Fatura 35 milyon TL

İspanyol iki teknik adam ülkemizden rüzgar gibi geçti. Luis Aragones ve Vicente Del Bosque'nin Fenerbahçe ve Beşiktaş'taki 1.5 sezonluk görev sürelerinin toplam maliyeti 16 milyon Euro oldu

Türk futbolundan rüzgar gibi geçen İspanyol teknik adamlar Del Bosque ve Aragones'in maliyeti tam 35 milyon TL oldu. Her sezon büyük umutlarla getirilen yabancı futbolcu ve teknik adamların yüksek maliyetlerine karşın futbolumuza ne kadar katkı yaptıklarına dair çelişkinin en çarpıcı iki örneği bu iki teknik adam oldu. Luis Aragones ile sözleşmesinin feshi için haftalardır kıran kırana pazarlığa giren Fenerbahçe Kulübü, İspanyol teknik adamın ilk yıl parası olan 3.5 milyon Euro'nun yanı sıra fesih için yaklaşık 4.6 milyon Euro (yardımcı ekibiyle birlikte) parayı gözden çıkardı. Sarılacivertli kulübün Aragones için toplam ödediği rakam 8.1 milyon Euro'yu buldu. İspanya Milli Takımı Teknik direktörü olarak Aragones'in yerine göreve gelen Vicente Del Bosque, 2004-2005 sezonu başında Beşiktaş'a gelmişti. Topu topu yarım sezon çalışan Del Bosque'ye Beşiktaş CAS süreci sonunda 7.9 milyon Euro ödemişti. Bu rakam da günlerce tartışma konusu olmuştu. Türkiye'de toplam 1.5 sezon görev yapan bu iki hocaya iki büyük kulübümüz toplam 16 milyon Euro, yaklaşık 35 milyon TL ödemek zorunda kaldı. Bu çarpıcı maliyeti karşılayabilmek için kulüplerimizin ortalama 35 liradan sattıkları kale arkası biletlerinden tam 1 milyon adet satabilmeleri gerekiyor.

CAPELLO'YLA 2.5 SEZON
İtalya' da İnter'den yılda 9 milyon Euro kazanan ünlü teknik direktör Jose Mourinho, bu paraya bu iki teknik adamın Türkiye'de kaldığı süre olan 1.5 sezonu tamamlayabilirdi. Veya İtalya'nın en önemli teknik adamlarından olan ve yılda 6 milyon Euro kazanan Capello da bu paraya iki İspanyol'dan bir sezon daha fazla, tam 2.5 sezon çalışabilirdi.

BİZE ULAŞIN