Arda ile Messi'yi kıyaslamayız

Galatasaray Teknik Direktörü Frank Rijkaard, "Messi ve Arda'yı kıyaslayamayız" dedi.

Galatasaray Teknik Direktörü Frank Rijkaard, Galatasaray'ı Barcelona'daki oyun sistemi gibi oynatacağını söyledi.

Sarı-kırmızılıların yeni teknik direktörü, takımın kamp yaptığı otelde düzenlediği basın toplantısında, kafasındaki sistemin 4-3-3 olduğunu belirterek, ''Barcelona'da olduğu gibi Galatasaray'da da ilk hazırlık maçımızı 4-3-3 sisteminde oynadık. Şu anda kafamızda bu sistem var. Ancak her zaman bu sistemle oynayacak durumda değiliz. Biraz da oyun sistemimiz oyunculara bağlı. Onu tam takım olarak yapacağımız antrenmanlarda göreceğiz. Ancak kafamızda şu anda bu sistem var'' dedi.

Takım olarak 22 Haziran'da toplandıklarını hatırlatan tecrübeli teknik adam, ''İlk etapta genç oyuncu ağırlıklı çalıştık. Sonra aramıza milli takımdan dönen oyuncularımız katıldı. Şu anda takımı ikiye ayırdık. Lig uzun bir maraton. Milli takım oyuncularının olmadığı zamanlar da olacak. Genç oyuncuların performansından çok memnunum. İyi çalışıyorlar. Birkaç gün içinde daha iyi duruma geleceğiz'' diye konuştu.

"DEVAMLI YÖNETİMLE TEMAS HALİNDEYİZ"
Yapılan transferlerden haberdar olduğunu dile getiren Rijkaard, şunları söyledi:

''Şu an elimizde çok iyi bir kadromuz var. Keita'nın transferinden önce yardımcılarımız ve yöneticilerimizle konuştuk. Bu transfer benim bilgim dahilinde oldu. Şu anda elimizde bulundurduğumuz kadroyu kondisyon olarak en üst seviyeye çıkarmaya çalışıyoruz. Bu şu anda takım içinde kalması gereken bilgiler. Devamlı yönetimle temas halindeyiz. Takım içindeki zaaflarımızı belirlemeye çalışıyoruz. Ancak bu konu aramızda kalmalı.''

Kampa hala katılmayan Lincoln ile görüşmediğini ifade eden Hollandalı teknik adam, ''Lincoln'le herhangi bir konuşmam olmadı. Şu ana kadar aramıza katılmadı. Çok iyi bir oyuncu olduğunu biliyorum. Neden aramıza katılmadığını ise bilmiyorum'' dedi.

"İYİ BİR TEKNİK EKİBİMİZ VE TERCÜMANIMIZ VAR"
Rijkaard, yerli bir yardımcı teknik adam alıp almayacağının sorulması üzerine şunları söyledi:
''Şu anda böyle bir düşüncemiz yok. İyi bir teknik ekibimiz ve tercümanımız var. Deplasmanlara giden ve bizim için raporlar tutan, takım içinde başka teknik adamlarımız var.

Şu an için konuşmak gerekirse lig uzun bir maraton. Genç oyuncularımız çok iyi çalışıyor. Milli takım oyuncularımız iki-üç gün içinde aramıza katılacak. Performansından çok memnun olduğum genç oyuncular var. Onlar aramızda kalacak. Takımımızda bu kalitenin olduğunu biliyorum. Özellikle teknik açıdan iyi durumdayız. Aramıza katılacak bir-iki oyuncu ile bu oyun sistemini en iyi şekilde sahaya yansıtacağız.''

GALATASARAY'IN, MİLAN VE BARCELONA İLE KARŞILAŞTIRILMASI
Galatasaray'ın Milan ve Barcelona ile karşılaştırmanın doğru olmayacağını kaydeden Frank Rijkaard, şöyle devam etti:

''Karşılaştırmak doğru olmaz. Ancak Galatasaray'ın o takımlarla ortak noktası, her anlamda başarılı olmak istemesi. İstediğimiz futbolu sahaya yansıtmak için zaman vermek doğru olmaz. Ancak en kısa zamanda istediğimiz futbolun sahaya yansıması için çalışıyoruz. Neskens ile teknik direktör ve yardımcı antrenör dışında çok iyi arkadaşız. Hollanda milli takımında da birlikte çalıştık. Çok iyi bir insan. Çok dürüst ve saygılı biri. Aramızdaki bu güzel diyalog oyunculara da iyi yansıyor.''

UEFA AVRUPA LİGİ
Tecrübeli teknik adam, Galatasaray'ın UEFA Avrupa Ligi ön eleme turundaki rakibi Tobol hakkındaki görüşlerini de şöyle dile getirdi:

''Öncelikle önümüzdeki maçlar hakkında konuşmak gerekirse, şu anda onların ligi devam ediyor. Biz sezonu yeni açtık. Maç CD'leri ve bilgileri geliyor devamlı. Galatasaray'ın geçmişi başarılarla dolu. Biz de kendi aramızda konuştuğumuz, başka başarılara da sahip olmak. Bunun için çalışıyoruz. Yoğun bir dönem geçiriyoruz. Bunu da abartamamak gerek. Barcelona'da aynı antrenman metotlarıyla çalıştık. Günde çift antrenman yapıyoruz. Bunların hepsi futbolla ilgili antrenmanlar. Zaman zaman topla da çalışıyoruz.''

MESSİ-ARDA KIYASLAMASI
Rijkaard, Galatasaraylı futbolcuların çok fazla kart gördüğünün hatırlatılması üzerine ise ''İstediğiniz kadar fizik olarak kendinizi hazırlayın, eğer mental olarak hazırlanmazsanız sıkıntı yaşarsınız. Takım lehine yapılan fauller ve kartlara bir şey diyemem. Takım aleyhine yapılan hatalara izin vermeyeceğiz. Bunun için gerekli önlemleri alacağız'' diye konuştu.

Hollandalı teknik adam, Messi ve Arda'yı kıyaslaması istendiğinde de ''Her futbolcunun kendi özelliği vardır, Arda ile Messi'yi kıyaslamayız'' dedi.

BİZE ULAŞIN