan birisini yaşadık. Futbolular saha dışında da yüz kızartıcı suçlara girmediler. Dünyanın her yerinde bu tip şeyler yaşanıyor. Futbolcularımız saha dışında da örnek oldular, hepimizi gururlandırdılar. Kamuoyunun milat olarak nitelediği bir iki maç dışında büyük saha içi olayları yaşanmadı. Malum maçlardan sonra da futbolcular kardeşliği öne çıkaran açıklamalar yaparak, sağduyulu olgun davranışlar sergilediler'' şeklinde konuştu.

Teknik adamların en stresli mesleğe sahip olduğunu anlatan Özgener, milyonların sevinçlerinin onlara bağlı olduğunu, teknik adamların geçen sezon takımlarına ve Türk futboluna büyük katkı sağladığını kaydetti.

''HAKEMLERİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUZ''

Özgener, hakemlerin özellikle profesyonel liglerin son haftalarındaki kritik maçlarda, performanslarıyla temiz rekabete önemli bir katkı yaptıklarını ifade ederek, ''Hakemlerimize teşekkür ediyoruz'' dedi.

Gündeme gelen 'yabancı hakem'' konusunda da konuşan Özgener, hakemlerle ilgili şunları kaydetti:

''Sezon boyunca en çok gündeme gelen konuların başında hakemlerimiz vardı. Federasyon olarak örnek bir çalışmayı hayata geçirdik. Silivri kampında hakemleri bir araya getirerek hayata geçirdiğimiz eğitim çalışmasıyla performanslarına katkıda bulunduk. Konsantrasyonlarını artırdık, son haftalardaki zorlu müsabakalardan başarıyla çıktılar. Özellikle son günlerde yabancı hakem konusunun gündeme geldiğini takip ettik. Türk futboluna katkıda bulunan yöneticilerimizin görüş ve düşünceleri her zaman önemli. Özenle dinliyor, üzerinde değerlendirmeler yapıyoruz. Ortaya konulan her görüşün değerli olduğuna inanıyoruz fakat bizim hakemlerle ilgili görüşümüz... Hakemliğimiz kendi dinamikleri ve gücüyle önümüzdeki günlerde yepyeni bir sürece girip, herkesin gıpta ile takip edeceği bir performans ve çizgi yakalayacaktır. Türk hakemlerini uluslararası arenaya çıkartacak bir altyapı projesiyle geleceğini planlamak istiyoruz.''

Kulüplerin başkan ve yöneticilerinin mesleklerini, ailelerini ve sevdiklerini ikinci plana iterek, Türk futboluna büyük emek ve zaman harcadığını anlatan Özgener, zaman zaman seslerin yükselmesini futbolun içinde yaşanan heyecana bağladıklarını belirterek, ''Bu sesler eskiden olduğu gibi haftalar süren kampanyalara dönüşmedi. Yöneticilerimiz sayesinde Türk futbolu tesis kazanıyor. Her tesis sadece futbola değil, Türk gençliğine yapılan bir katkıdır'' dedi.

Kulüpler Birliği Vakfı'na özel bir parantez açmak istediklerini belirten Özgener, Türk futbolunun sorunlarına beraber çözüm aradıkları için birliğe teşekkür etti.

Devre arasında hakem temsilcileri ve kulüp başkanlarıyla yapılan toplantıların, ligin ikinci yarısındaki değişime önemli katkı sağladığını düşündüklerini anlatan Özgener, bunun yeni sezonda da devam etmesi arzusunda olduklarını bildirdi.

Taraftarların bu sezon büyük tribün olaylarından uzak durduğunu anlatan Özgener, son sezonlarda değişen ve gelişen taraftar kimliğinin dikkati çektiğini kaydetti.

-DEĞİŞİMİN NEDENİ-

Yaşanan bu gelişimin ve rekabetin arkasında birçok farklı nedenin bulunduğunu ifade eden Mahmut Özgener, çok iyi bir temel olarak ele alınabilecek bu sezonun üstüne sağlam bir yapı kurmak için ilk tespitlerin doğru yapılması gerektiğini düşündüklerini ifade etti.

Büyük takımların daha çok puanlar kaybettiği, şampiyonluk mücadelesinin 5-6 takım arasında geçtiği bir sürecin geride kaldığını aktaran Özgener, değişimin en önemli nedeninin, futbol gelirlerinin artık sadece isme değil performansa göre de paylaştırılması olduğuna dikkati çekti.

Performansa dayalı gelir paylaşımına geçildikçe dedikoduların giderek azaldığını kaydeden Özgener, kulüplerin gelirlerini artırmak ve adil bir şekilde paylaştırmak için gelecek sezon daha ciddi çalışmaları olacağını anlattı.

12 Haziran'da yapılacak olağan mali genel kurul toplantısıyla yeni bir dönemin başlayacağını bildiren Özgener, ''Tüm amacımız konuşan ve polemiğe giren değil, dinleyen, değerlendiren, tüm fertleriyle beraber çözüm önerileri geliştiren bir federasyon olacak. Artık herkesin büyük bir ortak görüşle karşısında olduğu şiddet ve olumsuzlukların son derece net bir şekilde karşısında olacağız. Her kurum ve kişiye eşit uzaklıkta duran herkese güven yaratan yapımız büyük bir iradeyle devam edecek. Geçen sezon oluşan güven ve barış ortamına tüm kulüplerin yeni sezonda da katkı yapacağından şüphemiz yok'' şeklinde konuştu.

Gelecek sezon Avrupa kupalarında mücadele edecek takımların ses getirecek sonuçlar alacağına, (A) Milli Futbol Takımı'ın büyük zaferlere imza atacağına güvenlerinin sonsuz olduğunu kaydeden Futbol Federasyonu Başkanı, ''Gelecek sezon Türk futbolunun önünde açılan yeni sayfa ve vizyonla beklenenden de büyük başarılara ulaşılacak bir sezon olacağına inanıyoruz. Yeni sezon öncesi hepsine başarılar diliyor teşekkür ediyoruz'' şeklinde sözlerini tamamladı.

Özgener'in konuşmasının ardından gazetecilerin sorularına geçildi.

FEDERASYONUMUZA YAPILMIŞ BİR BAŞVURU YOK

Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, Beşiktaş ile Fenerbahçe kulüplerini karşı karşıya getiren Kayserisporlu futbolcu Mehmet Topuz konusunda kendilerine şu ana kadar herhangi bir başvuru yapılmadığını söyledi.

Mahmut Özgener, Futbol Federasyonu Başkan Vekilleri Lütfi Arıboğan ve Servet Yardımcı ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Mehmet Topuz ile ilgili bir soru üzerine Özgener, şöyle konuştu:

''Mehmet Topuz gibi iyi bir futbolcuya, bir kulüpten fazla kulübün talip olması her yerde yaşanan bir olay. Mehmet Topuz, Türkiye'de iyi bir kariyere sahip. İki kulübümüz de Mehmet'i alma çabası içinde. Bunlar transferin doğal bir parçası. Bu konuda detaya girmek istemiyorum. Federasyona yapılmış bir başvuru yok. Olursa hukuk kurularımız değerlendirmesini yapar, biz de sizlerle paylaşırız.''

Özgener, bu konudaki karmaşanın transfer yönetmeliğindeki bir eksiklikten mi kaynaklandığı, transfer yönetmeliğinde bir değişiklik yapıp yapmayacakları sorusuna da ''Bu konuda transfer yönetmeliğinde bir eksiklik bulunduğunu düşünmüyorum. Her şey yönetmeliklerimizde var'' diye yanıt verdi.

''MENAJERLİK KONUSUNU KESİNLİKLE DÜZENE SOKMALIYIZ''

Özgener, menajerlik konusunda çok ciddi çalışmalarının bulunduğunu, bu sistemin iyi işlemediğini ve futbol ailesine yara verdiğini söyledi

''Menajerlik işini kesinlikle düzene sokmamız gerektiğine inanıyoruz'' diyen Özgener, ''Kamuoyunda öne çıkan menajerlere baktığımızda, resmi menajer olmadığını görüyoruz. Bu konuda ciddi şekilde önlemler alacağız. En kısa zamanda kamuoyu ve kulüplerimizle paylaşacağız'' diye konuştu.

''DÜNYA KUPASI'NA KATILACAĞIZ''

Özgener, milli takımla ilgili bir soruya da ''Önümüzde 4 maç var. Bunları kazanıp play-off oynayacağımızı, oradan da Dünya Kupası'na gideceğimize yürekten inanıyorum'' diye yanıt verdi.
Yabancı futbolcu sayısı konusunda bir değişiklik yapıp yapmayacakları sorusu üzerine de Özgener, ''Yabancı konusunda gündemimizde bir değişiklik yok'' dedi.

LİGİN 9 AĞUSTOS'TA BAŞLAMASI

Turkcell Süper Lig'in 9 Ağustos'ta başlama nedeninin, 2010 Dünya Kupası olduğunu kaydeden Özgener, şöyle devam etti:

''FIFA, Dünya Kupası nedeniyle liglerin mayıs ayında bitirilmesini istedi. Takvim çok sıkışık. Lig, Fortis Türkiye Kupası, milli maçlar ve Avrupa maçları var. Bütün çarşambalar dolmuş durumda. Ligi erken başlatmayı biz de istemezdik. Lig ilk kez bizim dönemimizde, geçen sene geç başladı. Ama Dünya Kupası senesi olduğundan dolayı böyle bir karar alındı, yoksa takvim müsait olduğu ölçüde ligi geç başlatmak isteriz.''

SAHA ZEMİNLERİ...

Turkcell Süper Lig'deki takımların, bazı statların zemininden şikayetçi olduklarının hatırlatılması üzerine Özgener, ''Sivas'taki stadın zemini konusunda Sivasspor Kulübü Başkanı ve yöneticilerle yaptığımız toplantı sonucunda, zeminin değişmesi kararını aldık. Biz de katkıda bulunacağız. Zemini kaldırma çalışmalarına başlandı. Ayrıca alttan ısıtması da olacak. Ankara'daki zeminin kalkması konusunu görüşeceğiz. Ankaragücü, Gençlerbirliği ve Haccetepe'nin ortak görüşü ve bizlerin de pozitif yaklaşması ile zemini değiştirdik. Bu zemin sezon boyunca tartışmalara da yol açtı. Maçlardan sonra zeminden şikayetler oldu. Bu zemin bittiğinde UEFA yetkilileri (Biz bu zeminde yarın Şampiyonlar Lig maçı oynanmasına izin veririz) dediler. İyi bir zemin. Bu zemini kaldırmak veya kaldırmamak konusunda bu kulüplerle temasımız olacak.''

-SİVASSPOR, ŞAMPİYONLAR LİGİ MAÇLARINI NEREDE OYNAYACAK?-

Sivasspor'un Şampiyonlar Ligi maçlarını İstanbul'da mı oynayacağı sorusuna Özgener, ''Bu Sivasspor yönetiminin alacağı bir karar, onlara sormalısınız. Sivasspor'un sahası, çimleri yenilenmesinden dolayı ilk maçlarına yetişemez. Herhalde ilk maçlarını İstanbul'da oynarlar. Sonrası onların takdiri'' diye cevap verdi.