Buyrun mini U.S.Open'a

İstanbul Cup'ın yeni yuvası ENKA Arena, 400 bin $'a US Open'ın merkez kortu Arthur Ashe'in mini bir kopyasına dönüştürüldü. 25 Ağustos'ta startı verilecek turnuvada artık gece maçları da oynanabilecek

25 Ağustos'ta ENKA Sadi Gülçelik Tesisleri'nde startı verilecek olan İstanbul Cup'ın Genel Müdürü ve Turnuva Direktörü Coşkun Erginer, Turnuva Direktörü Yardımcısı Ganim ve Medya Sorumlusu Dr.Cem Çetin, turnuva hakkında SABAH'a bilgi verdiler. Turnuvadaki en önemli yenilik hiç kuşkusuz, 4 yıl boyunca maçların oynandığı Sefaköy'deki kortlardan ENKA'nın Sadi Gülçelik Tesisleri'ne taşınması. Artık İstanbul Cup'a ev sahipliği yapacak olan bu tesisler 400 bin $'lık bir harcama ile adeta baştan inşa edilmiş. Bir sürpriz de, 3 bin kapasiteli merkez kortun US Open'ın merkez kortu Arthur Ashe'in mini bir kopyası olması. Turnuvanın düzenlendiği ilk günden beri adeta bir göçebe hayatı yaşadıklarını anlatan Coşkun Erginer, "Sonunda ENKA bize kapılarını açtı. Biz de yuvamıza kavuştuk. Tabii toprak zeminden hard court dediğimiz sert zemine geçmek de önemli bir değişiklik oldu" dedi.

TTF İLE BİRLEŞTİK
Ekonomik krize rağmen yatırımın devam ettiğini vurgulayan Erginer, "WTA bize lisansı sonsuza kadar verdiği için vazgeçme lüksümüz de olamazdı. Ancak geçen 4 yılda Garanti Koza İstansul Cup için 10 milyon $'lık bir yatırım yapmıştı. Biz de GSGM'ye başvurup, yardım istedik. TTF ile birleşmemizi ve böylece yardımın geleceğini söylediler. İstanbul Cup, TTF'nin resmi organizasyonlarından biri olunca, hem uluslararası niteliği, hem de İstanbul'u temsil etmesi dolayısıyla maddi sorunlar aşıldı" şeklinde konuştu. Erginer, TTF ile birleşmelerinin İstanbul Cup için avantaj olduğunu söylerken, "Bugün dünyadaki uygulama bu. Wimbledon, Roland Garros ve US Open gibi grand slamler yerel federasyonların resmi kupasıdır. Bu, Roland Garros'a BNP Paribas gibi bir sponsor kazandırdı. Bize de Türk Telekom'u. Tabii Garanti Koza, Spor Toto gibi diğer ana sponsorların yanı sıra bir çok da yardımcı sponsorumuz var" yorumunu yaptı.

YILDIZLAR GELECEK
Turnuvaya bu sene Dünya 7'incisi Vera Zvonareva, Pekin Olimpiyatları'nın ikincisi İspanyol Anna Medira Garrigues, kortların sempatik ismi İsviçreli Patty Schnyder, iki yıl öncesinin yıldızı Fransız Aravane Rezai, Alman raket Anna Groenefeld gibi isimlerin katılacağının altını çizen Erginer, "İstanbul Cup'ın, US Open öncesi Avrupa'daki son turnuva olması da önemini arttırıyor. Ayrıca tenisseverler bu sene gece maçları da izleyebilecekler. Bir yeniliğimiz de biletlerin Biletix tarafından satılacak olması" ifadesini kullandı.

BİZE ULAŞIN