Kelepçeyi taktım

Efes Pilsen'in genç yıldızı Sinan Güler de SABAH'a konuk oldu. Güler: Solomon, Avrupa'da ilk defa kupa kazanamadı. Basketbolunu sınırlamak için elimden geleni yaptım. Başarılı da oldum

Pazar 22.06.2009
Güncelleme: Pazartesi 22.06.2009
ABONE OL
Efes Pilsen forması ile genç yaşında kariyerine iki kupa yazdırdın. Duygularını bizimle paylaşır mısın? Aynı sene içinde hem lig hem de kupayı kazanabilmemiz çok güzel... Bunun için mutlu ve gururluyum. Kazandığımız iki kupa, benim için iyi bir seri oldu. Ama biz takım olarak 2-0 geriye düştüğümüzde bile moralimizi bozmadık. Hem benim hem de takım arkadaşlarımın şampiyonluğa inancı azalmadı. 2-0 geriye düşüp, 4-2 kazanmak müthiş bir başarı... Biz bunu hak ettik. Şimdi de başarının keyfini dolu dolu yaşıyoruz.

F.Bahçe'nin önemli ismi Solomon'u yaptığın savunmayla minimum sayıda tuttun. Kendini başarılı görüyor musun?
Solomon çok iyi bir oyuncu... Benim gibi, herkes bunun farkında. Ancak Avrupa'da tek kupa kazanamadığı sene, bu sene oldu. Kendisine kelepçe takmak için elimden geldiği kadar uğraştım. Onun basketbolunu sınırlamak için elimden geleni yaptım. Başarılı olduğumu düşünüyor; payımın yüksek olduğuna inanıyorum.

Finalin üçüncü maçının son saniyelerinde Solomon'dan topu çalarken yaptığın harekette sence faul var mıydı?
Bence faul değildi. Televizyondan da tekrarını izledim. Kolumun açıldığı görünüyor ama faul değildi. Mücadelede bir temas olduğu doğru ancak faulü gerektirecek sertlikte olduğuna inanmıyorum. Kısacası temiz bir pozisyondu.

HEDEF YİNE FİNAL FOUR
Efes Pilsen'in yeni transferi Rakocevic için neler düşünüyorsun? Avrupa Ligi'nin sayı kralını aldık. Böyle büyük bir ismin takıma katılması Efes Pilsen'e büyük güç ve aynı zamanda prestij de kazandıracaktır. Rakocevic'den özellikle Avrupa'da çok iyi faydalanacağımıza inanıyorum. Yine hedeflediğimiz final-four için böyle bir hamle gerekliydi. Transferi bizim için çok iyi oldu. Takımdan önemli isimleri de kaybetmezsek, istediğimiz başarıya ulaşırız diye düşünüyorum.

Son maçtaki olaylar tüm sporseverleri üzdü. Bu konudaki görüşlerin nedir? O dakikalarda şampiyonluğu unuttun mu?
Tabii ki de korktum. Sanki kötü birşey yapmışız gibi bize saldırdılar. O esnada kendimizi koruma içgüdüsü ve panik ile tünele; soyunma odasına kaçmak için uğraştık. Karambolde darbe de aldım. Ama şampiyonluğu asla unutmadım. O anlarda da "Şampiyon olduk" diyorduk ve bunun sevincini yaşıyorduk.

Final maçındaki güvenlik zaafiyetini nasıl değerlendiriyorsun?
Dileğimiz, bu tarz olayların salonlarımızda bir daha yaşanmaması yönünde... Ama saha içinde bu olaylara karışan şahısları bizim olduğumuz bölüme sokup, oradan dışarıya çıkarmak istediler. Evet güvenlik zaafiyeti vardı.

Yaşananlar senin üzerinde önümüzdeki dönemler için korku bıraktı mı? "İleride daha kötü olaylarla da karşılaşabiliriz" endişesini taşıyor musun?
Böyle bir endişe taşımıyorum. Finalde yaşanan üzücü olayların özellikle medyanın gösterdiği ilgiden ötürü herkese çok iyi bir ders olduğunu düşünüyorum. Seneye böyle bir şey olduğunda bu kadar kışkırtma ve dolduruşa getirmenin olmayacağını da umuyorum. Zaten artık güvenliğin de daha sağlam ve organize bir biçimde olacağına inancım tam...