Çifte standart uyguladık

Salı 11.08.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 11.08.2009 14:20
ABONE OL
Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Adnan Polat, Turkcell Süper Lig 2009-2010 sezonunun başlaması dolayısıyla bir değerlendirme toplantısı düzenledi. Polat, kısa bir giriş konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını da cevapladı.

Polat Rönesans Oteli'nde basının önde gelen isimlerini ağırlayan ve misafirleriyle kahvaltıda biraraya gelen Başkan Polat, Brezilyalı oyuncuları Lincoln'e çok göz yumduklarını belirtirken, Boğaz'a yapılacak 3. köprü sayesinde Riva arazisinin kendilerine moral, Aslantepe ihalesinin de sıkıntı verdiğini söyledi.

Galatasaray Başkanı Adnan Polat, Riva konusunda umut saçarken, stat ihalesi konusunda ise sıkıntılarını dile getirdi. Başkan Polat, düzenlediği basın toplantısında hem geçtiğimiz sezonu değerlendirdi hem de kulübün durumu hakkında açıklamalar yaptı. Geçen sezonun kulüpçülük hayatının en kötü sezonu olduğunu söyleyen Adnan Polat, Lincoln'ü de eleştirmeyi ihmal etmedi. İşte Polat'ın açıklamalarının ilk bölümü:

LINCOLN'E ÇOK GÖZ YUMDUK


Başkan Polat, bir basın mensubunun kulüple ilişiği kesilen ve UEFA'ya şikayet edilen Brezilyalı Lincoln ile ilgili sorusuna cevap verdi. "Lincoln ile ilgili durumu biliyorsunuz.'' diyen Başkan Polat, ''Biz sezon başı için tüm oyuncularımıza bir tarih verdik. Herkes katıldı, biz Lincoln'ün her zaman olduğu gibi gecikeceğini tahmin ettik ama bu kez hiç katılmadı. İlk olarak ihtarname çekildi daha sonra da federasyon nezdinde girişimlerde bulunup, o hakları saklı kalmak suretiyle sözleşmesini feshettik. Olay FIFA'ya taşınacak. Bizi çok üzen kamp yaptığımız otelin 60 km yakınına gelip kampa katılmaması oldu. Lincoln'ün çok yetenekli bir isim olduğu gerçek. Biz iki yıl boyunca Lincoln'e tolerans tanıdık. Birçok olaya göz yumduk. Hatta neredeyse Lincoln'e çifte standart uyguladık ama geldiğimiz nokta bizim için üzücü oldu. Menajerlik şirketi de çok üzüldü. Şimdi bizim yapacağımız FIFA'da ve CAS'taki tazminat hakkkımızı savunmak." şeklinde konuştu.

EN KÖTÜ SEZONUMDU

Yoğun bir program içinde olduklarını bu toplantıyı daha önceden planlayamadıklarını belirten Başkan Polat, başkanlık dönemimim 17. ayına girdiğini de belirterek, şunları söyledi;

''Bu benim 2. basın toplantım. Esasında 3 kez böyle toplantıları yapmayı planlıyorduk ama geçen sezon benim kulüpçülük hayatımın en şanssız, en kötü sezonuydu. Yöneticilik hayatımda birçok başarı yakaladık ama geçen sezon değerlendirecek hiçbir şey olmadığı için toplantı yapamadık. Şimdi önümüzdeki sezonla birlikte geçen yılı da değerlendireceğiz. Biliyorsunuz Galatasaray kulübünün organizasyonunda tüm şirketleri dahil 300'e yakın çalışanı 1500 de sporcusu var. Ama kamuoyunun çok dikkatini çektiği için hep futbol konuşuluyor. Oysa futbol sadece buzdağının görünen kısmı. Diğer branşlarla da ilgilenen arkadaşlarımız var. Onlar da mesailerinin çoğunu kulüp için harcıyor."

İHALEDEKİ SORUNLAR BİZİ SIKINTIYA SOKUYOR

Başkan Polat, bir türlü gerçekleştirilemeyen ve kendilerini büyük sıkıntıya sokan Aslantepe projesi olarak adlandırılan 'Türk Telekom Arena' stadının çalışmalarıyla ilgili olarak ise, "Şu an kulübümüzün gündemindeki en önemli proje stat projesi. Stadımız tamamlanınca ciddi bir gelir elde edeceğiz. Şu an ihalede yaşanan sorunlar da bizi ciddi sıkıntıya sokuyor aslında. Pazarlama stratejemizi hazırlarken, stadın yapımında gecikmeleri ön görmüştük ama böyle bir durmayı hiç düşünmemiştik. Bu bizim için çok kötü oldu." şeklinde konuştu.

RİVA KONUSUNDA BAŞARIYA ULAŞTIK

Başkan Polat, Türk Telekom Arena'dan sonraki en önemli ikinci projelerinin ise, Galatasaray ile Futbol AŞ'nin birleşmesi ve tek bir şirket haline gelmesi olduğunu söyledi.

Bu konunun kendileri için çok önemli olduğunu tekrarlayan Polat, çalışmalarının da bu yüzden aralıksız devam ettiğini belirterek, üçüncü projeleri olduğunu söylediği Riva Projesi'yle ilgili olarak ise şunları söyledi;

"Üçüncü önemli proje ise Riva Projesi. 2.5 sene önce Riva'nın yetkisini aldığımız zaman herkes birçok kişinin Riva'yı almak için sıraya gireceğini ve bizim de Riva'yı satarak borcumuzu kapatacağımızı düşündü. Aslına bakılırsa, büyük şirketlerin hiçbirinde borç bitmez. Burada önemli olan gelir-gider dengesini sağlamaktır. Sıfır borçla hiçbir kulüp dönmez. En küçük bakkal dükkanı bile mal aldığı yere borçlanır. Şu anda Riva, anıtlar kurulundan tamamen çıkmıştır. Eylül ayında ruhsatını alacağız. Belediye anlamında bir sorunumuz kalmadı. Ancak bir ruhsat bile almak çok ciddi rakamlar gerektiriyor. Biz o dönemde Riva'yı 90 milyon dolara satarak borçlarımızı kapatabilirdik ancak bu yola başvurmadık. Tabii bir de üçüncü köprünün o mevkiiden geçme ihtimali vardı. Bu olay da bizim bilgimiz dahilindeydi. Riva konusunda önemli adımlar attık ve planlarımızda başarılı olduk."

''TFF FUTBOLU İYİ YÖNETMELİ, YILDIZLARI KORUMALI''

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Adnan Polat, Turkcell Süper Lig 2009-2010 sezonunun başlaması dolayısıyla bir değerlendirme toplantısı düzenledi. Polat, kısa bir giriş konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını da cevapladı.

Polat Rönesans Oteli'nde basının önde gelen isimlerini ağırlayan Başkan Polat, Türkiye Futbol Federasyonu ile aralarında yaşanan gerginlik ve bugünkü durumlarıyla ilgili bir soru üzerine, ''Mahmut Özgener'le seçilmeden önce görüştüğümüzde, kendisine şartsız destek vereceğimizi söyledim ve 'yeter ki siz futbolu koruyun' dedim. Seçimlerden sonra her ay en az 2 kez kendisiyle konuştum. Bizim sıkıntılarımız, futbolun sıkıntıları ile ilgili tavsiyelerde bulundum. Geçen sezonki basın toplantısından önce kendisini aradım 'bizim tavsiyelerimizi bugüne kadar dikkate almadınız, bundan sonra lütfen alın' dedim. Nedir bunlar? Futbol bir şov artık. Hakemler oyunu akışına bıraksın, sık sık kesmesin. Hakemlerimiz hangi takımda olursa olsun yıldız oyuncuları korusun. Bu oyunculara yapılan kasıtlı müdahaleler engellensin. Oyunun vaktinden çalanlara ortam verilmesin. Takımların kötü zeminlerde oynamasına müsaade edilmesin. Mesela geçen sene bizim Sivasspor maçını orada oynamamamız lazımdı. Mümkün değil orada futbol oynanmaz. O maçtan bir hafta önce bir kupa maçı vardı orada ve ben de başkan Mecnun Odyakmaz'ın davetlisi olarak maçtaydım, Manisasporlu bir futbolcunun yan bağları kopmuştu. Herhangi bir çarpışmadan dolayı değil tamamen sahadan dolayı. Federasyon Sivasspor'a sahayı yapması için 500.000 lira para vermiş, Sivasspor sahaya değil altyapıya harcamış bu parayı. Para da vermişsin, o yapmamış yani o maçın orada oynanmaması gerekirdi. Bakın Konya'da benzer bir sahada Uğur sakatlandı 2 sene oldu daha yeni oynamaya başladı çocuk. Biz bunları istedik.
Federasyonun hiçbir kurulundan ekstra bir isteğimiz olmadı, Galatasaray'a şunu yapın, bunu yapın demedik. Bunlar yapılmadı, bunların üzerine üst üste olmaması gereken şeyler oldu ve ilişkimiz istenmeyen biçimde gerginleşti." diye cevap verdi.

Başkan Polat, şimdi ise gerek federasyon yetkilileri ve kurumlarla gerekse başkan Mahmut Özgener'le aralarının iyi olduğunu da belirterek, ''Bizim Özgener'in iyi niyetinden hiçbir şüphemiz yok. O nedenle bu sezon yeni bir sayfa açmaya karar verdik. Ancak tek bir isteğimiz var, o da Antifutbola kesinlikle prim tanınmaması."

GEÇEN SENE İYİ ANI YOK

Başkan Polat, geçen sezonla ilgili, iyi ya da kötü anılarının sorulmasına ise, ''Geçen sezonun en üzücü olayları Steaua Bükreş maçında Şampiyonlar Ligi'ne katılma hakkını kaybetmemiz. Çünkü bizden çok daha kötü bir takımdı. Kadıköy'de Fenerbahçe'ye karşı öne geçmemize rağmen 4-1 yenilmemiz ve yine Ali Sami Yen'deki Hamburg maçında 2-0 öndeyken maçı kaybetmemiz geçen sezondan akılda kalan en kötü anılar herhalde. Çünkü biz Kadıköy'de Fenerbahçe Stadı'nda UEFA Kupası'nı kaldırmayı çok istiyorduk. Biz elendikten sonra geride kalan takımlarğı görünce elenmemize çok daha fazla üzüldük. İyi bir anı söylemekte ise zorlanıyorum açıkçası." cevabını verdi.

HALDUN NASIL YAPIYOR?

Başkan Polat, Galatasaray'da yapılan transferlerin Hollandalı teknik adamın isteği doğrultusunda mı yoksa, yönetimin istediği oyuncuların arasından teknik adamın mı seçtiği şeklindeki bir soruya ise şöyle cevap verdi;

"Biz transfer için Rijkaard ve Neeskens ile görüşüyoruz. Adnan Sezgin ve Haldun Üstünel de bunları değerlendiriyorlar. Hepimiz birbirimizden haberdar olarak sürdürüyoruz. Asıl burada sihirbaz olan Murat Yalçındağ. Biz sihirbaz olan yöneticiler ürettik bu aşamada. Herkes 'bu değirmenin suyu nerden geliyor?' diye soruyor. Herkesin unuttuğu bir konu var biz 3 futbolcumuza bonservis ödemedik. Leo Franco, Mustafa Sarp ve Gökhan Zan bedelsiz olarak transfer edildi. Keita, Elano Blumer ve toplam bonservis bedeli 15 milyon Euro ödenecek. Biz bunu 4 seneye böldük. Toplasanız senelik 5,5 milyon Euro ediyor. Haldun Üstünel'i tebrik etmek gerek tabii ki. Ne yapıyor, nasıl ikna ediyor 4 seneye bu futbolcuları bilemiyorum. Tebrik ediyorum kendisini. Transferin çabuk bitmesi ve ucuza mal olması için gizli kalması gerek. Çünkü isimler duyulunca maliyetler yükseliyor. Bu sene basını biraz terse yatırdık. Sağ gösterip sol vurduk ama bunu kasıtlı yapmadık. Öyle olması lazımdı."

BÖYLE ÇALIŞAN TEKNİK HEYET GÖRMEDİM

Başkan Polat, Hollandalı teknik direktör Frank Rijkaard'ın performansı ve çalışma sistemiyle ilgili olarak ise, "Teknik direktör konusunda doğru karar verdiğimize inanıyorum. Bugün Avrupa'da bir takımın başına gelebilecek en önemli teknik heyet Galatasaray'da. Daha önce 4 teknik direktörle görüştük ve hepsinden olur yanıtı aldık ama biz Rijkaard'ı seçtik. Sadece Rijkaard olarak bakılmaması lazım olaya. Biz Neeskens'i teknik direktör olarak getirsek kimsenin itiraz edeceğini düşünmüyorum. Yanlarında da çok iyi 2 tane kondisyoner var. Biz Avrupa'nın en iyi teknik kadrosuna sahip olduğumuzu düşünüyorum. Ben bu kadar çok çalışan bir heyet görmemiştim şimdiye kadar. Sabahtan gece yarılarına kadar çalışıyorlar." diye konuştu.

KİMSEYİ SOKAĞA ATMAYIZ

Takımın durumu, kaptanlık konusu ve oyuncularla ilgili olarak ise Başkan Polat şunları söyledi;
"Benzer bir kaptanlık krizini 1994'te yaşamıştık. Biz Bülent Korkmaz'ı kaptan yapmıştık ve kendisi de uzun yıllar başarıyla yürüttü bu görevi. Arda'nın kaptan olmasını takımdaki herkes çok istiyordu. Takımın ağabeyleri Ayhan, Kewell ve Servet gibi isimlerle konuştuk. Bize 'kaptanımızdan memnunuz' dediler. Arda'nın çok iyi bir kaptan olacağını, Türk futboluna yıllarca damga vuracağına inanıyoruz. Biz kaybetmekten değil kazanmaktan yanayız. Biz kaybetmekten yana olsak 2 senedir sakat olan Linderoth'a, 1 senedir Serkan'a sabır göstermezdik. 'İşe yaramadı' deyip sokağa atmayız kimseyi."

SEZER VE UFUK'U ŞİMDİ VERMEZLERSE SENEYE ALIRIZ

Başkan Polat, transfer gündeminden düşmeyen ve kulüpleriyle sıkıntı yaşayan Manisasporlu Sezer ve Ufuk için yaptığı açıklamada ise, ''Biz Manisaspor'a teklif yaptık. Kendileri de sizin de bildiğiniz gibi bize gelmek istiyorlar. Zaten bu konuda kulüpleriyle sorun yaşıyorlar. Ben Manisaspor başkanına medya üzerinden gönderme yapmamasını, konuya mantıklı yaklaşmasını tavsiye ediyorum. Bu futbolcularla biz anlaştık. Bu sene olmazsa önümüzdeki sene kendilerini kadromuza katacağız." açıklamasını yaptı.