"Umutlu değiliz"

TSYD Genel Başkanı Esat Yılmaer, "Keyifli bir sezon geçirme konusunda pek umutlu değiliz." dedi.

  1. Haberler
  2. Spor
Perşembe 06.08.2009 15:02 ABONE OL
Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Genel Başkanı Esat Yılmaer, yarın oynanacak İstanbul Büyükşehir Belediye - Beşiktaş maçıyla başlayacak 2009 - 2010 sezonu öncesinde bir mesaj yayınladı.

''Futbol bizim sevgilimiz. Futbol, dünyada ve Türkiye'de en çok sevilen, ilgi gören spor dalı.'' diyen Başkan Esad Yılmaer, dünya nüfusunun yarısını oluşturan yaklaşık 3 milyardan fazla insanın bu işle ilgilendiğini ifade etti.

Uluslararası çaptaki dev ticari ve sınai kuruluşların zaman zaman bu müthiş potansiyele kıskançlıkla baktıklarını belirten Başkan Yılmaer, ''Dünyada başka hangi malın 3 milyardan fazla alıcısı olabilir. Hazırlık maçları, Avrupa Kupalarındaki ön elemeler, Süper Kupa derken futboldan pek uzak kalmadık ama Turkcell Süper Ligi'nin tadı bir başka. İşte 34 haftalık maratonun 52'ncisi yarın yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediyespor-Beşiktaş maçıyla başlayacak. Bu durum, biz spor gazetecileri için ayrı bir önem taşıyor. Her sezon değil her gün içimizde taşıdığımız daha iyi bir haber bulabilmek, ortalığı sarsacak yazıya imza koyabilmek, günlerce konuşulacak fotoğrafı çekebilmek ve en güzel sayfayı hazırlayabilmek gibi hedeflerle işimize bir kez daha sarılacağız.'' ifadelerini kullandı.

HER MAÇTA OLAY ÇIKMASI ADETA YAZILI OLMAYAN BİR FUTBOL KURALI GİBİ
''Ne yazık ki keyifli bir sezon geçirme konusunda pek umutlu değiliz. Çünkü hazırlık döneminde yaşananlar, bazı hastalıklarımızı tedavi edebilme konusunda fazla bir şansımızın olmadığını ortaya koydu.'' diyen Başkan Yılmaer, açıklamalarını şöyle sürdürdü;

''Hemen her maçta olay çıkması adeta yazılı olmayan bir futbol kuralı gibi. İlgililer ve yetkililer içinde mutlaka iyiniyetle çırpınanlar var ama yeterli olmuyor. Yöneticilerden fair playa yakışır ve futbolun güzel yüzünü ön plana çıkaracak sözler duyabilmek neredeyse imkansız gibi. Hala hakem kararlarıyla ilgili tartışmalar, yöneticiliğin en kaçınılmaz görevleri arasında sayılıyor. Buna benzer yanlışlarla büsbütün alevlenen tribünler, olay çıkarmak için başka bahane bile bulmaya gerek duymaz bir hale gelebiliyorlar.''
Transfer döneminde yaşanan gelişmeleri saçmalık olarak değerlendiren Başkan Yılmaer, yaşananların kabul edilebilir çizginin çok ötesine taştığını da belirterek, ''Bunlar da mesleğimize ciddi zararlar veriyor, saygınlığımız zedeleniyor. Kulüplerin teşvik ve hatta organize ettikleri havaalanı karşılamaları her geçen gün biraz daha utandırıcı boyutlar kazanıyor. Son olarak Elano'nun gelişi sırasında orada görev yapan fotomuhabiri arkadaşlarımızın saldırıya uğraması çirkinliğini şiddetle kınıyoruz. Zaten son derece zor koşullarda görev yapan arkadaşlarımızın buna benzer çirkinlikler ortamında görevlerini en iyi biçimde yerine getirme çabasından geri durmayacaklarını da biliyoruz. Bunu da herkesin bilmesini istiyoruz.'' ifadelerini kullandı.

BAZI MESLEKTAŞLARIMIZ KULÜPLERİN TEMSİLCİSİ GİBİ DAVRANIYOR
Başkan Yılmaer, basın mesleğiyle ilgili kaygılarını da dile getirirken, en rahatsız edici noktalardan birinin de, bazı meslektaşlarının çalıştıkları yayın kuruluşunun değil de izledikleri kulübün bir mensubu gibi davrandıklarını söyledi.

Herkesin bir kulübü tutabileceğini de belirten Başkan Yılmaer, ''Basın mensubu arkadaşlar da bazı renklere gönül verebilir; bunun itiraz edilecek yanı yok. Zaten sporu ve futbolu sevmenin en bilinen yollarından biri de budur. Gelgelelim, hiçbir spor gazetecisi, spor yazarı, futbol yorumcusu ve hangi sıfatla olursa olsun bu işi yapmaya çalışan kişi, öncelikle mesleğinin kurallarına uymak ve saygınlığını korumak zorundadır. Bütün arkadaşlarımızın 2009-2010 sezonunda da görevlerini yaparken bu ilkelere uygun olarak hareket edeceklerine inanıyorum. 2009-2010 sezonunun başta spor gazetecisi arkadaşlarımız olmak üzere taraftarlar, yöneticiler, teknik adamlar, futbolculardan oluşan futbol ailesine hayırlı ve uğurlu olmasını dileriz. Hepimiz spora yakışır biçimde yarışalım ve hakeden kazansın.'' görüşlerine yer verdi.

BUGÜN NELER OLDU