"Onu durdurmak çok zor"

Perşembe 11.06.2009 10:51
Güncelleme: Perşembe 11.06.2009 10:53
ABONE OL
ABD Profesyonel Basketbol Ligi (NBA) final karşılaşmalarında forma giyen milli basketbolcu Hidayet Türkoğlu, iyi savunma yapan takımın şampiyon olacağını söyledi.

Hidayet'in formasını giydiği Orlando Magic, final serisinde Lakers'a karşı deplasmandaki iki mücadeleyi kaybettikten sonra önceki gün evindeki ilk maçı 108-104 kazanarak skoru 2-1'e getirmişti. Doğu ve Batı konferansı şampiyonları, NBA final serisinde yarın yapılacak dördüncü mücadele öncesi günü antrenmanla geçirerek medyaya açıklamalarda bulundular.

Orlando'nun yıldız oyuncusu Türkoğlu, hem ABD'den hem de Avrupa ve Uzak Doğu'dan finalleri izlemeye gelen basın mensuplarının en çok ilgi gösterdiği NBA oyuncularından oldu.

Basın mensuplarının sorularını cevaplayan Hidayet, hücum oyunundan çok savunmaya önem vermeleri gerektiğini, savunması güçlü olan takımın şampiyon olacağını söyledi.

Türkoğlu, bir gazetecinin Lakers'ın yıldızı Kobe Bryant'ı nasıl durduracakları sorusunu, ''Kobe Kobe'dir. O çok farklı bir oyuncu, şut şansı tanımamak tek çözüm yolu. Dördüncü maç için antrenör mutlaka farklı taktikler hazırlıyordur'' şeklinde cevapladı.

Takım antrenörü Stan Van Gundy'nin çok ''tutkulu'' bir kişiliğe sahip olduğunu vurgulayan milli basketbolcu, onun her oyunu kazanmak isteyen savaşçı ve arzulu bir kişiliğe sahip olduğunu, bunun da takım içi motivasyonu artırdırdığını kaydetti.

Takımda çok sayıda ''anahtar'' oyuncu olduğunu belirten Hidayet, ''Magic'in en büyük kozu, hem oyuna sonradan girenler hem de ilk beş oyuncuları olarak hepimizin maçı çevirebilecek özelliklere sahip olması. Birimiz o gün iyi değilse, bir başkası performansını ortaya koyuyor. Bu da bizi finallere kadar taşıdı'' dedi.

Finallerde savaşçı bir ruhla oynamaya çalıştığının altını çizen Türkoğlu, bundan sonraki maçlarda da doğru zamanda doğru kararlar vermeleri ve doğru oyuncuları doğru zamanlarda kullanmaları gerektiğini ifade etti.

SEMİH ERDEN, MUTLAKA BURAYA GELİP ŞANSINI DENEMELİ

Türkoğlu, Boston Globe gazetesi muhabirinin, Celtics'in geçen sene draft ettiği Semih Erden'le ilgili ne düşündüğünü sorması üzerine, genç oyuncunun mutlaka NBA'e gelip şansını denemesi gerektiğini söyledi.

Amerikalı gazetecilere Semih hakkında bilgi veren Hidayet, genç oyuncunun şu anda Türkiye'de devam eden şampiyonluk serilerinde oynadığını vurguladı.

Kendisinin de, 20'li yaşlarının başında karşısına çıkan fırsatı değerlendirmek için NBA'e geldiğini vurgulayan Magicli oyuncu, ''Bakın 8 sezondur buradayım. NBA finali oynuyorum. Semih de daha çok genç ve çok başarılı. Umarım fırsatı kaçırmaz'' dedi.

Aynı gazetecinin ''Semih'le konuştunuz mu?'' şeklindeki sorusunu da ''Tabii ki, sadece o değil diğer oyuncular da beni hep ararlar. Her zaman konuşuyor ve tavsiyelerde bulunuyorum. Daha çok Türk oyuncunun NBA'de bulunmasını arzu ediyorum'' diye cevapladı.

MİLLİ TAKIM KAMPINA KATILACAĞIM

Türkoğlu, NBA finallerinin bitmesiyle birlikte kısa bir süre dinleneceğini, ardından da milli takım kampına katılacağını söyledi.

Amerikalı gazetecilerin, Türk Basketbol Milli Takımı ile ilgili sorularına takımın kaptanı ve lideri olduğunu söyleyerek başlayan Hidayet, ''2010 Dünya kupası ülkemizde yapılacak. Ben takımın ağabeyi olarak gençlere hem motivasyon veriyorum hem de üzerime düşeni yapıyorum. Tabi ki, takım kadrosunu ben yapmıyorum, milli takımın bir antrenörü ve yöneticiler var. Ama davet gelirse, ben de elimden geleni yapacağım. 2010'da başarılı olacağımıza inanıyorum'' dedi.

Türkoğlu, 24 Temmuz'da Milli Takım kampına katılmayı umduğunu kaydetti.