Ayıp seyircinin

Potada finalin bitişiyle sahaya şişe ve koltuk yağdı. Seyirciler sahada ve soyunma odası koridorunda Efesliler'e saldırdı. Kupa töreni yarım saat rötarla yapıldı

Perşembe 18.06.2009
Güncelleme: Perşembe 18.06.2009
ABONE OL
Basketbol final serisinin bitişiyle Abdi İpekçi Spor Salonu'nda arbede çıktı. Sahaya giren Fenerbahçe taraftarları Efes Pilsenli oyunculara ve az sayıdaki taraftarına saldırdı. Tribündekiler de kırdıkları koltukları sahaya attı. Emniyet kuvvetleri olayları yatıştıramayınca kupa töreni yarım saat rötarla yapıldı. Bitiş düdüğünün ardından Efes bankına yönelen kırmızı tişörtlü saldırganın yerde etkisiz hale getirilip polis tarafından uzaklaştırıldıktan sonra yeniden Efes Pilsen soyunma odasının önünde belirip basketbolculara bir daha saldırmaya kalkmasına Efes Pilsenli yetkililer büyük tepki gösterdi. Akreditasyon kartlı bazı kişilerin soyunma odası koridorlarındaki saldırıları da şaşkınlık yarattı.

"ARİS'TEN BİLE KÖTÜYDÜ"
Yaşananların 1993'te İtalya'da Aris ile oynadıkları kavgalı finalden bile kötü olduğunu vurgulan Efes Pilsen Asbaşkanı Çetin Çeki, "Aris maçı olayların beklenebileceği bir ortamdı. İki ülke arasında gerginlik vardı. Ama Türk sporunda bu tür hasmanı bir tavrın nereden kaynaklandığını anlamakta zorlanıyorum. Doya doya şampiyonluğun keyfini yaşamak istiyoruz. Bazı kendini bilmezler, bankımızın önünde bize saldırıyor. Önlem almayan güvenlikçiler bizi koruyacaklarına üstümüze çullanıyor. Soyunma odasının kapısına kadar bize saldırmaya nasıl geliyorlar? Bu üzücü olayların görevlilerin görevlerini yeterince yapmamasından kaynaklandığından düşünüyorum. Bu görevliler ifadesini de en geniş kapsamda kullanıyorum" dedi.

BU ÇOCUK BİR DAHA MAÇA NASIL GELSİN?
Kolu alçıda olmasına rağmen Beko Basketbol Ligi'nin final maçını izlemeye gelen bu küçük basketbolseverin, yaşanan olaylarda yaşadığı korku yüzüne böyle yansırken yeterli önlem almayan yetkililere "Bu çocuk bir daha maça gelir mi?" sorusuna yanıt vermek düştü.

"F.Bahçe alsa kupayı verirdi"
Protokol tribününde yerini alan Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel'in şampiyonluk törenine katılmaması dikkat çekti. Efes Pilsen Kulübü Asbaşkanı Çetin Çeki, "Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı'nın, üstelik maçı izlemeye salona da gelmişken kupayı bize vermemesini yadırgadım. Sanırım; Fenerbahçe Ülker seriyi kazansa onlara kupayı verirdi" açıklamasını yaptı.