Mutluluğun resmi

Futbol dilleri ortak olan Daum'un gelmesi, Yıldırım'ın büyük jesti, üzerindeki yükün azalması ve Güiza'yla iletişime geçmesi Alex'i yeni sezonda farklı bir kimliğe soktu

Salı 04.08.2009
Son Güncelleme: Salı 04.08.2009
ABONE OL
Fenerbahçe'de Güiza'nın ardından Alex'in de geçen sezondan farklı bir görüntüde olduğu Beşiktaş maçıyla net bir şekilde görüldü. Sarı- lacivertlilerin kaptanı, attığı iki golün yanı sıra hazırlık kampı dahil olmak üzere gösterdiği performansla da bambaşka bir kimliğe büründüğünü gösterdi. Alex'teki değişimin 5 ana nedeni var. İşte Alex'i yenileyen faktörler:

Aragones'le iyi ilişki kuramamıştı. Kaptan olduğu için İspanyol teknik adamla konuşup, takımın performansını artırmak istiyordu. Ancak Dede onu hiçbir zaman önemsemedi. Hep bildiğini okudu ve takım bu yüzden kan kaybetti.

Christoph Daum'un gelmesi, en çok Alex'i sevindirdi.
Alman teknik adamı önceden tanıyan ve onunla futbol olarak aynı dili konuşabilen kaptan, hocasıyla eski ilişkiyi yakaladı.

Yıldırım'ın takım kötü giderken Alex'le sözleşme yenilemesi doping etkisi yaptı. Brezilyalı, böylece takımı iyice sahiplendi. Daum da Alex'in maç öncesi konuşmalarından övgüyle bahsediyor.

Daum sadece Alex'in değil, tüm ağabeylerin sorumluluk alması gerektiğini belirterek bir anlamda Brezilyalı'nın yükünü hafifletti. Hazırlık maçlarında rotasyona gidip, kaptanlığı farklı isimlere veren Daum'un bu hareketi, onu rahatlattı.

Yükselişinde en önemli neden Güiza'yla geçen seneden farklı bir iletişim yakalamasıydı.
Honved maçında iyi bir prova yapan ikili, Beşiktaş'ı da yıkan isimler oldular.

26 derbide 11 gol
Süper Kupa finalinde maçın oyuncusu seçilen Alex, Türkiye'de 26 Galatasaray/Beşiktaş derbisinde forma giydi. Brezilyalı bu karşılaşmalarda toplam 11 gol kaydetti. Sarı-lacivertlilerin kaptanı, Beşiktaş ağlarına 15 maçta 8 gol, Galatasaray kalesine ise 11 maçta 3 gol gönderdi.