F1'de kriz çözüldü

Uluslararası Motor Sporları Federasyonu (FIA) Başkanı Max Mosley, Formula 1 Takımları Birliği (FOTA) ve 8 takım ile uzlaşıldığını belirterek, 2010 sezonunda yeni bir yarış serisi düzenlenmeyeceğini, Formula 1 Şampiyonası'nın eskisi gibi devam edeceğini söyledi.

Çarşamba 24.06.2009 16:13
Güncelleme: Perşembe 25.06.2009 00:23
ABONE OL
Mosley, FIA'nın, Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlediği Dünya Motor Sporları Konseyi sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, FOTA ve ona bağlı 8 takımla Formula 1'e alternatif yeni bir yarış serisinin düzenlenmemesi konusunda anlaşmaya vardıklarını bildirdi. ''Ayrılık olmayacak, maliyet kısıtlaması konusunda da uzlaştık'' diyen Mosley, eskisi gibi tek bir Formula 1 şampiyonası düzenlenmeye devam edileceğini bildirdi.

FIA Başkanı ayrıca, hafta başındaki, ''yeni seçim döneminde başkanlık için adaylığımı koyacağım'' açıklamalarının aksine, aday olmayacağını açıkladı.

FOTA VE FIA ARASINDAKİ ANLAŞMAZLIK
FIA ile bütçe kısıtlamaları konusunda anlaşmazlığa düşen FOTA yönetimi, İngiltere Grand Prix'si öncesinde Perşembe akşamı yaptıkları toplantının ardından, Formula 1'den 8 takımla yeni bir yarış serisi oluşturacaklarını açıklamıştı. Formula 1 takımlarının bütçe kısıtlamasına gitmesini isteyen FIA yönetiminin ısrarı, Formula 1'de bir süredir krize yol açmıştı. Teknolojik yenilikleri engelleyebilecek olan bütçe kısıtlamasının, 2010 sezonunda hayata geçirilmesini istemeyen 8 Formula 1 takımı, bağlı bulundukları FOTA ile ortak bir açıklama yapmıştı.

''Formula 1 sporunun temel değerleri üzerinde uzlaşma sağlanamayacağı'' belirtilen açıklamada, ''Bizlerin, katılımcılarının ve ortaklarının değerlerini yansıtan yeni bir şampiyonaya hazırlanmaktan başka bir seçeneği kalmamıştır. Şeffaf bir yönetim anlayışı ve belli kurallar çerçevesinde gerçekleşecek yeni seride, yeni katılımcılar desteklenecek, taraftarların dilekleri gözönüne alınacak ve dünya çapında izlenmesi için bilet fiyatları düşürülecek'' denilmişti.

TAKVİMDE TÜRKİYE'YE YER VERİLMEMİŞTİ

Anlaşma öncesinde yeni bir yarış serisi düzenleyeceklerini açıklayan FOTA, oluşturduğu 17 yarışlık takvimde Türkiye'ye yer vermemişti.

İşte FOTA'nın krize yol açan yeni yarış takvimi:

3 Mart >> Buenos Aires, Arjantin >> En son 1998'de F1'e ev sahipliği yaptı. Bernie Ecclestone, Arjantin'de F1 düzenlenmesi için yeni pist yapılması gerektiğini söylemişti.

21 Mart >> Mexico City, Meksika >> En son 1992'de F1'e ev sahipliği yaptı.

11 Nisan >> Jerez, İspanya >> Jerez en son 1997'de hatırlayacaksınız olaylı Avrupa GP olarak yer aldı, o zamandan beri bir test pisti olarak kullanılıyor.

25 Nisan >> Portimao, Portekiz >> Portekiz GP en son 1996'da Estoril'de yapıldı. Portimao'daki yeni Algarve pisti bu sene kış testlerinde kullanıldı ve bütün pilotların sempatisini kazandı.

2 Mayıs >> Imola, San Marino >> En son 2006'da F1 takvimindeydi. Ardından pistte değişiklikler de yapıldı.

23 Mayıs >> Monte Carlo, Monako >> F1'in değişmez pistlerinden, şu anda da F1 takviminde.

6 Haziran >> Montreal, Kanada >> Geçen sene takvimdeydi, ancak bu sene yoktu.

13 Haziran >> Indianapolis, A.B.D. >> En son 2007'de F1 düzenlenmişti.

1 Temmuz >> Silverstone, İngiltere >> Şu anda F1 takviminde ancak gelecek sene İngiltere GP'sinin Donington Park'ta yapılma ihtimali yüksek.

25 Temmuz >> Magny-Cours, Fransa >> En son geçen sene takvimdeydi

15 Ağustos >> Lausitzring, Almanya >> Oval bölümü de bulunan Lausitzring'te hiç F1 yapılmadı.

29 Ağustos >> Helsinki, Finlandiya >> Burada hiç Formula 1 yarışı düzenlenmedi.

12 Eylül >> Monza, İtalya >> Yeni seride de yer alacak birkaç pistten birisi.

26 Eylül >> Abu Dhabi, Birleşik Arap Emirlikleri >> Bu sene ilk kez F1'e ev sahipliği yapacak.

10 Ekim >> Marina Bay, Singapur >> Geçen sene ilk kez F1 takvimindeydi, hala takvimde.

24 Ekim >> Suzuka, Japonya >> İki sene Fuji'de yapılmasının ardından F1 bu sene yine Suzuka'ya gelecek. Değişmeli planlanmasına rağmen gelecek de de Suzuka'nın olacağı düşünülüyor.

8 Kasım >> Adelaide veya Surfers, Avusturalya >> Adelaide en son 1995'te kullanıldı ve yerini Melbourne'a devretti. Surfers hiç F1 yarışına ev sahipliği yapmadı. Pistte bu sene A1P yarışı yapılacak ve V8 düzenleniyor. Geçen sene yapılan Indy yarışının yerine SuperGP yapılacak.