Formula kesmedi uzaya gidiyor

Formula 1'de hız limitlerini zorlayan Schumacher'i bu kesmemiş olacak ki, tam 140 bin Euro ödeyerek, 2011 yılında uzaya gitmek için rezervasyon yaptırdı

  1. Haberler
  2. Spor
Pazartesi 11.08.2009 ABONE OL
Macaristan Grand Prix'sinde Felipe Massa'nın geçirdiği kazanın ardından pistlere dönüş kararı alan Formula 1'in efsanevi pilotu Michael Schumacher uzaya gidiyor. 40 yaşındaki dünya şampiyonu, 2011 yılında uzaya gidecek. Ünlü milyarder Richard Branson'a ait SS2 adlı uzay gemisinde yer alabilmek için tam 140 bin Euro ödeyen Schumacher, saniyeler içinde saatte 4 bin kilometre hıza ulaşacak. Uzaya gidişten önce üç gün süreyle Kaliforniya'daki Mojave Uzay İstasyonu'nda hazırlık yapacak olan ünlü pilotun yer alacağı gemide toplam altı yolcu ve iki astronot da bulunacak.

100 KM UZAKLAŞACAK
Yerden gemiyi fırlatacak roket 15 bin metre yüksekliğe ulaştığında gemiden ayrılacak. Dünyanın 100 kilometre üstüne çıkacak olan gemi kısa bir süre tur attıktan sonra geri dönecek. Schumi'nin bineceği Uzay Gemisi 2'nin yapımı bu yıl Aralık ayında tamamlanacak. 50-100 arası test uçuşunun ardından Schumacher'in de yer alacağı ilk grubun 2011 yılında uzay gemisine binmesi planlanıyor. Alman pilota uzaya gidişte ünlü fizikçi Stephen Hawking ve İngiltere Eski Başbakanı Tony Blair ve bir başka eski Formula 1 pilotu Niki Lauda'nın eşlik edebileceği bildirildi.

BUGÜN NELER OLDU