Para aklama aracı

OECD'nin raporuna göre globalleşen futbol, kulüplerin finansman ihtiyacı arttığı için para aklamada kullanılıyor. İnsan ve ilaç ticareti ile vergi suçlarını saklamakta da futbol araç oluyor Ribery Belçikalı Broos ilk kez tattığı baklavayı çok beğendiğini söyledi. FOTOĞRAF: CEVAT KOL

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü OECD'nin Mali Eylem Görev Gücü (FATF) biriminin raporunda futbolun kara para aklamada kullanıldığı vurgulandı. Özellikle futbolun globalleşmesi ve kulüplerin artan finansman ihtiyacı sonrası futbolun sınırlararası para transferi için çok cazip hale geldiği belirtildi. "Futbol kulüpleri, suçlular için mükemmel bir para aklama aracı" ifadesi kullanılan raporda kriket, ragbi, at yarışı ve motor sporlarının da tehdit altında olduğu ama futbolun global boyutu nedeniyle birinci sırada yer aldığı savunuldu. İşte rapordan satırbaşları:

GELİR DAĞILIMI ÇOK ADALETSİZ
Avrupa futbol piyasası 2007 yılında 13.8 milyar Euro'luk bir hacme ulaştı. Bunun % 52'sini beş büyük lig (İngiltere, İspanya, İtalya, Almanya ve Fransa), % 68'ini bu beş büyükteki ligler oluşturdu. Toplam hacmin % 30'u bu beş top-ligdeki futbolcu ücretlerine gittiği için gelir dağılımı son derece adaletsiz. Futbol piyasası kolay girilebilir, yönetimi yıllardır profesyonellikten uzak ve ortak bir yasal yapıdan yoksun (Her ülkede farklı kulüp yapıları, farklı muhasebe, vergi sistemleri var) oluşu nedeniyle kara paraya karşı savunmasız. Sektördeki nakit akışının hacmi çok büyük, boyutu da uluslararası olduğundan denetimi çok zor.

SUÇ ÖRGÜTLERİ YATIRIM YAPIYOR
Piyasa giderek büyüdüğü için nakit ihtiyacı da aynı paralelde büyüyor ve kulüplerin finansal yapısı bozuluyor. Bu nedenle futbol kulüpleri gelen paranın kaynağını sorgulamıyor ve hem parayı aklıyor hem de bu kaynağı getiren sosyal bir statü, çevre kazanıyor. Suç örgütleri futbola yatırım yaparak bahis, gayrımenkul gibi sektörlerde hakimiyet elde ettikleri gibi yerel ve ülkesel yönetimlerle de ilişki kuruyorlar. Birçok ülkede kulüp yönetici ve sahiplerinin inşaat sektöründen gelmeleri dikkat çekici. Futbolcuların imaj hakları genelde vatandaşı oldukları ve/veya oynadıkları ülkelerin dışındaki ülkelerden kişi ve/veya kurumlara pazarlanarak hem vergi kaçırma hem para aklama operasyonları yapılıyor. Futbol sektörü para aklama dışında, insan ticareti, vergi suçları ve ilaç (özellikle doping) ticareti gibi suçları da saklamakta kullanılıyor.

BİZE ULAŞIN